Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Bývalo jich 33 500, nyní jen 18 tisíc. Takový je úbytek členů ODS od dob Topolánka. Víme, proč to šéfovi strany nevadí

23.04.2014
Bývalo jich 33 500, nyní jen 18 tisíc. Takový je úbytek členů ODS od dob Topolánka. Víme, proč to šéfovi strany nevadí

Autor: Hans Štembera

Popisek: Předseda ODS Petr Fiala na kongresu

ODS má nyní tolik členů, kolik jich měla při svém založení, tedy zhruba 18 tisíc. Její předseda Petr Fiala je však s počtem straníků spokojen, protože zůstávají ti, kteří mají společný pohled na společnost a nevyhledávají v politice pouze výhody pro sebe. MF Dnes cituje Fialu, který se domnívá, že dobrá sebereflexe nezvýší voličské preference.

ODS přichází o další členy. Podle informací MF Dnes nezaplatili další z nich do konce března příspěvky a počet občanských demokratů tak klesl na 18 018 straníků. Za Topolánkovy vlády jich přitom měla víc než 33,5 tisíce.

Její současný předseda je s tím však prý paradoxně spokojen, podle něj zůstávají ti, kteří nehledají primárně svůj prospěch. „V roce 1991 začínala ODS s 18 tisíci členy, nyní jich máme znovu 18 tisíc. Na vrcholu moci měla v roce 2008 a 2009 ODS přes 30 tisíc členů. Zůstali ti, kteří – stejně jako v roce 1991 – nečekají od politiky primárně vlastní prospěch, ale sdílejí podobnou představu o společnosti,“ vysvětluje její předseda.

ODS svá selhání pojmenovala

Petr Fiala prý stojí o konzervativní voliče a snaží se opět získat jeich důvěru. Sebereflexe prý ale není to, co by občany přesvědčilo. „Mnoho lidí mi klade otázky, zda jde ODS zachránit a proč se angažuji ve straně s tolika problémy. ODS svá selhání otevřeně pojmenovala a vydala se na cestu obnovy. Některým kritikům to nestačí, protože do pádu ODS promítají své osobní zklamání a selhání. Nikdo nás ale nebude volit kvůli dobré sebereflexi," uvedl pro MF Dnes Fiala.

Nutno poznamenat, že kromě počtu členů se stále snižují i voličské preference občanů. Nyní se občanští demokraté pohybují někde okolo hranice nutné pro vstup do sněmovny, respektive okolo 7 procent. Skutečnou prověrkou vývoje tak budou květnové volby do Evropského parlamentu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace