Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hvězdárna se vydává na Cestu za miliardou hvězd

22.03.2014
Hvězdárna se vydává na Cestu za miliardou hvězd

Autor: pravdu.cz

Popisek: Vesmír, iůustrační foto

Cesta za miliardou hvězd je dechberoucím vyprávěním o jednom z největších astronomických dobrodružství, do kterého se kdy lidstvo pustilo.

Je o historii poznávání podoby našeho vesmíru a také o jednom z klíčových projektů Evropské kosmické agentury, na kterém se podílejí čeští vědci. Cílem projektu GAIA je narýsovat revoluční 3D mapu naší galaxie, v případě úspěchu největšího astronomického díla, které kdy lidstvo pořídilo.

Město Brno v minulých letech investovalo nemalé finanční prostředky do modernizace hvězdárny

Představení Cesta za miliardou hvězd vzniklo v produkční skupině Stargarten. Českou verzi po odborné stránce zaštítil Jiří Dušek, namluvili herci Městského divadla Brno – Jan Kolařík, Tomáš Sagher a další. Má délku přibližně 60 minut a je vhodné pro diváky starší 12 let. V sále digitária bude uváděno po celý duben, květen a červen ve středu, pátek a sobotu v 18 hodin.

„Město Brno v minulých letech investovalo nemalé finanční prostředky do modernizace hvězdárny, a to ze dvou důvodů. Jednak mělo na Kraví hoře vzniknout centrum neformálního vzdělávání a popularizace přírodovědných i technických věd, což se daří. Zároveň zde půjde o propagaci velkých vědeckých projektů, které jsou realizované ve městě, kraji i v České republice. Nové představení je toho krásným příkladem,“ uvedl Roman Onderka, primátor města Brna.

„Představení Cesta za miliardou hvězd vzniklo za podpory Evropské kosmické agentury, ve spolupráci několika desítek planetárií celého světa a pod záštitou Astronomického ústavu Akademie věd České republiky. Pracovníci Hvězdárny a planetária Brno konzultovali podobu celého příběhu, jeho lokalizaci do češtiny a realizaci prvního uvedení v České republice. Jedná se o největší projekt, do něhož se Hvězdárna a planetárium Brno zatím pustila. Slavnostní předpremiéry se ostatně zúčastní i pracovníci Evropské kosmické agentury,“ řekl Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

Představení Cesta za miliardou hvězd

„Jsme rádi, že můžeme podpořit tak zajímavé představení. Na projektu GAIA, kterému je věnována významná část Cesty za miliardou hvězd, se totiž podílejí i čeští odborníci. Astronomický ústav Akademie věd České republiky v Ondřejově provozuje záložní archiv dat, která v následujících letech observatoř pořídí. Čeští vědci tím dostávají k dispozici nejmodernější špičkové vybavení pro přípravu algoritmů analýzy dat a výzkumnou činnost. Budou tak říkajíc přímo u zdroje úžasných objevů,“ sdělil Vladimír Karas, ředitel Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.

Cesta za miliardou hvězd je představením šitým na míru projekčnímu systému digitária Hvězdárny a planetária Brno. Vznikalo dva roky a spojilo se kvůli němu 27 evropských planetárií. Součástí jsou originální vizualizace nejen míst z dávné minulosti, ale také nejmodernějších technologií.

Příběh začíná ve starém Egyptě v dobách, kdy se nerozlišovalo mezi astronomií a astrologií. Ukážeme si první představy o Mléčné dráze, stejně jako původ názvů známých souhvězdí a jasných hvězd. Jaký význam měla pozorování hvězdného nebe Galileem Galileim, při kterých byl poprvé použit dalekohled? A kdy se podařilo určit vzdálenost první hvězdy, pomineme-li blízké Slunce?

Poté se diváci vydají na výlet kosmickým prostorem, navštíví místa vzdálená desítky světelných let, prolétnou se kolem hvězdy Sirius ze souhvězdí Velkého psa, Aldebaran z Býka anebo Rigel ze souhvězdí Oriona.

Revoluční 3D mapa naší Galaxie

Nakonec se spolu s kosmickou observatoří GAIA vydají návštěvníci vstříc novým dobrodružstvím. Tuto evropskou sondu vynesla do kosmického prostoru ve druhé polovině prosince loňského roku ruská raketa Sojuz. Observatoř bude v následujících letech určovat polohy, vzdálenosti, pohyby a další vlastnosti až miliardy vesmírných těles.

Výsledkem projektu Evropské kosmické agentury, na kterém se podílejí i čeští badatelé z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky, bude revoluční 3D mapa naší Galaxie. Předpokládá se, že GAIA mj. nalezne řadu nových planetek, exoplanet, nov, supernov a dalších tajemných objektů. Takové objevy by zcela jistě zásadně ovlivnily naše představy o vzniku a vývoji naší Galaxie a pohled na celý zbytek vesmíru.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace