Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Rozpálené Spojené státy zveřejnily deset Putinových lží. V Rusku se tomu jen smějí. A co na to čeští politici?

07.03.2014
Rozpálené Spojené státy zveřejnily deset Putinových lží. V Rusku se tomu jen smějí. A co na to čeští politici?

Autor: aTeo

Popisek: O roli ruského prezidenta Putina v aktuálních událostech na Ukrajině nemá grafik aTeo pochyby.

Ministerstvu zahraničí Spojených států došla trpělivost a zveřejnilo dokument zahrnující deset lží, které v souvislosti se situací na ukrajinském Krymu vyslovil ruský prezident Vladimir Putin. Americká diplomacie přitom bývá mnohem zdrženlivější, tento kok je zcela neobvyklý. Zdá se však, že v Rusku jsou na svého prezidenta lidé patřičně hrdí, těší se v podstatě rekordní popularitě. Co na to říkají čeští politici?

O rozhořčené reakci ministerstva zahraničí USA informoval Český rozhlas.cz, který cituje z dokumentu uveřejněného na stránkách ministerstva zahraničí USA. „Pan Putin říká: Ruské jednotky na Krymu jednají pouze ve snaze bránit majetek ruské armády. Jsou to ´skupiny občanské domobrany´, nikoli ruské jednotky, které se zmocnily infrastruktury a vojenských zařízení na Krymu," uvádí úřad první tvrzení ruského prezidenta.

„Fakta: Existují jasné důkazy, že v jádru vysoce organizovaných protiukrajinských sil na Krymu jsou příslušníci ruských tajných služeb," oponuje ministerstvo na dalším řádku Putinově verzi.

Celý dokument v anglickém jazyce si můžete přečíst ZDE

Americká strana reaguje také na často opakovanou lež, že v nové kyjevské vládě působí nebezpeční neonacisté. Neexistuje žádný náznak, že by ukrajinská vláda usilovala o diskriminační politiku. Ba právě naopak, vláda veřejně prohlašuje opak, dočteme se v dokumentu.

Americká vláda je také připravena pomoci kyjevské vládě, kterou ruská strana neuznává, finanční injekcí ve výši jedné miliardy dolarů. Rusku naproti tomu hrozí sankcemi, které už reálně uvádí v život. EU zatím o sankcích pouze hovoří.

Rusové svému prezidentovi fandí

V Rusku si ale ze zpráv z Ameriky mnoho nedělají.Průzkumu agentury VCIOM ukázal, že se nejmocnější muž Kremlu těší důvěře takřka u 68 procent ruské populace. A může za to právě Putinův postup v§či Ukrajině, respektive Kremlu. Putinův postup v ukrajinské otázce oceňuje 53 procent populace. Čtyřicet procent dotázaných se dále domnívá, že Putin dobře zvládl organizaci ZOH v Soči. Zprávu přinesla ČTK.

Za pozornost stojí i reakce českých politiků, Exprezident Václav Klaus vydal v rámci svého institutu prohlášení, v němž vyjadřuje obavu nad silnějším tlakem k evropské integraci v důsledku ukrajinských událostí. Klaus je také přesvědčen, že EU by měla přispět k vyřešení krizové situace, ke které sama notně přispěla.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nechce být hysterický. „Naše pozice je rozhodná, ale ne hysterická. My jsme připraveni podpořit jasné vyjádření vůči tomu, co se odehrává na Ukrajině, co se odehrává na Krymu," prohlásil Sobotka. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) má za to, že o situaci na Ukrajině musí rozhodnout především sami ukrajinští voliči ve svobodných volbách.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace