Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč se Sobotka navezl do Babiše? Kvůli kmotrům v pražském ANO? Komentátor má lepší vysvětlení, které se ČSSD nebude líbit

05.03.2014
Proč se Sobotka navezl do Babiše? Kvůli kmotrům v pražském ANO? Komentátor má lepší vysvětlení, které se ČSSD nebude líbit

Foto: Hans Štembera

Popisek: Nová Sobotkova vláda, právě jmenovaná prezidentem

Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka si i v nedělním pořadu Partie televize Prima stál za svým předchozím vyjádřením, že pražskou organizaci ANO už už rozebrali bývalí členové ODS a TOP 09. Podle politického komentátora týdeníku Reflex jsou to pochopitelné výroky z toho pohledu, že se během několika měsíců ukáže, že se hlavní politické soupeření u nás odehrává mezi ČSSD a hnutím ANO.

Poněkud diplomatičtější slova než při svém prvním vyjádření o pražské organizaci ANO volil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v nedělní Partii na Primě. V první reakci totiž vysvětloval přestup místostarostky Prahy 10 z ČSSD do hnutí ANO takto: „Pokud vím, paní Kleslová s panem Babišem v minulosti dlouhodobě odborně spolupracovala, a tak není překvapení, že ji požádal o pomoc v situaci, kdy mu pražské ANO začali postupně ovládat zkompromitovaní bývalí členové ODS či TOP 09, spojení s nejrůznějšími kmotry a kmotříky z podnikatelského polosvěta.“

Tentokrát si dával pozor, aby termín „kmotr“ nepoužil, nicméně vyznění jeho odpovědí zůstalo stejné. „Kdybych se ocitl v té samé situaci jako pan Babiš, tak bych také hledal všechny možnosti, jak ten vývoj zvrátit, aby mi skutečně bývalí členové ODS a TOP 09 nerozebrali pražskou organizaci. Myslím si, že v Praze se to hnutí ANO téměř stalo,“ konstatoval Bohuslav Sobotka v diskusním pořadu Partie.

Podle Sobotky se snaží pražské ANO ovládnout ti, co stáli v pozadí ODS

„Přece všichni známe ty poměry v pražské ODS, jak se vyvíjely v minulých letech a které koneckonců destruovaly ODS na celostátní úrovni. To se buď zakládají nové politické strany, aby se před občany zamaskovalo, že kandidují stále titíž lidé, nebo se snaží využít úspěšné politické strany, vstupovat do nich a udržet si přes ně svůj politický vliv,“ vysvětloval Bohuslav Sobotka.

Marně z něj ale moderátor Jan Punčochář doloval odpověď, kdo jsou konkrétně ti kmotři, kteří se pokoušejí ovládnout pražské ANO. „Jsou to lidé, kteří stáli v pozadí ODS a měli snahu ovlivňovat například pražskou komunální politiku skrze ODS a koneckonců některé z nich už dnes vyšetřuje policie a já si myslím, že je to dobře,“ naznačil pouze premiér, koho by se jeho slova měla týkat.

Kmotry v pražské ANO nová šéfka popírá

Vyhýbavě přešel i dotaz, zda má na mysli Romana Janouška či Ivo Rittiga. „Já je tady nemusím vyjmenovávat všechny. Ale to, co mi stačí, je, že tito lidé ztrácejí vliv a že policie a státní zástupci se velmi intenzivně zabývají jejich činností,“ poznamenal předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Politička, jejíž odchod z ČSSD premiéra k výrokům o kmotrech v pražské organizaci ANO vyprovokoval, si ale nemyslí, že by něco takové buňce ANO v hlavním městě hrozilo. „Nic takového nepozoruji, ale určitě vím, že kmotři pražské ANO neovládají. Nová vyjádření pana premiéra jsem neslyšela, a tak na ně opravdu nechci reagovat,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz Radmila Kleslová, předsedkyně pražské organizace ANO a místostarostka Prahy 10.

Ukáže se, až budou známy kandidátky do komunálních voleb

O tom, zda se výroky Bohuslava Sobotky o pražských kmotrech snažících se ovládnout ANO zakládají na pravdě, nebo jde ze strany premiéra o nějakou taktiku, si v této chvíli netroufá spekulovat ani politický komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka. „Něco jsem o tom také slyšel. Ale to se uvidí, až budeme znát kandidátky do komunálních voleb,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politický komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka.

Premiérův ostrý slovní výpad ale považuje za zcela pochopitelný. „Paní Kleslová byla součástí sociální demokracie, byla jejich lobbistka, dělala s nimi největší kšefty a oni ji dosazovali do vedení různých polostátních podniků. Byla to žena, která s nimi byla absolutně lobbisticky srostlá. No a teď přešla na druhou stranu k panu Babišovi. Leccos o sociální demokracii ví, leccos ví o praktikách v zákulisí, co se děje. A premiér Sobotka se musel nějak ozvat, když dezertovala do opačného tábora,“ uznává Bohumil Pečinka.

Hlavní politické soupeření se odehrává mezi ČSSD a ANO, brzy to bude zřejmé

Navíc si nemyslí, že by se Sobotkovo vyjádření dalo vnímat jen jako útok na koaličního partnera či spojence. „U nás teď není klasické politické soupeření pravice – levice, opozice – vláda, ale to hlavní politické soupeření se odehrává mezi ČSSD a hnutím ANO. Ještě to není tak zřejmé, ale začne to být během následujících měsíců a tohle odráží to jejich soupeření. A ještě jednou říkám, paní Kleslová byla natolik významná pro sociální demokracii, že se její předseda Sobotka nějak ozvat musel,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Bohumil Pečinka.

Jiří Hroník

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová