Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co je za ostrým útokem premiéra Sobotky na koaličního kolegu Babiše? Víme to. Má totiž strach…

26.02.2014
Co je za ostrým útokem premiéra Sobotky na koaličního kolegu Babiše? Víme to. Má totiž strach…

Foto: Hans Štembera

Popisek: Nová Sobotkova vláda, právě jmenovaná prezidentem

Bohuslav Sobotka má strach, že bude ČSSD v Praze odstavena od moci. Tak si politický analytik Erik Best vysvětluje nebývalé ostré vyjádření premiéra na adresu koaličního hnutí ANO. Sobotka prý navíc svým vyjádřením přiznal napojení vlastní strany na tzv. pražské kmotry a ve sporu mezi Andrejem Babišem a Miroslavem Kalouskem se postavil na stranu Kalouska.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zahájil nebývale ostrou přestřelku mezi ním a vicepremiérem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Důvodem premiérova výpadu byl přestup místostarostky Prahy 10 Radmily Kleslové z ČSSD do hnutí ANO. Hnutí ANO v Praze začali podle šéfa sociální demokracie postupně ovládat zkompromitovaní bývalí členové ODS a TOP 09 napojení na kmotry. Premiér, podle něhož se ANO v budoucnosti rozpadne, to dnes ČTK napsal v souvislosti se změnami ve vedení ANO v Praze. Předsedkyní pražského ANO se totiž v pátek stala místostarostka desáté městské části Radmila Kleslová, která byla donedávna členkou sociální demokracie.

„Pokud vím, paní Kleslová s panem Babišem v minulosti dlouhodobě odborně spolupracovala, a tak není překvapení, že ji požádal o pomoc v situaci, kdy mu pražské ANO začali postupně ovládat zkompromitovaní bývalí členové ODS či TOP 09, spojení s nejrůznějšími kmotry a kmotříky z podnikatelského polosvěta," uvedl na adresu svého koaličního partnera Sobotka.

S návratem ať nepočítá

Kleslová podle Jaromíra Hasoně z tiskového oddělení hnutí ANO své členství v sociální demokracii ukončila 14. února a do ANO vstoupila o den později. „V ČSSD ale podobné přestupy moc rádi nevidíme, takže až ANO splní svou historickou úlohu a v budoucnosti se rozpadne, bude to mít paní Kleslová s návratem do ČSSD těžké," napsal také Sobotka, podle něhož dvojí členství není u sociální demokracie možné.

Kleslová byla podle médií do listopadu 1989 příslušnicí komunistické rozvědky. Jako referentce zvláštní činné zálohy jí bylo uděleno krycí jméno Lia a měla mít za úkol nábor nových kádrů a jejich výchovu pro špionáž. Kleslová se ale hájí podobně jako šéf ANO Andrej Babiš tím, že byla v evidenci rozvědky vedena nevědomě.

Po roce 1990 Kleslová mimo jiné zasedala v dozorčích radách významných podniků Vítkovice Steel, Unipetrol Trade nebo Benzina. Byla i viceprezidentkou Česko-izraelské smíšené obchodní komory.

Jourová: Naprosto to odmítám

K Sobotkově výroku se vyjádřila během tiskové konference k představení kandidátů hnutí ANO do eurovoleb i první místopředsedkyně hnutí a ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. „Domnívám se, že je to na jednání mezi panem premiérem a panem předsedou Babišem. Situace je taková, že zasedlo předsednictvo velké Prahy a zvolilo paní Kleslovou, která má zkušenost s personální politikou a politikou obecně. Měla by se zabývat hlavně organizačními věcmi v Praze a pokud vím, nechce kandidovat, byť za ni nemohu mluvit. Naprosto odmítám spekulace, že do hnutí infiltrovaly nějaké osoby s temnou  minulostí. Paní Kleslová mě osobně ujistila, že nic z toho, co se o ní píše, není pravda."

„Pokud vím, paní Kleslová s panem Babišem v minulosti dlouhodobě odborně spolupracovala, a tak není překvapení, že ji požádal o pomoc v situaci, kdy mu pražské ANO začali postupně ovládat zkompromitovaní bývalí členové ODS či TOP 09, spojení s nejrůznějšími kmotry a kmotříky z podnikatelského polosvěta,“ reagoval na přestup Kleslové do ANO Bohuslav Sobotka pro ČTK.

Média navíc o Radmile Kleslové tvrdí, že byla do listopadu 1989 příslušnicí komunistické rozvědky. To na tiskové konferenci odmítla místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová. „Není pravda, že by byla nějaká špionka nebo něco takového. Je to zkušená komunální politička,“ uvedla.

Sobotka je prý uražený a má strach

Co premiéra Sobotku k tak ostrým výrokům na adresu koaličního partnera mohlo vést, pro ParlamentníListy.cz komentuje politický analytik Erik Best. Předseda vlády se podle něho vyjádřil sice razantně, ale nepříliš jasně.

„Sobotka mluvil o tom, že pan Babiš rekrutuje nějaké lidi, ale jmenoval jen paní Kleslovou a mně se zdá, že jde o podobný křik, jaký jsme slyšeli od ODS, když od nich odešel Jiří Pospíšil. Částečně jde o uraženost a částečně v tom je také strach před Janem Kaslem a tím, co ANO chystá v Praze,“ uvedl Best.

Hnutí ANO totiž bývalého pražského primátora Jana Kasla získalo na svoji stranu, přestože s ním původně počítali Starostové a nezávislí. Kasl tak nejspíš poveden kandidátku hnutí ANO v komunálních volbách v Praze.

Přiznal šéf ČSSD napojení vlastní strany na pražské kmotry?

Další pozoruhodnou věcí podle Erika Besta je skutečnost, že šéf ČSSD vlastně kritizuje vlastního člověka. „Jestli je paní Kleslová ve spojení s Tomášem Hrdličkou, kterého měl Sobotka evidentně na mysli, tak to znamená, že Sobotka přiznává, že ČSSD také spolupracuje s pražskými kmotry.

„V tomto smyslu je zajímavé, co v sobotu řekla ministryně spravedlnosti Helena Válková v Deníku o panu Hrdličkovi, nevybíravě ho kritizovala. Válková řekla: „Teď sklízíme ovoce různých lobbistů, kteří nebyli postaveni před trestní soud – Rittiga, Janouška, Hrdličky. Zatím nikdo nemá důvěru, že je justice natolik silná, aby tyto pány postavila před soud a na základě důkazů je odsoudila.“ Válková tady trošku překročila hranici ministra, protože řekla, že tyto lidi považuje za vinné, aniž by byli, až na Rittiga, obviněni,“ pozastavuje se Best.

Vládu to prý nepoškodí, nejde o nic vážného

Ten se domnívá, že z celého případu žádná velká mediální bitva nebude. „Bohuslav Sobotka musí být opatrný. Má evidentně strach, že ČSSD přijde o svoji pozici v Praze, kde měla sociální demokracie dobré vztahy s ODS, a když teď to místo zaujme ANO, bude možná ČSSD v Praze odstavena od moci. Předpokládám, že tohle je důvod Sobotkova útoku na Babiše,“ je přesvědčen analytik.

Může tahle výměna názorů zanechat vážné šrámy na koaliční spolupráci? „Nemyslím, že by to v tomto stádiu bylo příliš vážné, protože na tom vlastně nic není. Bohuslav Sobotka kritizuje vlastního člověka a každý soudný člověk pozná, že příliš tvrdě nemůže kritizovat vlastní stranu a její aktivity v Praze. V pozadí je tam také bitva mezi Babišem a Kalouskem a tam je to závažnější. Tímto způsobem v tom Sobotka trochu podporuje pana Kalouska,“ konstatoval Erik Best.

Média o Radmile Kleslová shromáždila řadu věcí. Na konci loňského listopadu o jejích údajných aktivitách podrobně informoval týdeník Reflex v článku „Rozvědčice pracuje pro ANO“, tehdy přitom Kleslová byla ještě členkou ČSSD. Reflex tvrdil, že současná místostarostka Prahy 10 dlouhodobě lobbuje pro ČEZ i pro firmy Andreje Babiše, anebo že na základě údajných zkušeností z komunistické rozvědky verbuje pro hnutí ANO kandidáty do komunálních voleb.

Média mají o Kleslové asi pravdu, Jourová je pouze loajální

Tato nařčení na tiskové konferenci odmítla Věra Jourová. Podle Erika Besta šlo ze strany Jourové spíše o projev loajality, než skutečné přesvědčení, že by Kleslová nic takového nikdy nedělala.

„Zdá se mi, že to, co novináři o paní Kleslové našli, odpovídá skutečnosti. Otázka je, do jaké míry to je relevantní pro současný střet a je to i otázka, do jaké míry byl pan Babiš angažován v pražské politice. Nicméně to, co říká Věra Jourová, je něco jiného. Ta se už prokázala jako velmi loajální vůči ANO a odmítá také, že má pan Babiš nějaký problém v minulosti. Že vlastně totéž tvrdí teď, mě vůbec nepřekvapuje. O minulosti paní Kleslové nemusí vědět vůbec nic,“ myslí si analytik a novinář Best.

Podle jeho slov jsou v hnutí ANO lidé, kteří Andreje Babiše uznávají jako vůdce do takové míry, že nepřipouští jakékoli jeho problémy v minulosti. Například Robert Pelikán prohlásil v ParlamentníchListech.cz, že pan Babiš žádný střet zájmů nemá. Přitom sám Andrej Babiš přiznal, že střet zájmů má, jen tvrdí, že ho nebude zneužívat. Věra Jourová je v tomto stejná kategorie jako pan Pelikán,“ dodává pro redakci ParlamentníchListů.cz Erik Best.

Radim Panenka

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová