Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pátý ročník soutěže „Vinařství roku 2013“ zná své finalisty

19.02.2014
Pátý ročník soutěže „Vinařství roku 2013“ zná své finalisty

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

Sestava devíti kandidátů, kteří budou letos bojovat ve třech kategoriích v soutěži o titul Vinařství roku 2013, je již známa. Pořadatel soutěže Svaz vinařů ČR ocení práci a úspěchy těch nejlepších v kategoriích malé, střední a velké vinařství.

Prestižní vinařská soutěž pak vyvrcholí 27.března v pražském Veletržním paláci Národní galerie. Celkového vítěze a držitele titulu Vinařství roku 2013 spoluurčí svými hlasy letos poprvé veřejnost.

Zásadní změna proti minulým ročníkům

Proti předchozím letům byl upraven systém hodnocení, do kterého se nyní zapojují mnohem více odborníci z okruhu vinařů, pedagogů, sommelierů, novinářů, segmentu Horeca i obchodníků. Z hodnocení 18 nezávislých významných osobností vinohradnicko-vinařského oboru vzešel v uplynulém týdnu žebříček firem, z nichž se vždy 3 nejlepší probojovaly do finále v kategoriích rozdělených podle velikosti společnosti. Ve finále soutěže o titul „Vinařství roku 2013“ budou bojovat následující vinařské společnosti:

KATEGORIE MALÁ VINAŘSTVÍ (produkce do 50.000 l)
•    Vinařství Glosovi
•    Víno J. Stávek
•    Vinařství Proqin, s.r.o.

KATEGORIE STŘEDNÍ VINAŘSTVÍ (produkce 50.001 – 250.000 l)
•    Moravíno, s.r.o.
•    Sonberk, a.s.
•    Vinařství Vladimír Tetur

KATEGORIE VELKÁ VINAŘSTVÍ (produkce nad 250.000 l)
•    Vinné sklepy Valtice, a.s.
•    Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o.
•    Znovín Znojmo, a.s.

Zásadní změnou proti minulým ročníkům je, že vinařství budou letos rozdělena do třech kategorií podle velikosti produkce vína. „Chceme poskytnout rovné šance všem vinařstvím, právě s přihlédnutím k jejich velikosti“, uvádí prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray a dodává: „do letošního ročníku mohli navrhnout k přihlášení vinařství jednak oborové organizace a vinařské spolky, ale opět měla možnost zaslat přihlášku i samotná vinařství“.

Které z vinařství má tedy největší šanci na úspěch?

Z 9 nominovaných potom na konci února vybere odborná porota vítěze v kategorii malé, střední a velké vinařství. Porotu budou tvořit zástupci vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného školství, enogastronomie, somelierství a odborného tisku, kteří budou opět u jednotlivých vinařství posuzovat objektivní a subjektivní kritéria.

Na rozdíl od jiných vinařských soutěží v ČR je soutěž o titul Vinařství roku postavena na komplexním posuzování vinařských společností – tedy nejen na základě kvality vyráběného vína, ale také podle toho, jak svým podnikáním přispívají k pozvednutí, rozvoji a modernizaci oboru vinařství. A které z vinařství má tedy největší šanci na úspěch? „Zjednodušeně řečeno je to vinařství, které produkuje nejlepší vína a současně je nejlépe řízeno“ vysvětluje Tibor Nyitray.

Galavečer v prostorách Malé dvorany Veletržního paláce Národní galerie

Vítěze letošního ročníku „Vinařství roku 2013“ poprvé spoluurčí široká veřejnost svým hlasováním v soutěži „Mediatel Vindemia publica 2013“, kdy budou lidé vybírat z devíti nominovaných vinařství a prostřednictvím internetu jim zasílat hlasy. Titul Vinařství roku 2013 bude udělen jednomu z vítězů jednotlivých kategorií (malé vinařství, střední vinařství, velké vinařství), které při hlasování veřejnosti získá největší počet hlasů od veřejnosti.  

Kompletní výsledky letošního ročníku Vinařství roku budou vyhlášeny na slavnostním galavečeru 27. března 2014, který se tentokrát uskuteční v prostorách Malé dvorany Veletržního paláce Národní galerie.

Soutěž vyhlašuje Svaz vinařů České republiky

Během večera budou mít hosté možnost seznámit se nejen s víny všech devíti finalistů, ale také degustovat stovku vín, která vzešla ze soutěže Salon vín – Národní soutěž vín ČR a budou v roce 2014 umístěna ve stále expozici Salonu vín na zámku ve Valticích.

Vinařství roku má díky přispění předních českých výtvarníků vždy také charitativní rozměr. Výtěžek z prodeje jejich uměleckých děl spojených s vinařskou tématikou bude věnován obecně prospěšné společnosti DIALOG JESSENIUS.

Držiteli titulu Vinařství roku se v uplynulých letech stala vinařství Vinselect Michlovský a.s., Bohemia Sekt, a.s., Malý vinař – František a Hana Mádlovi a Znovín Znojmo, a.s.

Soutěž vyhlašuje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR, hlavních partnerů Erste Corporate Banking, Tesco Stores ČRa.s.., a Mediatel spol. s r.o. a Mercedes – Benz Česká republika, s.r.o.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL