Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prezident prozradil v televizi tajemství lánské schůzky, která rozdělila ČSSD. Haška prý nechápe

14.02.2014
Prezident prozradil v televizi tajemství  lánské schůzky, která rozdělila ČSSD. Haška prý nechápe

Foto: ParlamentniListy.cz

Popisek: Prezident Miloš Zeman s cigaretou

Za necelý měsíc uplyne rok od okamžiku, kdy Miloš Zeman složil ve Vladislavském sále na Hradě ústavní slib prezidenta republiky. Při té příležitosti hlava státu hodinu odpovídala na otázky diváků v pořadu Hyde Park ČT24. Probíraly se církevní restituce, nová vláda, trestní stíhání expremiéra Nečase nebo skutečný obsah povolební lánské schůzky Zemana s některými členy vedení ČSSD.

Hned první otázka, kterou prezident Zeman dostal, se ptala na hodnocení kroků kabinetu Bohuslava Sobotky. Na to je však podle Miloše Zemana brzo. „Vláda za tak krátkou dobu po jmenování nemůže udělat nic ani dobrého, ani špatného. Dal jsem vládě sto dní hájení, což beru jako gentlemanské gesto. Zeptejte se mě za těch sto dní,“ řekla hlava státu.

Podle Zemana musíme rozlišovat faktické kroky jednotlivých ministrů od mediální mlhy. „Tedy zda jsou náměstci, kteří si ministři přivádějí, odborníci nebo diletanti. To se časem pozná. Všichni se soustřeďujeme na to, že někdo někoho vyměnil. Nemůžeme ale vědět, zda výměna byla ku prospěchu věci, anebo k neprospěchu. To poznáme podle konkrétních činů. Vždy cituji to biblické: po ovoci poznáte je. No a to ovoce musí dozrát,“ upřesnil Zeman.

Ať KDU-ČSL řeší podporu rodin, to podpořím

Další dotaz směřoval k jedné z koaličních stran: nevyskakují si lidovci příliš? „Největší problém u lidovců jsou církevní restituce a tam se dostávají do střetu se dvěma zbývajícími stranami vládní koalice, které mají pocit, že rozsah restitucí byl přinejmenším přehnaný nebo nadsazený. Pozice lidovců není tak silná, jak by se Honza z Pardubic domníval, protože mohou být kdykoli se svými čtrnácti poslanci nahrazeni jinými čtrnácti poslanci strany Úsvit a oni sami si to uvědomují. Uvítám, když lidovci přijdou s rozumnými návrhy, které se například týkají podpory rodiny. V tom bych s nimi souhlasil,“ doporučil prezident Zeman lidovcům.

Jedním z témat prezidentského Hyde Parku byly i tzv. církevní restituce. Tento problém má dle prezidenta dvě části. „První je fyzické vrácení majetku a tam je to problém kolem pozemkového fondu a případně soudních sporů, zda byl majetek zabaven opravdu po 25. únoru 1948, anebo dříve. Pak je otázka, která definuje objem finanční restituce. Tam je otázka tzv. inflační doložky, která zákonem stanovený objem prakticky zdvojnásobuje, je tam otázka zdanění nebo nezdanění,“ vyjmenoval Zeman několik možností.

Sám by si nesmírně přál, a už několikrát o tom mluvil s kardinálem Dominikem Dukou, aby církev výraznou část z těch peněz využila k budování hospiců, aby staří lidé mohli důstojně umírat a netrpěli v některých léčebnách dlouhodobě nemocných, kde jsou prý často nedůstojné podmínky.

Když to neudělá církev, bude muset hospice stejně platit stát

Pokud jde o programové prohlášení vlády, prezident by v něm prý preferoval konkrétní sliby typu „uděláme to a to a provedeme to do tehdy“. Pak je to prý totiž kontrolovatelné. U fráze, že si vláda přeje prosperitu a důstojný život normálních lidí, není možné přesně říci, zda to kabinet splnil či nikoli.

Je částka 59 miliard korun jako finanční kompenzace církvím moc velká částka nebo ne? „Pokud to církev vynaloží na vybudování sítě hospiců, domovů důchodců nebo středisek sociální péče, pak si uvědomme, že zhruba tyto prostředky by na to stejně musel vynaložit stát,“ reagoval Miloš Zeman na další otázku.

Další z diváků se prezidenta republiky zeptal na pověstný dopis premiéra Sobotky prezidentovi Zemanovi, v němž předseda vlády navrhoval jmenování jednotlivých ministrů a dopis obsahoval řadu chyb.

„To není dopis tetičce na Šumavu!“

„Dopis premiéra prezidentovi, to není dopis tetičce na Šumavu, je dobré na chyby veřejně upozornit! Umožní to premiérovi, aby zdisciplinoval svůj sekretariát, a aby se takové chyby neopakovaly. Kdybych mu to řekl v zákulisí, pravděpodobnost, že za to někoho vyhodí, by byla mnohem nižší,“ upozornil prezident v ČT.

Co bylo skutečným obsahem lánské schůzky s Michalem Haškem a dalšími sociálními demokraty? „Žádost o schůzku vznikla už před volbami, kdy se ani nevědělo, jak ČSSD dopadne. Na té schůzce jsme nadávali na to, jak sociální demokracie ve volbách dopadla, protože místo slibovaným třiceti procent tam bylo 20 procent, o ničem takovém ta schůzka nebyla. Být na místě Michala Haška, tak se pochlubím, že nás na naši žádost přijal prezident a netajím to,“ uvedl Zeman.

Zajímavě Zeman reagoval na otázku, proč podle něho centrální banka znehodnotila českou korunu. „Proč si myslím, že to ČNB udělala? Když je úroková sazba na technické nule, tak jediné, co může národní banka dělat, aby dala najevo svoji existenci, je právě změna kurzu koruny. Hlavní důvod, proč současné vedení ČNB je proti zavedení eura, spočívá v tom, že pak by pravomoci národní banky do značné míry přešly na Evropskou centrální banku. Každá instituce se snaží alespoň udržet, ne-li rozšířit svoje kompetence. Tak nás ČNB chtěla přesvědčit něčím originálním, o čemž si já myslím, že nám škodí,“ uvedl.

Kuřte Marlbora, vtipkoval Zeman

Během pořadu zazněl i dotaz k bezpečnostní prověrce prezidentského kancléře Vratislava Mynáře, který si již podal žádost k Národnímu bezpečnostnímu úřadu. Zeman se nejdříve zarazil u jména autora této otázky. „Teď nevím, jestli to slovo Písek znamená jméno tazatele nebo název města…,“ zamýšlel se prezident. „Pojďme k podstatě otázky,“ nechtěl to rozebírat moderátor Daniel Takáč. „Dobře, tak dejme tomu pan Písek. NBÚ má interval šesti měsíců k tomu, aby prověřil veškeré dokumenty. Pan Mynář dodal pět dokumentů a sám si požádal o nejpřísnější prověrku, tedy přísně tajné,“ sdělil Miloš Zeman. Pokud by prý bezpečnostní úřad nerozhodl do roka, Mynář by už kancléřem nebyl.

V závěru své vystoupení prezident zpestřil úvahou nad tím, zda pohoršuje vegetariány. „Považujete za vhodné, že propagujete alkohol a cigarety? „To, že o sobě pokrytecky netvrdím, že nesnáším víno nebo tabák, ještě neznamená, že to propaguji. Pijte Jack Daniel‘s, kuřte Marlbora nebo Davidoffky. To jsem nikdy neřekl! Tím, že jím maso, a taky se tím vůbec netajím, vlastně propaguji maso a možná tím urážím vegetariány nebo vegany!“ pobavil na konec svého vystoupení v Hyde Parku ČT24 prezident Miloš Zeman.

Podle občanů špatně dbá o důstojnost svého úřadu

Podle tří pětin Čechů a Češek prezident Miloš Zeman špatně dbá o důstojnost svého úřadu a nemá autoritu u občanů. Polovina lidí mu vytýká, že špatně reprezentuje Česko v cizině a negativně ovlivňuje politický život. Nynější hlava státu si tak vysloužila horší hodnocení než její dva předchůdci Václav Havel a Václav Klaus na konci jejich mandátů. Výrazně lepší než oni je Zeman v kontaktu s občany. Vyplývá to z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), do něhož se zapojilo 1105 lidí nad 15 let.

Za kontakt s občany a znalost jejich problémů ale současného prezidenta chválí 52 procent respondentů. Je to výrazně víc než u jeho předchůdců. Klause za to oceňovalo jen 21 procent a Havla 23 procent osob. Zhruba stejně jako oni je na tom Zeman s ovlivňováním politiky. Pozitivní vliv na ni má podle 41 procent lidí. O Klausově kladném působení bylo na konci jeho mandátu přesvědčeno 39 procent dotázaných a o Havlově 40 procent. Negativní ovlivňování vnitropolitického života Zemanovi naopak vytýká polovina lidí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová