Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Církve požádaly o vydání 168 staveb a více než 6.100 pozemků

21.01.2014
Církve požádaly o vydání 168 staveb a více než 6.100 pozemků

Foto: turistika.cz

Popisek: Kostel, ilustrační foto

Celkem 1.080 výzev o vydání 168 staveb a 6.125 parcel obdržel v zákonné lhůtě Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) od církví a náboženských společností. Těmto tzv. oprávněným osobám již bylo vydáno 21 nemovitostí, nároky u 180 nemovitostí byly zamítnuty.

„Většinu výzev jsme přijali koncem listopadu a v prosinci loňského roku. Za toto krátké období nám došlo 56 % všech výzev požadujících 54 % staveb a 41 % pozemků,“ uvedl generální ředitel ÚZSVM Ing. Miloslav Vaněk. Z požadovaných 168 staveb se jich nejvíce, konkrétně 47 nachází v regionu jižní Moravy, nejvíce pozemků - celkem 2.566 je taktéž na jižní Moravě. Podrobnější šetření nicméně odhalilo, že přibližně šestinu požadovaných nemovitostí nespravuje ÚZSVM, a výzvy proto byly ve shodě se zákonem odeslány skutečným povinným osobám, dodal Ing. Vaněk.

Počet parcel je dle současných evidencí a bude se ještě upřesňovat, protože církve většinou ve výzvách uvádí parcely dle evidencí platných v době odejmutí majetku. Do seznamu již vydaného majetku patří i historicky první zrestituovaná nemovitost v ČR. Toto prvenství patří pozemku pod farou v Klučenicích na Příbramsku, který od ÚZSVM v červnu 2013 převzal Rytířský řád Křížovníků s červenou hvězdou.

Mezi nejvýznamnější vydané památky se řadí například pozemek s bránou tvořící vstup do známého benediktinského kláštera v Rajhradě. O několik pozemků v prostorách kroměřížského koupaliště nazývaného Bajda si požádalo Arcibiskupství olomoucké. Území bezprostředně navazuje na areál kroměřížského zámku a přilehlých zahrad zapsaných na seznamu památek UNESCO. Před vydáním jsou například i pozemky pod historickými budovami z poloviny 17. století tvořící hospodářské zázemí zámku Žitenice na Litoměřicku, o jejichž vydání požádala ÚZSVM Královská kolegiátní kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. O budovu z roku 1884, nacházející se ve Filipově u Jiříkova, v níž v současnosti sídlí domov důchodců, požádala Pražská provincie kongregace Nejsvětějšího Vykupitele (Redemptoristé).

O navrácení pěti staveb a dvanácti pozemků požádala ÚZSVM v rámci církevních restitucí Slezská evangelická církev. Jedná se o nemovitosti v obci Komorní Lhotka na Českotěšínsku využívané pro sociální účely Slezskou diakonií a Integrovaným sociálním ústavem. O pozemek pod budovou svého kláštera v katastrálním území České Budějovice 3 si zažádala Kongregace Školských sester de Notre Dame. Budovu kláštera získal řád zpátky do vlastnictví již na začátku 90. let minulého století. Vydáním majetku by tak došlo ke sjednocení vlastnictví pozemků a samotné stavby.

Do výčtu nemovitostí, které ÚZSVM nemohl ze zákonných důvodů oprávněným osobám vydat, se řadí například pozemky v katastrálním území Libočany na Lounsku, na nichž se nachází sportoviště a budova ve vlastnictví fotbalového klubu. Dle zákona nelze vydat pozemek vyňatý ze zemědělského půdního fondu, na kterém bylo zřízeno v souladu se stavebním zákonem sportovní hřiště, které je užíváno. Stejně tak nemohlo být vydáno 11 pozemků v areálu Městské nemocnice v Litoměřicích, neboť se v tomto případě jedná o pozemky zastavěné stavbami ve vlastnictví městské nemocnice, další pozemky s těmito stavbami bezprostředně souvisejí a jsou nutné k užívání těchto staveb.

ÚZSVM je ve smyslu zákona č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi tzv. ostatní povinnou osobou. Znamená to, že vydání věcí nemovitých i movitých je vázáno na řadu podmínek, z nichž u nemovitostí je asi nejčastější ta, kdy vydávaný pozemek či budova musí funkčně souviset s jinou nemovitostí, kterou církev buď vlastní, nebo se jí vydává v souladu s tímto zákonem. Ve velkém počtu případů obsažených v žádostech církví tak pro vlastní rozhodnutí o vydání musí ÚZSVM musí počkat, až církev předloží platnou dohodu o vydání souvisejících nemovitostí uzavřenou dle tohoto zákona např. se Státním pozemkovým úřadem nebo Lesy ČR.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh.

Vložil: Redaktor KL