Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Známe identitu zpitého poslance ve sněmovně. Jde prý o exministra ODS s posměšnou přezdívkou

14.01.2014
Známe identitu zpitého poslance ve sněmovně. Jde prý o exministra ODS s posměšnou přezdívkou

Foto: ODS

Popisek: Pavel Blažek, člen ODS

VIDEO Hned po předčasných volbách do Poslanecké sněmovny se několik nových členů nechalo slyšet v tom smyslu, že jsou šokovaní, jak někteří jejich kolegové pijí alkohol. Jmenovat nechtěla ani Jana Hnyková z Úsvitu, ani zástupci ANO Stropnický a Komárek. Redakce serveru Eportal.cz o víkendu přišla s jasným tvrzením. Tím hříšníkem má být exministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Zdá se, že se ODS opravdu vydala správným směrem. Volání po nových tvářích naší kdysi nejsilnější strany vyslyšeli jako první na jižní Moravě. Právě v tomto regionu povede nově ODS  bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek přezdívaný v Brně Don Pablo a v Praze Don Pařič. Druhou jmenovanou přezdívku dostal předloni v bulvárním deníku Blesk, když jej přistihli tamnější redaktoři jenom pár dní poté, co vystřídal Jiřího Pospíšila ve funkci ministra spravedlnosti, jak se po celých sedm hodin oddává své alkoholické vášni v pivnici Lokál. A to od brzkého odpoledne… uvedl názorový server Eportal. S detaily šel ovšem ještě dále.

Že nešlo o výjimku, dokazuje i nevhodné chování Pavla Blažka před několika týdny v Poslanecké sněmovně. Tehdy se Jana Hnyková z Úsvitu pro ParlamentníListy.cz rozpovídala o dvou poslancích, kteří se „v podroušeném stavu málem netrefili do dveří". Jen  její diskrétnost tehdy oba hříšníky zachránila před veřejnou ostudou. Konkrétní jména redaktorům PL neprozradila.

Obdobně tajuplný byl i Martin Komárek z Babišova ANO. „Je děsivé, jak to z některých táhne," uvedl pro zpravodajství TV Prima. Někteří poslanci však už mlčet nechtěli. A právě pro ePortal uvedli jmenovitě exministra ODS Blažka. „Sám rozhodně nejsem abstinent, ale opít se za bílého dne ve sněmovně a dělat u toho ještě takový brajgl, to mi už přijde přes čáru. Nedivím se, že se za něj jeho vedle stojící kolega Petr Fiala tak styděl. Pro něj jako slušného člověka z akademické sféry musí být plebejské poměry vládnoucí občas ve sněmovně krutým vystřízlivěním", řekl off record nejmenovaný poslanec z TOP 09.

Vzhledem k četnému výskytu opilých zákonodárců již před vánočními svátky zástupci ANO uvedli, že jsou pro to zakázat tvrdý alkohol ve sněmovních restauracích. Jejich úvaha zatím ztroskotala. „Pokud mají kolegové z ANO nějaký návrh k internímu chodu sněmovny, ať svůj návrh přinesou na jednání organizačního výboru. Nějak se s tím vypořádáme," reagoval předseda sněmovny, sociální demokrat Hamáček.

I kdyby ovšem některé z volených zastupitelů dolní komory kdokoli opilé přistihl a jejich stav jim prokázal, není to nic platné. Poslanec je neodvolatelný i v případě spáchání trestného činu. David Rath, který trávil rok a půl ve vazbě, byl po celý pobyt placen právě coby poslanec a člen dolní komory Parlamentu.

Česko v tomto směru není ničím výjimečné. Na Slovensku před několika dny postihla opilost expremiéra Mikuláše Dzurindu. Ten totiž bude muset zaplatit 700 eur, tedy skoro 20 tisíc korun, košické nemocnici. Předminulé pondělí se totiž opil, upadl a rozbil si hlavu. V takových případech pojišťovny vymáhají peníze za ošetření od lidí, kteří si zranění způsobili. V nemocnici si ho nechali přes noc na pozorování. Po propuštění se Dzurinda novinářům přiznal, že na oslavě 80. narozenin bývalého prezidenta Rudolfa Schustera pil koňak. „Zřejmě jsem neuhlídal moment, kdy jsem si už další sklenici neměl dávat. Nemocnici požádám o fakturu,“ uvedl.

Shora uvedený Pavel Blažek se k opilství nepřiznal. Na dotazy nereagoval. Doplňme, že kromě své funkce je rovněž placený za členství ve výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh.

Vložil: Zdeněk Svoboda