Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Adresář Ondřeje Suchého

Adresář Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč odcházíme později do důchodu

komentář 02.09.2025
Proč odcházíme později do důchodu

Foto: Pixabay

Popisek: Robot

FAMMOVO POZDNÍ ODPOLEDNE: Vysvětlení je víc než prosté. Nejsou peníze.

Když nejsou na důchody peníze, je na místě otázka, proč tomu tak je.

Na důchody jdou peníze, které se vybírají z platů zaměstnanců, ke kterému přispívají i zaměstnavatelé. Zaměstnanců ubývá, důchodců přibývá, takže odchod do důchodu se zcela logicky zvyšuje.

Je tohle celá pravda? Jen částečně. Peněz je skutečně míň. Peníze opravdu nejsou. Může to být jinak? Ano. Místa pracovníků víc a více zaujímají roboti. Práci vykonávají, ale na rozdíl od lidí nijak nepřispívají na sociální a zdravotní pojištění. Nu a jsme u kořene věci. Práce odvedena a peníze nejsou? Pěkný pořádek.

Tak jsem si řekl, že se tomu podívám na zoubek. Zjistil jsem však, že neumím správně na internetu hledat. Z jedné informace jsem se dozvěděl (27. 4. 2023), že máme 111 robotů na 10 000 zaměstnanců. Druhá zpráva z roku 2025 (pro rok 2021) sdělovala 168 průmyslových robotů na 10 000 zaměstnanců. A z toho jsem jelen. Třetí zpráva předpovídala, že v roce 2030 bude 30 % pracovních úkonů řešeno roboticky. To je za 5 let a celé mi to nesedí s dnešním naplněním.

Tohle se však stejně jednou stane a tak z toho plyne, že na důchodce, a vůbec na lidi má kdo pracovat, jen se z toho celého zapomnělo platit. A když se neplatí, zcela logicky nejsou peníze na nic. Jak to, že tohle politici či ekonomové nevidí?

Mne nezajímá jen fakt o počtu robotů. Raději bych chtěl vědět, kolik nahradily pracovníků a v jakých finančních relacích. To proto, abychom si mohli spočítat, o kolik peněz systém přišel.

Takový robot na rozdíl od pracovníka může být nasazen trvale v nepřetržitém provozu. To nám pak produktivita krásně roste.

Možná se někdo z vás nyní podivuje, o čem to bájím, ale je zde jedna skutečnost. Tím je úvaha o zavedení nepodmíněného základního příjmu.

Nejsou peníze na důchody, na kuchařky, na provoz státu a přitom je tu nápad na celkem vysoké finanční vydání. Zvýšená produktivita práce je léta popírána. My se dostáváme k bodu zlomu společnosti, kdy robotizace a umělá inteligence připraví mnoho lidí o práci, ale na straně druhé se vytváří velké finanční prostředky. Tenhle fakt bude ještě zajímavý.

Roboti převzali práci, nahradili lidi, ale do systému neplatí. Zde jsme u meritu věci. Vznikl těžce řešitelný problém. Vidíme fakt, že peníze jsou, ale ne tam, kde mají být.

Ze strany politiků, ekonomů neslyšíme žádné návrhy na řešení. Peníze, co chybí, se prostě půjčí. Státní dluh tak nadále bobtná. Tím, že splácíme úroky z dluhu se z nás stali opět nevolníci, i když feudalismus byl u nás již dávno zrušen.

Peníze nejsou a tak do důchodu odcházíme později. Taková je pravda podle dnešních politiků. Doufám, že alespoň vás jsem přesvědčil o faktu, že takhle to být nadále nemusí.

Ženy odcházely dříve do důchodu v 55 letech (měly dvě děti), muži v 60. Zvýšená produktivita práce, robotizace by nás měla poslat všechny do důchodu zcela jistě v 55 letech.

Je na nás, jak dlouho budeme věřit pohádkám politiků. Jsou zde fakta o robotizaci. Špatně předložená, špatně spočítaná. Politici nám lžou.

Předkládají nám kolik se vybírá, namísto kolik by se vybírat mohlo. Dělají z nás celkem úspěšně hlupáky a můžeme říci, že se jim to i daří. Nezbývá než si vše shrnout.

K světu I

Roboty neplatí,

rozpočet tratí,

život se hatí.

Ve lži.

Ostatně soudím, že senát musí být zrušen, nahrazen všeobecným referendem po vzoru Švýcarska.

Celá společnost je závislá na robotizaci na 111 %.

Reakce Štěpána Chába

Hned mě u páně Fammova textu napadl námět na katastrofický sci-fi román. Začal by poklidnými nultými roky, následoval by útok 11. září a rozbombardování blízkovýchodního a afrického podbřišku Evropy. Následovala by politiky podporovaná a vyzdvihovaná migrační vlna, ta výbušná směs do jinak homogenní společnosti evropských zemí. Tytéž země by byly bombardovány rozvratnými ideologiemi, které by rozbíjely soudržnost společností, ale i rodin. Za jejich pomoci by se rozbíjela i základní identita každého jednotlivého člověka natolik, až by se společnost začala rozpadat zcela.

Tam, kde nenajdeme shodu ani na druhu pohlaví, není místo pro diskusi, ale jen nenávistné křupání klouby. Do toho by své rejdy rozvinula politická moc, která by cíleně vyvolávala chudobu, tíseň. Justice by začala pracovat proti přirozenosti společnosti. A tam by se začal promítat vzestup automatizace, robotizace, umělé inteligence, který by pomalu odsouval toho rozbitého člověka a jeho společnost na periferii zájmu. Román by skončil pohledem na farmu lidí. Škoda, že umělá inteligence zničí i tvorbu literárního braku, hned bych se do toho pustil. Takhle pro to není smysl.

 

Vložil: Vilém Famm