Jakou máme mít míru svobody. Fammovo pozdní odpoledne
komentář
25.02.2025
Foto: Pixabay
Popisek: Nepřítel Green Dealu - produkce
Možná nyní očekáváte ode mne nějaké to poučení, co nám v politických svobodách chybí. Tak se věc nyní nemá. Můžeme volit a býti voleni. To je svobody téměř dost. Kdo mne zná, ví, že volám po ustavení všeobecného referenda coby prvku přímé demokracie po vzoru Švýcarska. Oponenti poukazují na nevyzrálost našich lidí a přitom jim nevadí, že ti vyzrálí, či přezrálí, nám zaplevelili Evropu migranty nerespektující naše zákony a navrch nasadili parazitický Green Deal.
Mně se totiž jedná o svobodu ekonomickou. Můžeme podnikat. Co tedy je špatně?
Je zde jedno pole, které se dotýká mnohých z nás.
Evropské komisi se nezdá svoboda vytápění dřívím a tak chystá jeho omezení svázané nesmyslnými předpisy, kdy i krbová kamna chtějí napojit na elektřinu. Budeme tak řídit lepší spalování a hlavně nás. Kamna, která máme nyní, vyhodíme a pořídíme unijní.
Další zelený nesmysl.
Není tohle vše hlavně pro peníze?
Lidé, kteří topí dřívím, platí méně a někteří i nic. Mnozí jsou rádi za úklid dříví ze své zahrady. Vím, o čem hovořím. U nás v Kudlovicích říkal strýc Rosíků, že správný hospodář má mít doma dřevo na 10 let. V tom nyní vidím fakt, že topil vždy za starou cenu. Starou vždy právě 10 let.
Nyní trochu historie. V roce 1981 jsme obdrželi stavební povolení. Plni nadšení se pustili do práce. Výsledkem pak bylo naše bydlení. Topení bylo plynem, ale my jsme už tenkrát připravili dva menší komíny na topení v domě, to kdyby se náhodou něco stalo. A stalo se. Plyn sice funguje v pořádku, ale ceny se nějak nevyvedly. V jídelně máme krbová kamna s dvojím spalováním. Jsem nadšen. Do těch starých jste dříví přímo házeli. Tady málem vytopíte obývané přízemí. Dosáhli jsme značné finanční úspory (za 3-4 roky dostanu nazpět peníze vložené do zateplení domu a to jsme zateplovali za svoje, protože zateplením na etapy jsme nedosáhli na dotace). A pak každou chvíli dostanu od někoho dříví. Neberte to.
Mnohdy jsou to vyřazené palety za úklid. Vy sice státu nedáváte nic, ale jejich majitel vše už zaplatil a to i za vás. Státu to však, jak vidno, nestačí. Chce víc a víc nejenom peněz, ale i rozhodování. Necháme si tohle líbit? Víc a víc lidí se přesvědčuje, že Green Deal je špatná volba. Volba, která přímo škodí. Projekt, který slouží skrze dotační šílenství těm, co tohle vše řídí. Je na čase provést hloubkovou kontrolu hospodaření. Kolik se vybralo skrze emisní povolenky a jak bylo s těmito prostředky naloženo. Máme internet, který vše zveřejní. Takové – má dáti, dal. Vím, že jednoduché to nebude, ale každý rok má svoji uzávěrku. Rok za rokem nám sdělí kolik se v jednotlivých státech vybralo, kolik a jak jednotlivé státy na dotacích vyplatily. Máme právo být informováni.
Obraz jednotlivých států nám pak dá celkový dotační program Green Dealu. Bez této kontroly jsme jen naivní snílkové.
Přestaňme tedy jimi být. Stačí si nalít, jak se říká, čistého vína.
Matematika je kouzelná. Naše zkoumání se musí ukázat v rovnováze výběru a vydání. Vydání může být pozdrženo, ale vybrané peníze musí být na účtu. Zde se nemůže ztratit jediná koruna.
Máme právo kontrolovat, kam peníze z emisních povolenek plynou.
Někomu se nelíbí naše svoboda používání palivového dříví. Nám (tedy mnohým) se nelíbí, jak EU hospodaří. Je na čase předložit přesné účty. Nestačí jen slovo o správné cestě. Tahle správná cesta musí ukázat své opodstatnění i v číslech.
Víme, že s čísly se dá čarovat. Statistika je věda, která se dá zneužít. My potřebujeme jen prostá čísla a to, kolik se vybralo a kde ty peníze jsou. Až takhle je to prosté.
Neřekli jsme dostatečně, že Green Deal nechceme. Jejich protagonisté mají stále většinu v evropském parlamentu. Jednotlivé vlády též mlčí. Green Deal není prvek tržního hospodářství. Sám nic nevyřeší. Plní jen vůli svých tvůrců, my jen přihlížíme, nyní i na topení v krbových kamnech.
Ostatně soudím, že senát musí být zrušen, nahrazen všeobecným referendem.
Dobré účty dělají dobré přátele na 111 %.
Reakce Štěpána Chába
Ano, vytvořit webovou aplikaci, kde bude dohledatelná každá přijatá a vydaná koruna veřejného rozpočtu. Politici tak rádi mluví o transparentnosti, ale když mají nějakou ukázat, to se nad jejich sliby slehne zem. Čemu konkrétně by uškodilo, kdyby systém emisních povolenek byl naprosto transparentní? Od roku 2027 mají začít platit povolenky pro domácnosti a na dopravu. Daně za život. Jinak se tomu snad říct nedá.
Nestačí, aby Hladík s fanfárami vytroubil, že se postavil větrník a že peníze šly na dotaci oprav dům po babičce. Protože tam je neuvěřitelného prostoru pro šmelení, odklánění zdrojů. Podívejme do USA, kde se Trumpova administrativa rozhodla hrábnout do útrob dotačních a grantových peněz. Ať s Trumpovou politikou souhlasíte či ne, zprůhlednění toku peněz jim jde k dobru. Stejně jako k dobru obyvatel, protože z jejich daní se přestanou platit podivné projekty a dobré bydlo šizuňků.
|
Vložil: Štěpán Cháb