Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Česká republika, co do velikosti, je vlastně jedno velké město. Vaše dopisy

03.01.2025
Vilém Famm: Česká republika, co do velikosti, je vlastně jedno velké město. Vaše dopisy

Foto: Pixabay

Popisek: Razítko

Země krásná, země česká, protkaná ovšem neuvěřitelným množstvím úřadoven. Vilém Famm se zamyslel nad tím, jak by se dalo ušetřit a přitom neztratit na kvalitě života. Ba naopak, kvalitu života tím zvyšovat.

„Řeči se vedou a voda teče. Byl tu na krátké návštěvě syn, který mi nahodil téma, se kterým vás hodlám seznámit spolu s názorem svým,“ napsal Vilém Famm a pokračoval.

„Syn si dovolil jen poukazovat na fakt, že Česká republika, co do velikosti, je vlastně jedno takové velké město a jako takové by mělo být co nejefektivněji spravováno.

Ve světě je 27 měst, která mají více jak 11 milionů obyvatel.

Stačí se jen podívat, jak jsou tato města spravována a z těch efektivních systémů si vzít příklad. Pro zajímavost, největší město je Tokio - Japonsko s populací 37,2 milionu obyvatel.

Náš pan premiér Petr Fiala je v současné době vysmíván za slova, že můžeme dosáhnout německých platů. Je pravdou, že též patřím k těm, co tomu nevěří, ale považuji za chybu, co pan premiér neřekl a to, abychom se sami zamysleli nad tím, jak k tomu přispět. Pak by onen výstup měl zcela jiný rozměr.

Rozhodl jsem se tedy, že přispěji tímto svým názorem, se kterým sice přišel syn, ale já si jej beru též za svůj, abych pak navrhl cestu úspor pro naši zadluženou zemi.

Víme kolik máme pracovníků státu, kteří pro jeho správu pracují a tak by bylo vhodné podívat se na správu 27 velkých měst a porovnat je. Tak se nám může ukázat efektivita, o které se nám ani nesní. Máme pak vzor, podle kterého, či podle dalších příkladů můžeme vytvořit model řízení pro náš stát.

Vládě Petra Fialy bylo oprávněně vytýkáno příliš velké množství ministerstev. Máme jich 14.

Víte, kolik ministerstev má bohaté Švýcarsko? Jen 7. Ano, sedm ministerstev, která stačí tenhle stát plně ukočírovat. Proč to nejde u nás? Proč si nebereme příklad odtud?

Neměli bychom se opět zamyslit, zda bylo dobrým a hospodářským počinem zrušení okresů. Je hospodárné řídit zemi prostřednictvím 14 krajů, když detašovaná pracoviště na okresech zůstala?

Měli bychom vše spočítat pořádně, tedy znovu.

Ministerstvo může přímo řídit okresy, které mohou být nadále neoficiálně seskupeny v hranicích kraje (pro lepší plánování např. dopravy).

Vzpomenul jsem snížení ministerstev. Pro dnešních 14 pracovalo v roce 2022 - 186 588 pracovníků. Snížením ministerstev se musí markantně odrazit ve snížení počtu personálu a tedy úspoře.

Doufám, že jste si všimli, že v každém úseku lidské činnosti zlepšování přináší úsporu lidské síly, jen u byrokracie to neplatí. Potřebujeme kontrolu byrokratické činnosti, její rozbor pomocí kterého snížíme aparát.

Pokračovat můžeme zrušením senátu, který bude nahrazen přímou demokracií a tím je všeobecné referendum.

Z úsporných důvodů bude toto referendum probíhat jako součást nějakých voleb. Pokud volby nebudou, nekoná se ani referendum. Neměli jsme ho doposud, tak problém chvíli ještě počká.

Počet poslanců by měl klesnout z nynějších 200 na 149. Lichý počet poslanců zajišťuje křehkou, ale přece jen většinu. Zde nemůže nastat rovnost hlasů.

Vedle porovnání správ milionových měst jsem si dovolil i jiná opatření. S tím vším může být veřejnost informována, aby se přesvědčila k jakému modelu se vláda dopracovala.

Možná budou úspory natolik dostačující, že důchody přestanou klesat vůči průměrné mzdě. Jsme tak vlastně u kořene věci. Peníze. Ty musí být ušetřeny.

Opakem šetření je výběr prostřednictvím daní. Též potřebujeme revizi daní.

Je evidentní, že potřebujeme mít v čele hospodáře. Ti, co tam byli doposud, moc hospodařit neuměli. Zadlužený stát je dostatečným ukazatelem stavu. Je tedy na čase rozhlédnout se po světě.

Ostatně soudím, že senát musí být zrušen, nahrazen všeobecným referendem.

Správu země hledejme u řízení velkých měst na 111 %,“ zakončil svůj plán jak ušetřit Vilém Famm.

Reakce Štěpána Chába

A co teprve počet obcí a počet městských částí. Třeba taková Praha má 58 městských částí. Každá má své zastupitelstvo a svou placenou agendu byrokratů. Jak by třeba takovým Řeporyjím slušelo, kdyby se jejich radnice rozpustila a místo ní vznikl… já nevím… exorcistický kroužek pro pomoc posedlým, a správa by přešla do rukou vedlejší městské části. Počet městských částí by se mohl v Praze zredukovat na dvacet. A Praha by se rozhodně nerozpadla pod náporem barikád a nevyvezených popelnic. Jen radnice o jednom starostovi, jednom místostarostovi a dvanácti zastupitelích státní kasu ročně přijde asi na 12 milionů korun (a to jsem ze skromného kraje). Už jen na zrušení osmadvaceti městských částí bychom ušetřili ročně 330 milionů jen na platech.

Brno má 29 městských částí, Ostrava 23, Plzeň 10, Liberec 33 městských částí (!). Jé, tam by se dalo šetřit a vlastně o nic nepřijít.

Teď to aplikujme na celou republiku. Moje nynější ves má 600 obyvatel, přesto má svůj obecní úřad, starostu, místostarostu, zastupitele. A přitom naprosto jednoduchou agendu, která by šla bez problémů řešit z větší dálky. Z vedlejší větší vesnice. A takových vsí jsou po republice tisíce. A tisíce z nich by se daly sjednotit do větších územních celků. Tady už by se šetřily desítky miliard.

Šetřit je kde, ale vůle chybí.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb