Vilém Famm: Proč je navýšení platů politiků špatně řešitelný problém. Vaše dopisy
05.12.2024
Foto: Pixabay
Popisek: Peníze
Jak rostou (či spíše klesají) důchody? A jak klesají (či spíše rostou) platy politiků? Ožehavé téma, které rámuje tento rok. Na jeho počátku se začaly snižovat důchody a na jeho závěru se jedná o zvýšení platů politiků. A Vilém Famm přináší zasvěcený pohled plný procent a důkazů o tom, že jdeme nepříliš správnou cestou.
„Po kolikáté už k nám zazněly hlasy z Poslanecké sněmovny, kde se řešily platy politiků a ne a ne se dobrat přijatelného výsledku,“ napsal Vilém Famm a pokračoval. „Proč jsme svědky stále stejného divadla bez stálého řešení? Přitom již ta slova tam i zazněla. Jedná se o cenový automat pro politiky. Prostě koeficientem, přesně řečeno nějakým násobkem průměrné mzdy, stanovit plat poslance. Takto si svoji mzdu představují soudci i lékaři. Veřejnost mlčí. Přidají-li se i politici, někdo si toho všimne a řekne: „Já to chci taky!“
Největší skupinou pro vyplácení peněz jsou důchodci. I ti si přece zaslouží též automat. K tomu však nemůže dojít. Představa, že by důchodci trvale brali řekněme 50 % průměrné mzdy, je pro některé politiky prostě nepřijatelná. Raději volí pravidla, která ve svém výsledku důchody snižují. Vyjádřený vztah vůči průměrné mzdě v % je naprosto přesným ukazatelem stavu. Přitom pro sebe několikanásobek požadují a je to podle nich v pořádku. Nic není v pořádku.
V roce 1991 brali důchodci 57,383 % průměrné mzdy. V roce 2018 to bylo jen 38,744 %.
Vidíte ten obrovský rozdíl?
A aby ten rozdíl nebyl tak velký, sáhne se k jednoduché pravdě, která není lží. To před tím byla československá statistika. Nyní se použije statistika česká a rok 1993 je za rovných 47 %. Nu a když se pak budete dívat na další léta, jejich důchodový sestup nezdá se již tak veliký. Fakta zůstávají stejná, ale vyjádření, jak vidíte, jiné. Říká se tak pravda, o které my však už víme, že je velkou lží.
Těch 57,383 % důchodu je přiznaný fakt, jak by měly důchody po sametové revoluci vypadat a těch 38,744 % je pak smutná skutečnost.
V roce 2021 se šlo na 40,529 %. Pak přišla vysoká inflace, která důchody navýšila za rok 2022 na 49,955 %. Sami sledujte následující roky a uvidíte, že důchody budou klesat. Ono klesání se odráží v oněch %. Kde se zastaví, nevím.
Jsme však svědky co může dostat jen někdo a není určeno všem. Nevolám po stejných mzdách, či důchodech, ale po stejných pravidlech vyplácení. Jsme obelháváni. Tohle jsem snad dokázal zcela jasně. Opět odkazuji na svůj článek s čísly v Krajských listech: Čísla hovoří aneb Výkřik proti chamtivosti II. Zde jsem si dovolil ukázat i na platy poslanců. Ti, na rozdíl od důchodců, mají obzvlášť vzestupnou tendenci, pokud bych použil jen statistiku ČR.
Platy politiků jsou výbušným tématem vůči, dá se říci, všem skupinám pracovníků, důchodce nevyjímaje. Nakonec vše skončí u onoho automatu vyjádřeného nějakým koeficientem.
Kolik peněz si zaslouží politici, kteří z let ne tak dávných zvedli obsluhu státního dluhu z 50 miliard korun na rovných 100.
Co by se za ty peníze dalo pořídit, postavit, zbudovat. My jsme spíše svědky odklonění, zatoulání, zmizení, či vypaření peněz, které byly vybrány skrze vyplacené dotace. Špatná správa země si nezaslouží vysoké odměny, tedy platy. Naše hospodaření nevykazuje úspěch. Výsledek hospodaření by se tak měl odrazit i v odměně poslanců.
Ostatně soudím, že nutně potřebujeme všeobecné referendum.
Rovnost v hodnocení je nutná na 111 %,“ míní Vilém Famm.
Reakce Štěpána Chába
Automat bychom si nejspíš zasloužili všichni. A nejen takový, který vychází z průměrné mzdy, ale z produktivity země, do které je nutné započítat i stovky miliard, které odtékají za hranice ve formě dividend. On ten systém je celkově postavený velmi nespravedlivě a kořistnicky. A systém se nezmění, dokud se nezmění myšlení politiků. Novou formou jejich myšlení by měla být jistá míra ochrany jak místního trhu, tak i občanů. To se neděje. Zatím jsme byli svědky jen jisté intelektuálně politické plachosti, která stejně jako za socialismu směrem ke Kremlu vykazuje podřízenost k Bruselu, Washingtonu a velkým penězům. To vše na úkor domácího týmu. Nevím, jestli by to spravil institut referenda, ale změnit by se to mělo.
|
Vložil: Štěpán Cháb