Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Bohuslave Sobotko, tohle nečtěte! Třetina vašich voličů si myslí, že za volební „nevýhru“ můžete vy a měl byste odstoupit

08.11.2013
Bohuslave Sobotko, tohle nečtěte! Třetina vašich voličů si myslí, že za volební „nevýhru“ můžete vy a měl byste odstoupit

Autor: aTeo

Popisek: Úhlavní přátelé, tak se jmenuje tento obrázek grafika aTeo

Společnost SANEP zjišťovala mezi voliči ČSSD dojmy z voleb a povolebního dění. Výsledky nejspíš v Lidovém domě nepotěší - téměř třetina ze sympatizantů strany totiž vnímá volební výsledek jako prohru a selhání předsedy Bohuslava Sobotky.

Celkem jako „prohru“ navzdory nominálnímu vítězství označilo výsledek 30,7 procent dotázaných, vybíraných z voličů, příznivců a sympatizantů ČSSD. Pro 25,2 procent byl výsledek vítězstvím, bez ohledu na slabý celkový zisk hlasů. 16,3 procent se přiklonilo k interpretaci „jasný mandát k sestavení většinové vlády v čele s Bohuslavem Sobotkou“. Plných 14,8 procent však výsledek voleb natvrdo označilo jako selhání předsedy Sobotky.

V druhé otázce pak respondenti měli uvést, co považují za hlavní důvod nízkého volebního zisku, přičemž odpověď mohli formulovat sami, neexistoval uzavřený rámec možností. Více než čtvrtina označila za hlavní příčinu slabého předsedu a dalších 18 procent špatnou kampaň, příliš postavenou na slabém předsedovi.

Na dotaz, zda by předseda Sobotka měl vyvodit z výsledku osobní odpovědnost a odstoupit z čela strany, odpovědělo 27,4 procent jednoznačně kladně, a 16,9 procent se k této variantě přiklání slaběji. Jednoznačně proti předsedově rezignaci je 29,6 procent a „spíše ne“ uvedlo 17,8 procent.

Prý budou další předčasné volby

24,6 procent oslovených si pak myslí, že vnitrostranické spory oslabují ČSSD a naopak v koaličním vyjednávání podporují hnutí ANO. 15,8 procent vyjádřilo názor, že celé dění v ČSSD je jen divadlem pravicových voličů a médií, která nemají ráda prezidenta Zemana.

Ohledně prognóz nejbližšího vývoje v ČSSD uvedla bezmála třetina dotázaných, 32,6 procent, že se situace nejspíš ještě vyostří a bude směřovat k dalším předčasným volbám. Plných 29,2 procent naopak věří, že situace se uklidní, Bohuslav Sobotka sestaví většinovou vládu a s ní bude vládnout celé čtyři roky. Téměř 18 procent pak volilo skeptickou odpověď „Nestane se nic dobrého k uklidnění politické situace v ČR“.

Když se však agentura ptala účastníků průzkumu na otázku nejzásadnější - na čí straně ve vnitrostranickém sporu stojí - podpořilo 26,4 % z nich Sobotku a jen 23,8 % Haška.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace