Vilém Famm: Na věci nahlížejme „proč“ se tak staly a „jak“ je vyřešíme. Vaše dopisy
21.11.2024
Foto: Hans Štenbera
Popisek: Peníze
Jak se dopátrat řešení ne jen současných, ale jakýchkoli problémů? Podle Viléma Famma je důležité pídit se po prvopočátku problému a umět klást otázky, které by nás dovedly k řešení.
„Už dříve jsem si dovolil tvrdit, že k úspěšnému vyřešení problému může být nalezení jeho prvopočátku. Nevím už, který lékař tvrdí, abychom u nemoci hledali, proč se tak stalo, a pak, jak věc vyřešíme. Tak jsem si řekl, má-li tohle platit v medicíně, tak tenhle postup vlastně platí v celém lidském žití. Více pohledů na věc je věci samotné velmi prospěšné,“ napsal Vilém Famm a pokračoval.
„Proč se snižují důchody?
Protože nejsou peníze!
Proč nejsou peníze?
Protože se zbytečně utrácejí a taky špatně vybírají.
Proč se zbytečně utrácejí?
Protože je taková vůle.
Proč se špatně vybírají peníze?
Protože je taková vůle.
Jak věc vyřešíme?
Musíme změnit způsob myšlení.
Proč nemůžeme změnit způsob myšlení?
Protože je pro někoho výhodné.
Tak se peníze sypou směrem k někomu či někam.
Prověřme dotace.
Prověřme neziskovky.
Prověřme vše.
Máme internet. Veřejnost tak může být o všem nejenom informována, ale mohla by se též vyjádřit. Diskuze naši společnost posouvá vpřed. S vhodným programem každý počítač by se mohl jen jednou vyjádřit k jednotlivým otázkám. Takové informativní referendum. Společnost by měla mít možnost sdělit svůj názor.
Jak chceme řešit co nás trápí, když nás nezajímá, co to je?
Takové informativní diskuze i referenda mohou pořádat i různé strany či hnutí. Je zde však nebezpečí zkreslení těchto informací, protože budou odpovídat lidé, kteří mají již vyhraněné názory. Na stejný problém jinak odpovídají voliči pravice nebo levice.
Rozeberme si například takovou platbu za elektřinu.
Z internetu na mne vykoukla tato informace. Celková platba 7656 korun, kdy za elektřinu zaplatím jen 1879 korun. Celková částka se skládá i z distribuce, platby za jistič, poplatku za obnovitelné zdroje a za operátora trhu. Doufám, že jsem jmenoval vše.
Nu a nyní by se měla rozvinout diskuze. Například já považuji platbu za jistič za zcela nemravnou, a tedy zbytečnou. Vede jen k vytahování peněz od nás občanů.
My máme platit elektřinu jako takovou, dráty a jejich údržbu. Tohle někdo obhospodařuje, takže i on si zaslouží svoji mzdu. Má být tak velká, aby mu stačila na trabanta, či na mercedes? Dnes to tak tipuji na Rolls-Royce. Tady se podívejme. Tady rozebírejme jednotlivé položky a vůbec skladbu naší platby. Hledejme řešení k co nejlepší ceně pro zákazníka. Tím není jen občan, ale i pak dobře prosperující podniky.
Proč se nepostavily nové atomové elektrárny?
Proč?
Proč a jak, řešme na 111 procent,“ napsal Vilém Famm.
Reakce Štěpána Chába
Důkladným kladením všetečných otázek, pátrajících po původu problémů, bychom, předpokládám, došli i k otázce proč, když už jsme si dali tu práci a na stromy lezli, proč jsme z nich slézali a pustili se do dobrodružství jménem lidstvo.
Vilém Famm ovšem ve svém kladení otázek skončil příliš brzy. Dovolím si pokračovat.
Proč je naše společnost postavená na dotacích. Jak dotace můžou vést ke štěstí a prosperitě, když očividně ke štěstí a prosperitě nevedou. Proč jsme naskočili do dotačního byznysu s křivením trhu. Proč je evropský dotační trh nerovný a upřednostňuje „staré“ unijní země před „novými“. Proč jsme vstupovali do unie. Proč jsme odevzdali veškerý průmysl do zahraničních rukou. Jak se stalo, že jsme montovna. Proč se začíná rozpadat zdravotnický systém. Proč narůstá počet chudých. Jak spolu souvisí chudoba, rozbité zuby a finančně nedostupná stomatologie. Jak to, že stomatologická péče byla i dvacet let po revoluci dostupná a teď je to najednou nemožné. … A jak to, že si to lidé nechají líbit. Samé otázky, samé otázky.
|
Vložil: Štěpán Cháb