Vilém Famm: Jednoduché řešení pro růst důchodů. Vaše dopisy
22.10.2024
Foto: Pixabay
Popisek: Důchodci
Bylo zrušení valorizace důchodů z rukou vlády Petra Fialy a s posvěcením Ústavního soudu v pořádku? Nejednalo se o šalebnou hru s čísly i osudy lidí? Vilém Famm se nad otázkou zamyslel a navrhl řešení.
Někteří politici rádi používají větu, že důchody nám, sice méně než dříve, ale nadále rostou. Tito politici se nestydí nám lhát. Důchody buď rostou, či nerostou (klesají) a nebo jsou na stejné úrovni. Jistě, pokud rostou, mohou skutečně růst více, či méně, ale pak se jedná skutečně o růst.
Jak je to tedy s oním růstem. Spolehlivý stav věci zcela pravdivě vyjadřuje vztah mezi průměrným platem a průměrným důchodem vyjádřený v %. Jedná se o naprosto přesný ukazatel, který však není používán z důvodů vznikajících úspor na ušetřených důchodech, až takhle je to jednoduché.
Vše nejlépe vyjádříme krátkou demonstrací z naší minulosti. V roce 1989 byla průměrná mzda (dále jen mzda či důchod) 3 169 korun, důchod 1 508 korun, tj. 50,426 %. Rok 1990 měl 52,678 %. Následuje nejúspěšnější rok pro důchodce 1991 tj. 57,383 %. Nová vláda dokazovala, že oni jsou lepší hospodáři než komunisté a tomu odpovídal i důchod. Tenhle optimismus nad komunisty vydržel jen do následujícího roku, kdy došlo k poklesu na 51,959 %. V roce 1993 byl již důchod pod hranicí roku 1989, klesl na 47 %. Zde jsem myslím jasně demonstroval co je růst a co pokles.
Pokud by měla být zachována stejná výše důchodu, pak by důchody musely mít koeficient, kdy každý důchodce by měl svůj. Můžeme si opět ukázat vše na průměrném platu, z kterého se vychází k průměrnému důchodu.
Rok 1991 měl mzdu 3 792 korun, důchod 2 176 korun, tj. 57,383 %.
Rok 1992 měl mzdu 4 644 korun, důchod 2 413 korun, tj. 51,959 %. Pokud bychom nechali nastálo 57,383 % coby setrvalý stav, nebude důchod 2 413 korun, ale 2 665 korun, což je o 252 korun více. Za rok by důchodce dostal o 3024 korun navíc.
Tolik jen ke slovům, že nemusíme mít strach, protože důchody nám nadále, sice méně, ale porostou. Myslím, že jsem dostatečně ukázal lživost a manipulaci ze strany takových politiků. Oni totiž hovoří o nominálním růstu, ale pravdivé vyjádření se nám dostane, pokud by nám sdělili fakta reálná. Oni dobře vědí co činí. Kdybychom dostali navíc pouhou jednu korunu, nominálně vyjádřeno, jedná se o růst. Tak takhle nám mažou med okolo pusy ani se nezačervenají.
Jako správná se ukazuje cesta trvale stejného důchodu (koeficientem). Něco takového si u nás představují soudci pro výši svého platu. Růst důchodů by měl být svázán s růstem platu soudců a bude, jak se říká, vymalováno.
Nu a nyní je na čase opět se vrátit k faktům. Rok 2018 byly důchody na 38,744 % a přitom každý rok rostly i když poněkud méně, jak praví někteří politici.
Až inflace vyhnala důchody díky valorizacím na 49,955 % v roce 2022. Roku následujícího na 50,089 %.
Výše důchodu se nelíbila jak vládě, tak i Ústavnímu soudu. Vše máte jistě dobře ukryto ve své paměti. Důchodci byli nakonec o jednu spravedlivou valorizaci okradeni. O skutečném stavu důchodů vyjádřených v % se můžete přesvědčit v mém článku „Čísla hovoří aneb Výkřik proti chamtivosti II.“ Zde je tabulka výdělků i důchodu od roku 1989 po rok 2023. Přesvědčíte se sami o pravdivosti růstu či nerůstu důchodů.
Důchodcům přeji spravedlivé důchody a těch mohou dosáhnout, pokud budou svázány stejnými pravidly, které budou platit pro růst platu soudců. Takže od příště důchody a platy soudců ať jedno jsou. Pravidla mají být pro všechny stejná. Dnes tomu tak není.
Spravedlivé důchody na 111 %,“ zakončil své zamyšlení tradičně Vilém Famm.
Reakce Štěpána Chába
Navázat růst důchodů na platy soudců. Výborný nápad. Nelze přece přemýšlet s mantinely, které ohraničují směry, kterými se můžeme vydat. Pokud jsou platy politiků navázané na platy soudců, proč by nemohly být na platy soudců navázané i důchody. To by pak byla vysloveně pumelice. Dýcháme s lidmi by se stalo realitou.
|
Vložil: Štěpán Cháb