Vilém Famm: Proč jsme si měli nechat gripeny. Vaše dopisy
10.10.2024
Foto: Wikimedia / Milan Nykodym
Popisek: JAS 39C Gripen 211. taktické letky Vzdušných sil AČR
Měli jsme si ponechat gripeny? Proč jsme místo toho za daleko větší peníze koupili stíhačky F-35? Chovají se naši politici jako rozumní hospodáři? A jak je na tom s obranou Evropská unie jako celek? Neměli bychom začít přemýšlet jinak? Vilém Famm klade otázky a hledá odpovědi.
„Když řeším složitou otázku, snažím si ji převést do jednoduchého příkladu života na vesnici. Naše vláda, dá se říci, bez rozmyslu utratila velké množství peněz za americká letadla F-35. Stačilo ponechat si nynější a levnější variantu švédského bojového letounu Saab Jas-39 Gripen,“ myslí si Vilém Famm a pokračuje.
„Proč jsme měli sáhnout po evropské variantě namísto té americké.
Na vesnici by vše probíhalo asi takhle:
Sedlák dal nákupem peníze kováři.
Kovář dal nákupem peníze ševci.
Švec dal nákupem peníze řezníkovi.
Řezník dal nákupem peníze košíkáři.
Košíkář dal nákupem peníze hrnčířovi.
Hrnčíř dal nákupem peníze holiči.
Holič dal nákupem peníze sedlákovi.
Tak se nám kruh uzavřel. Ano, my jsme především měli myslet na zájmy své, tedy na zájmy Evropské unie. USA je spojenec za mořem, ale Švédsko je členem unie, též členem NATO. Hospodářské propojení se mi tak zdá důležitější. My bychom měli především rozvíjet evropský průmysl. Jaké zájmy měli ti, co podepsali pro nás naprosto nevyhovující kontrakt? Prodělali jsme finančně a to dvojnásobně. Nakoupili jsme draho a peníze jsme poslali do Ameriky namísto toho, aby zůstaly v Evropě. Přitom dnes nejvíce bojují levné drony.
Evropa v každém případě hodně ztratila. Nákup F-35 je důkazem jaké máme hospodáře. Rozhodně nejsou hloupí, proto je jejich konání udivující.
Řešení se ukazuje celkem jednoduché. Nabízí se tedy otázka, zda to nebylo za nějakou protislužbu. Na mysl mi vytanul film Vlasty Buriana Zlaté dno. Zde vystupoval v roli papírníka Cyrila Putičky, který svůj úspěch založil na jednoduchém faktu, kdy každého zákazníka vždy obdaroval malým dárkem. My nemáme možnost poznat skutečný stav věcí. Jaký dárek visí ve vzduchu pro ty naše hospodáře?
Finanční úplatky je těžké dohledat. Je zde možnost kontrolou nabytého majetku, dále kontrolou příjmu a danění dotyčného, což se, pokud vím, neděje. Finanční úřady v této věci máme zcela zbytečně. Nevím o jiné možnosti (za ruku nikoho nechytnete), jak zjistit nelegální činnost, než rozdílem v nabytí majetku a přiznaného příjmu.
Raději bych uvítal lepší komunikaci ohledně zbrojení ČR a vůbec celé Evropy. My nejsme ani informováni, jakou máme zbrojní výrobu. Když jsem se díval na vojenské síly EU, tak mi z těch málo čísel bohužel vyšlo, že nejsme schopni ani ubránit hranice vůči ilegálním migrantům. Tady se dívejme, tady diskutujme a hlavně věci řešme a ne odsouvejme. EU zkrátka musí mít svoji koncepci, své směřování. Role ČR je nyní tak jenom k misím ve světě, ne k obraně státu a Evropy. EU nyní zcela selhává v roli ochrany státu. Selhávají státy, evropský parlament i jeho přebujelá, neužitečná, z velké míry zbytečná, komise.
A úplatky? Čeká nás ještě cesta daleká. Bez kontrol všeho to zkrátka nepůjde. Je to takový smutný stav věci. Roky jdou stále za sebou. Úplatky se beztrestně berou. Táta či máma kradli? Hlavní je, že děti vše pak poctivě zdědí a je vymalováno. Každý takový velký obchod nabízí Putičkovský syndrom, ale na rozdíl od něj, s velkým úplatkem. Zkrátka F-35 jsou nevydařený obchod.
Gripeny byly volbou na 111 %,“ zakončil své zamyšlení Vilém Famm.
|
Reakce Štěpána Chába
Logika vesnice, kterou Vilém Famm vypsal, by platila, kdybychom měli samostatnou kolektivní obranu Evropské unie, o které druhdy snil francouzský prezident Emmanuel Macron. Odklonit se od NATO a postavit unijní armádu. A pak by ta logika nákupů ve vesnici začala dávat smysl.
Ale NATO je prodloužená ruka americké armády. A jak můžeme vidět už od roku 2016, USA na existenci NATO trochu brblají a s výhrůžkami nutí členské státy, aby dávaly do obrany slíbených 2 % z rozpočtu. Od roku 2016 se mohlo stát nepsaným pravidlem, že pokud si chceme udržet bezproblémovou obranu, musíme být Američanům tak trochu vděční. Protože jsme vsadili na to, že USA budou náš bezpečnostní vojenský štít. A tak nakupujeme F-35 a jsme americkému rozpočtu ku prospěchu. Pokud bychom místo F-35 koupili gripeny, možná se zpoza oceánu ozve trochu nespokojené mrmlání.
Takže abychom mohli nakoupit gripeny a zbytek evropských států by u nás kupoval třeba podvozky Tatra, museli bychom jít cestou Emmanuela Macrona. A ano, dávalo by to možná smysl. Takhle holt nosíme dárečky za oceán.
|

Vložil: Štěpán Cháb