Vilém Famm: Lze zkrotit dvojí kvalitu potravin? Vaše dopisy
25.09.2024
Foto: Pixabay
Popisek: Regály s potravinami
Dvojí kvalita potravin. Řeší to někdo? Je to takzvané netéma. Čeští politici to neřeší a řešit nebudou. Nadnárodní potravinové koncerny na jakékoliv stížnosti vždycky odpoví – Češi jsou specifičtí, mají vytříbený jazýček pro to, aby jedli náhražky místo poctivých potravin a ingrediencí. Vilém Famm se zamýšlí nad tím, jak problém dvojí kvality potravin vyřešit.
„Chci zde jen připomenout, co dobře znají všichni, kdo vaří. Stačí pozměnit jedinou ingredienci, či změnit dodané množství a vytvoříte jinou potravinu. Takovou jednoduchou věc však orgány činné, či spíše nečinné, nedokážou, lépe řečeno, nechtějí pochopit. Zkrátka nechávají podvodu zcela volný prostor, ono totiž jde jen o peníze, o hodně peněz,“ píše Vilém Famm a pokračuje.
„Takže dvojí kvalita. Tenhle termín známe všichni. Vyhlášený výrobek prodávaný se stejným názvem ve stejném obalu jen s pozměněným složením. Kvalitní suroviny jsou nahrazeny levnějšími surovinami a vše je zamluveno, že obyvatelé dané země tomu tak chtějí. Stát dělá mrtvého brouka, nevidí, neslyší. Opravdu potřebujeme takový stát? Chceme v takové společnosti žít?
Jsme svědky, že řeči se vedou a voda teče. Dvojí kvalita výrobců má jasně navrch, vždyť peníze přece nesmrdí a o ty jde vždy na prvním místě. Kde je nějaká čest a jméno výrobce? Tak podvod (jinak se to nazvat nedá) bují vesele dál a stát, ten ochránce obyvatel, mlčí. Možná jen nepřestal být ochráncem, ale zcela evidentně chrání nepoctivé výrobce. Jestliže výrobek nemá shodné složení, není to shodný výrobek, je to jiný výrobek. V tomhle se snad shodneme. Pokud se tedy jedná o jiný výrobek, proč se tváří a chová jako své první já?
Jde mu o peníze, které svému výrobci přináší, o nic jiného nejde. Řeči o jiných chutích v jiných zemím je jenom plnění prostoru slovy. Lež vršená na lež obhajuje okrádání zákazníků.
Můžeme se bránit?
Ano. Nebudeme výrobek kupovat. Kdo však ví u sporného výrobku, jaké je správné složení? Má tedy zasáhnout stát, ale ten nekoná.
Až nespokojenost veřejnosti může tento stav změnit. Pokud budeme volit politiky, kteří ochraňují výrobce proti spotřebitelům, spravedlnosti se nedočkáme. Musíme kontrolovat rozhodování politiků, abychom věděli, zda opravdu pracují pro nás.
Dovolím si navrhnout řešení, které může na dané téma otevřít diskuzi, ze které pak může vzejít i řešení a tím ukončení dvojí kvality výrobků.
Řešení nabízí ten dávný socialismus. Tehdy platily normy ČSN a od Aše až po Košice výrobek musel mít stejné složení.
Stačí zavést normy EU a náležitě 27 zemí označit, dále výrobky od sebe rozlišuje název a složení.
Na normovaném výrobku je napsán název, následuje: Složení: EU 08 000 000 111, dále je vypsáno složení. My víme, že výrobek je normován EU v zemi 08 s normou 000 000 111.
Jenom takto označený výrobek by bylo složité hledat. Jeho obal by tedy měl obsahovat např. zelenou barvu a cenovka by měla mít též zelenou barvu.
Když zákazník přijde do obchodu, tak mu barevné značení jasně určí normované potraviny. Zákazník vidí kolik normovaných potravin obchod má ve své nabídce. Ostatní potraviny mají též svůj název. Nesmí mít zelenou barvu obalu, ani cenovku (znak normované potraviny). U něj je psáno: Složení: 08 následuje složení surovin. Vidíme, z které je země a složení. Na nás je, zda koupíme výrobek bez normy EU.
Zákazník by měl být tím, kdo bude rozhodovat zda si kvalitní výrobek koupí i za vyšší cenu. Není možné, aby kvalitní výrobek byl změněn a pak podvodně dále nabízen, kdy budí iluzi vysoké kvality. Tahle lež by neměla mít místo v regálu.
My můžeme vedle nekupování šizených potravin nevolit politiky a tedy jejich strany, které straní nepoctivým výrobcům, namísto aby se zastaly spotřebitelů. Tenhle fakt se dozvíme, pokud se na tohle budeme ptát. Pak jen nesmíme zapomenout kdo jaký slib dal a zda své sliby plní. Lháře pak nevolíme až tak je to prosté.
Slovo je slovo a čest je jen jedna. Já například jsem přestal kupovat jedno pivo ne proto, že se nějak změnilo, ale jen proto, že v Německu jej prodávají levněji než u nás. Přestal jsem je podporovat. Vím, že to někdy poruším, ale pro mne je to jasný signál, kdy jsem jejich pivo pil téměř každý týden a nyní jsem měl jedno za rok.
Musíme zkrátka nepoctivé výrobce přinutit, aby byli tím, čím jsou a nebyli tím čím nejsou.
Zastavme dvojí kvalitu potravin na 111 %,“ napsal Vilém Famm.
Reakce Štěpána Chába
A proč to neříct naplno? Tím pivem je Plzeň. Když mi v hospodě dali nabídku, které pivo si dám, vždycky jsem si s jakýmsi národním poblouzněním řekl o Plzeň. Už rok cíleně volím značku jinou. Ne že by na tom Plzeň nějak tratila, odmítnout jejich značku jsem mohl jen asi třikrát, ale je to ve mně jako v koze. Když oni takhle, tak já takhle.
Bylo by dobré si ovšem uvědomit, že cílem Evropská unie očividně není, abychom se tu všichni měli jako v ráji. Tři kilometry od mého domova berou dvoj až trojnásobné platy, přičemž za mnohem kvalitnější potraviny platí podobnou cenu, jakou my platíme u nás za její daleko horší verzi. Samozřejmě s odůvodněním, že my máme mlsný jazýček a chceme jíst odpad, který by v západní Evropě nedali jíst ani praseti.
Řešení pana Famma je výborné, jen pro něj není nikde vůle. Koho k tomu máme donutit? Ty naše politiky? Potutelně se směji.
|
Vložil: Štěpán Cháb