Vilém Famm: Proč potřebujeme všeobecné referendum. Vaše dopisy
17.09.2024
Foto: Pixabay
Popisek: EU na zdi
Žijeme v plnohodnotné demokracii, tedy v systému vlády lidu? Podle Viléma Famma rozhodně ne. A nebudeme v ní žít, dokud nezavedeme institut referenda, které bude moci mluvit do rozvoje a směru, kterým naše země jde. Ale předejme slovo panu Fammovi.
„Brouzdám po internetu, též občas někoho poškádlím svým názorem na Facebooku, že máme mít všeobecné referendum. Dostává se mi sdělení od velmi přátelského a souhlasného až po zamítavá, nepříjemná, někdy i poněkud urážející,“ svěřuje se Vilém Famm a pokračuje:
„Jako hlavní důvod odporu jasně vítězí názor, že prostí lidé se neumí správně rozhodnout, a to by to pak vypadalo. S tímto názorem nesouhlasím a jako hlavní důvod jsem uváděl, ať se pisatel podívá, jak moudré elity rozhodly v případě Green Dealu. Nu a nyní mne napadá další příklad, a tím je nezvládnutá migrace do Evropy. Elity se opravdu ukázaly v nepříznivém světle.
Do jedné roviny kladu všechny lidi a všechna vzdělání. Každý z nás něco umí, je málo těch, co jsou úplně k ničemu. Vzpomeňte jen, jak jste rádi v rukou opravdového odborníka, tím myslím nejenom lékaře, ale i výborného řemeslníka.
Chci všeobecné referendum z prostého důvodu. Demokracie si v každém případě zaslouží své stoupence, ochránce, obdivovatele, zachránce.
Kdo se nejlépe postaví za demokracii než ten, který je s ní plně spjat? Ne člověk, který žije v demokracii, ale který žije s demokracií.
My se zkrátka musíme demokracii učit. Hodně učit, a to tak, až nám demokracie vejde pod kůži.
V prvobytně pospolné společnosti bylo zcela určitě nejvíc rovnosti, ve společnostech následujících vládly elity. Ostatní jen a jen poslouchali. Musíme si přiznat, že jsme tato období procházeli zcela porobeni, a tak se musíme nyní hodně učit. Kolik to bylo generací? Mnoho.
Nevolnictví se u nás zrušilo rozhodnutím císaře Josefa II., a to 1. 11. 1781. Robota se dočkala svého zrušení až 7. 9. 1848. Když se podíváte na tato dvě data, vidíte, že vlastně pocházejí z doby zcela nedávné. Až od těchto dní se lidi mohli poněkud svobodněji nadechnout a krůček po krůčku se nabyté svobodě učit. Od zrušení nevolnictví je to, řekněme, deset generací, od dob zrušení roboty sedm generací. Jen tuto dobu žijeme svobodněji, i když s různými výkyvy.
Dnešek si též žádá své, tak se podle toho musíme zařídit.
Rozhodovat ve všeobecném referendu se mi zdá být tou nejlepší školou. Ti, kteří se bojí, že lidé špatně rozhodnou, mají možnost svůj správný názor náležitě prezentovat, věci zkrátka vysvětlovat. Pro elity je jednodušší vládnout samostatně a bez nás, ale pak takovou společnost nenazývejme demokracií. Bez všeobecného referenda jsme jen poloviční demokracií.
My se tak musíme učit vládnout a elity musí lépe naslouchat, než začnou vysvětlovat své cíle.
Všeobecné referendum nás bude zkrátka více učit demokracii, nás všechny, abychom pak byli též připraveni ji bránit proti těm, co ji poškozují.
Potřebujeme všeobecné referendum na 111 procent,“ zakončil své zamyšlení Vilém Famm.
Reakce Štěpána Chába
Stejně, jako nejsme připraveni vědět, kdo kolik bere v České televizi, jak onehdá řekl tehdejší ředitel ČT Petr Dvořák, nejsme připraveni ani na tu zodpovědnost demokracie, kdy bychom rozhodovali o zásadních otázkách země.
A když se připomene Švýcarsko a jejich na referendech postavená demokracie, ozve se v ozvěně, že nejsme Švýcarsko. Oni už v tom umí chodit, rozumí svému systému a jsou… jaksi na vyšší úrovni poznání a zodpovědnosti. Jinak řečeno – lid český je blbější než lid švýcarský. Echt, to je ale pohrdání inteligencí národa.
Ale je to trochu jinak. Švýcarsko je mimo Evropskou unii i mimo NATO. A proto může žít svůj sen o přímé demokracii. Obzvláště Evropská unie je ona žába na prameni. Chrlí normy a regulace a nařízení, která zacementují jakýkoliv volný pohyb členských zemí.
Jen si představme, že by se mohlo hlasovat o jednotlivých částech Green Dealu. Vypneme si uhelné elektrárny, aniž bychom měli adekvátní náhradu? Přičemž vypnutí bude znamenat energetickou závislost na okolních zemích, které si budou také povinně vypínat uhelky, a začne vládnout nedostatek energie a její nestabilita. Přičemž ceny zákonitě poletí nahoru. Jak by dopadlo takové referendum? No jak, ono silné NE, které by ze společnosti k vypnutí uhelek jistě přišlo, bychom museli v reparátu opravit na ANO. Stejně jako Irové, když hlasovali o Lisabonské smlouvě.
Naše členství v Evropské unii i v NATO vylučuje to, abychom v České republice měli institut velkých referend. Slouha nemá mít svou vůli.
|
Vložil: Štěpán Cháb