Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Grean Deal přináší druhotné řešení. Vaše dopisy

05.07.2024
Vilém Famm: Grean Deal přináší druhotné řešení. Vaše dopisy

Foto: Pixabay

Popisek: Slum v indické Bombaji

Co s přelidněním planety? Dá se nějak zastavit? Nezkolabuje planeta, když po ní bude pobíhat deset miliard lidí a toužit po plném žaludku i garáži s jedním nadupaným autem? Vilém Famm upozorňuje na klíčovou otázku budoucnosti planety Země. A přichází s vlastním řešením.

„Naše společnost je provázena emisemi, které ničí naši Zemi. Evropa se tedy rozhodla, že spasí svět. Rozhodla se konat a koná. Škodlivou výrobu převedla jinam, kdy zapomněla na princip spojené nádoby. Díl škodlivin, způsobený jinde, má nadále zdrcující dopad. Správným směrem je jejich snižování technickým pokrokem. Bohužel tyto úspory vedou k dalšímu nárůstu obyvatel.

My se zabýváme škodlivinami a zcela opomíjíme zásadní fakt, že místo 1 miliardy lidí v roce 1804 je nás nyní v roce 2024 něco přes 8 miliard,“ píše Vilém Famm a pokračuje.

„Je jasné, že více lidí, více vytvořených závadných látek. Je na čase si položit otázku, zda bychom neměli stanovit udržitelný počet lidí v každé dané zemi. Samozřejmě je správné technické snižování emisí, do kterého se můžeme ostatně zapojit všichni.

Doma jsme vyměnili staré žárovky za úsporné. Po výměně ledničky jsme též zjistili nižší spotřebu elektrické energie. Tu jsme sice přes léto poněkud navýšili. Pořídili jsme si totiž nafukovací vířivku. Její provoz něco stojí. My ji postavili do skleníku, který už neslouží svému účelu. Ten se logicky nevydařil, protože jsem ho postavil u domu, abych ho napojil na ústřední topení. Slunce zde však svítí až okolo poledne, což pro rostliny není zrovna to nejlepší, ale je dostačující pro ohřev vířivky. Máme (druhou) vířivku již 8. sezonu a nespotřebovali jsme jedinou kilowatthodinu na ohřev vody. Přátelům radím, že místo skleníku mohou pořídit stan, učený k tomuto účelu. Tak i dobrý servis pro rodinu lze pořídit velmi levně.

Nyní se však vraťme k řešení našeho problému. Opakuji a budu opakovat do omrzení. Sázíme-li les, pak necháme na 1 ha vyrůst jen 500 smrků, pokud chceme dosáhnout nejvyšší kvality. Nelze jinak. Menším množstvím snížíme výnos, větším množstvím snížíme kvalitu a tedy i výnos.

Pokud máme pastvinu a dáme na ni více ovcí než je možné, stane se, že pastvinu zničíme v suchopár. Až tak je to prosté. Proč nás tedy nezajímají počty lidí žijících v jednotlivé krajině?

Elity přišly se závratným řešením - se Zeleným údělem a v rámci něho skrze emisní povolenky spasí svět. Zatím to však vypadá, že spasen, a víc než slušně, je hlavně finančně někdo úplně jiný. Dotační šílenství, které se tak vyvinulo, zaměstnává obrovské množství lidí, a toho si prosím povšimněte, kteří nám nic nepřináší, nic totiž nevyrábí. Z té finanční džungle se někdo má po čertu dobře. Na emise se skládají všichni. Dotace dostávají jen někteří.

Kdy si uvědomíme, že Grean Deal je jeden velký penězovod? Nejenom, že došlo, ale neustále dochází k převodu peněz. Je to jen velké odklánění finančních prostředků. V ČR se příští rok očekává výběr z emisních povolenek v hodnotě 30 mld korun. Peníze půjdou do státního rozpočtu, kde se ve velké míře „rozpustí“.

Zelený úděl byl stvořen k záchraně planety fakticky prostřednictvím skvělého penězovodu, který tahle příležitost tak nějak sama sebou poskytla. Když už něco zachraňovat, tak za peníze. Neřeší se hlavní problém, ale vše okolo za spoustu peněz daňových poplatníků.

Začít bychom měli stanovením udržitelného počtu lidí v daných krajinách. Doporučuji proto STOP STAV veškeré migraci do EVROPY. Své směrování bychom měli napřít směrem k udržitelnému počtu lidí uvnitř Evropy. Každý stát by měl znát svůj stav a podle něho nadále jednat.

Co vlastně máme vědět? Kolik daná země vyprodukuje pro své občany potravin, pak též jakou má kapacitu vody. Pro kolik občanů má energie. To jsou tři základní fakta, která musí být zjištěna. Na základě zjištěných ukazatelů se pak stanoví maximální počet obyvatel daného státu. My se konečně musíme začít chovat zodpovědně. Planetě zcela určitě prospěje nižší počet lidí a kdyby jich bylo pak v některé zemi méně, než bude doporučené množství, bude jen dobře.

Evropa chtěla být světová. Co se stalo? Dochází k velkému ekonomickému propadu. Koncepce povolenek a následujících dotací se ukazuje jako chybná. Grean Deal se spíše ukazuje jako projekt lidí, kteří na něm jen bezostyšně vydělávají. Zelený úděl je jeden velký penězovod. On sice slouží k záchraně planety, ale zároveň i způsobem, aby na něm někdo hodně vydělal, ale opravdu hodně vydělal. Neměli bychom své zraky upřít tímto směrem? Neměli bychom začít lépe počítat?

Počítejte, že příroda si s námi poradí na 111 %,“ napsal Vilém Famm.

Reakce Štěpána Chába

Porodnost v Jižní Koreji je 0,72 dítěte na hlavu. Jihokorejci vymírají jako dinosauři. V USA je porodnost 1,66 na ženu, vymírají sice pomaleji, ale vymírají. I Velká Británie řeší své vymírání. My jsme na čísle 1,6 dítěte na ženu. Minulý rok se u nás porodnost propadla o 10 %, trend snižující se porodnosti za první čtvrtletí 2024 pokračuje dál. Oproti prvnímu čtvrtletí roku 2023 máme o 2500 méně dětí, hlásí Český statistický úřad. Klesající porodnost trápí, kromě Afriky, vlastně celý svět. Kromě Afriky.

Jediné, co Afriku v jejím rozmnožovacím nadšení trochu umírní, je to, když zbohatne. S bohatstvím přichází rozmrzelost nad tím, mít vůbec nějaké děti. Pokud je společnost příliš chudá, chybí sociální jistoty, finanční jistoty, vzdělání, emancipace společnosti.

Jak vidno, tak zbytek světa se vymanil z oné devastující chudoby, emancipoval se, posunul se a jistou přirozenou samoregulací se přestal množit. Už jen z toho důvodu, že s bohatstvím společnosti jde ruku v ruce jakási řízená chudoba společnosti. Povinnost pro každého uplatit tolik pohledávek, složenek a poplatků, že si rodina, aby si udržela status bohaté, prostě nedovolí pořídit děti. Je to klasické krysí kolo. Jakmile se podaří společnost nahnat do krysího kola, růst přelidnění nehrozí. A v tom žijeme.

Je tam ovšem velmi tenká hranice, kdy se v takové chudobně bohaté společnosti musí vyvážit setrvání v bohaté chudobě a pádu do chudoby slumů. Jakmile se ekonomika daří udržet přesně na hranici, bude padat porodnost. Nynější předkolapsový stav, kdy se bojí mít děti už i střední třída, je vlastně perfektní. Pokud by se udržel ještě pár let, předeženeme ve vymírání i Jižní Koreu. A v tom je Green Deal miláčkem vrchních deseti tisíc. Penězovod k vrchním deseti tisícům od spodních deseti milionů, kterým se tím krysí závod jen zintenzivní. A o to méně bude dětí. O to rychleji se přiblížíme Jižní Koreji. V tom jsem s panem Fammem zcela za jedno.

Jediný zásadní problém je pro planetu Afrika a její chudoba. A tedy překypování novorozenci. Model přezíravě kolonialistické humanitární pomoci jednou rukou, a druhou rukou lágrování tamního nerostného bohatství, nefunguje. To Západ zkoušel posledních čtyřicet, padesát let. Snaha Číny Afriku pozvednout se jeví rozumněji. Číňané v Africe investují, samozřejmě ji vysávají a lágrují, ale jen tolik, aby u toho tamní země také bohatly. A tím se do několika desítek let začne i Afrika inspirovat u dinosaurů a zahájí sestup do jámy vymírání.

K tomu není potřeba zcela měnit principy světového obchodu a uzavírat jednotlivé země kupříkladu do čínského systému jednoho dítěte nebo experimentů – co si vypěstuješ, to jíš. Vymíráme i bez toho. 

A ano, „pomoc“ Africe a Blízkému východu s jejich přelidněním formou přijímání milionů jejich lidí do Evropy nikomu a ničemu nepomůže. Jen to z Evropy začne dělat Afriku. Nepracujeme na principu – nedávej mu rybu, ale nauč ho rybařit – ale snažíme se příchozím dát nejen rybu, ale i vlastní prut. Slumizace Evropy jako vystřižená.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb