Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Podnikání s mafiánskými znaky. Vaše dopisy

11.06.2024
Vilém Famm: Podnikání s mafiánskými znaky. Vaše dopisy

Foto: Pixabay

Popisek: Peníze

Do důchodu o pět let později. Peníze na dividendách tečou ve stovkách miliard za hranice. V českých domácnostech si podává dveře bída s nouzí. To jsme tak nevýkonná ekonomika, že to muselo dopadnout takhle? Vilém Famm si položil několik důležitých otázek a nabídl odpovědi.

„Prohlížení internetu přináší někdy překvapivé zprávy. V Bidenově městě na adrese North Orange Street ve Wimingtonu ve státě Delaware sídlí 285 000 firem. Tak to je pecka. Zaregistroval jsem, že v ČR jsou místa se stovkami firem, ale tohle je opravdu síla,“ napsal Vilém Famm a pokračoval.

„Je to ukázka, že žijeme v mafiánské společnosti, kde platí mafiánské zákony. Mělo by přece platit, že firmu na svém místě zastihnete a vše zde též náležitě vyřídíte. Zde je však jen schránka bez obsahu. Systém, který tohle povoluje, nahrává podvodnému jednání.

Zde evidentně platí možnost podvádět. Je tohle správné? Není, ale protože je to opravdu možné, tak máme divné právo. Právo, které chrání zločinné konání proti občanovi.

Další uzákoněnou nespravedlností je výběr daní podle sídla firmy. Tahle možnost je ryze mafiánský zákon. Tahle možnost způsobuje vyhýbat se placení daní. Hodně se mlelo velké množství slov o daňových rájích, která byla naprosto bezzubá.

Firmy, sídlící v daňových rájích, platí minimální daně. Firmy navíc optimalizují své daně různými, ne zcela čistými převody. ČR tak údajně přichází o 300 až 500 miliard korun, které jsou ze země vyvedeny. Oprávněná otázka zní, kolik je to doopravdy, vždyť snad ani neznáme, jakými podvodnými operacemi jsou peníze úspěšně odkláněny. Přitom se nabízí zcela jednoduché řešení. Peníze by se měly platit tam, kde se vydělaly. Horší jen bude, jak na ty odkloněné peníze.

Možná si nyní kladete otázku, kdeže se tak velké množství peněz vzalo. Pokud se obrátíme, řekněme, o 170 let zpět, tak na nás možnost onoho úžasného bohatství poněkud vykoukne.

Už před rokem 1850 v rámci technické revoluce došlo k zavádění nových strojů, které dělníci rozbíjeli, protože jim braly práci. Průvodním jevem však byla i jiná skutečnost. Nové stroje přinesly nové výkony a veškerý zisk zůstal zcela logicky majiteli.

Dnešek není jiný. V nedávném včerejšku tomu bylo jinak. V roce 1968 se trvale zavedly volné soboty díky zvýšené produktivitě práce. Světe, div se, stalo se tak 23 let po zničující válce a zvýšená produktivita pomohla všem.

Od té doby uplynulo 56 let. Za tu dobu též vzrostla produktivita práce. České noviny 12. 3. 2023 uvedly: „Produktivita práce v Česku za 30 let podle komory vrostla o 84,6 procenta.“ Společnost jako taková obdržela pár drobků. Majitelé berou vše. Nejsou peníze na důchody, nejsou peníze na provoz státu, který si pak rád půjčuje, ale nikdo nám neřekne od koho. Za jmény věřitelů jsou totiž ukryta jména fyzických lidí, které můžeme zvát rentiéry. Ta jména neznáme. Zkrátka onu zvýšenou produktivitu práce si berou zcela zákonitě majitelé, jako v roce 1850. My však máme rok 2024 a opět z toho všeho máme čistou nulu.

Nyní je na čase nalézt ony peníze ze zvýšené produktivity práce. V ČR pracuje 5 194 000 lidí, a protože pobírají 40 353 korun průměrné mzdy, bylo jim vyplaceno téměř 2 519 090 000 000 korun (průměrnou mzdu kvůli zjednodušení výpočtu jsem zaokrouhlil na 485 000 korun za rok). Z republiky je přitom vyváděno 300 až 500 miliard korun. Kolik kdo započítává i těch odkloněných peněz, není tak úplně známo. Pokud hledáte peníze ze zvýšené produktivity práce, pak vězte, že to jsou ty, co jsou tak úspěšně vyváděny.

Socialismus nás učil, že společnost se dělí podle toho, komu patří výrobní prostředky. Tohle bych si dovolil doplnit, že společnost poznáme též podle toho, jaké má danění.

Naše země je nemocná, protože elity nemají pořád dost. Svoji budoucnost si necháváme ukrást. Je mi líto dětí, vnuků, kdy tyhle zřejmé nespravedlnosti je nutí pracovat do 65 let, a jak se můžeme přesvědčit, na obzoru vykukuje nepěkné číslo 70.

Mafiánské znaky slaví úspěchy. Lidé věří, že ti, co se v prvé řadě starají jen a jen o sebe, že se postarají i o ně. Lidé si musí uvědomit, že společnost neodměňuje všechny po zásluze. Vítěz, ten bere vše. Takový stav věcí bude trvat tak dlouho, dokud se nezmění právě ono danění. Za povšimnutí stojí porovnání částky na mzdy a peněz, vyvedených z naší republiky bez užitku. Děje se tak, protože mlčíme a čekáme na smilování boží. Pamatujte, že Bůh pomůže tomu, kdo si sám pomůže. Je taky zajímavou a oprávněnou otázkou, kolik nadnárodní firmy vyvádějí i z jiných států.

ČR nemá všeobecné referendum. Dokážu si představit naši společnost bez senátu. Ušetřené prostředky pro referenda. Vůle lidu tak nahradí vůli senátu. Elity se bojí, protože přece jen pak by lidé opravdu rozhodovali. Přitom ony samy svým zeleným údělem dokázaly svoji naprostou neschopnost. Nezvládnutá migrace jde též na jejich vrub. Chtějí snad posílit fašizaci společnosti? Ta by si poradila s migranty i s námi.

Tahle společnost se změní, jen pokud budeme do jejího čela volit ty, co prosadí všeobecné referendum. Máme právo nejenom volit, ale i odvolat parlament či senát. Potřebujeme rovněž veřejnou debatu na téma danění. Společnost, a spolu s ní i lidé, si zaslouží z toho koláče zvýšené produktivity práce spravedlivou odměnu.

Kapitalismus tím nezmizí. Jen skončí mafiánský a vykoukne na nás lidový. Potřebujeme jen najít ten správný způsob danění. Pokud nebudeme dělat nic, tak věci zůstanou takové, jaké jsou. Končí pohodlné nepřemýšlení. Nakonec mnozí z nás zjistí, že i přemýšlet, dobře a produktivně přemýšlet, je vlastně záslužná práce.

Potřebujeme správné danění na 111 procent,“ napsal Vilém Famm.

Reakce Štěpána Chába

V Polsku, četl jsem, uvažují o zrušení pátku jako pracovního dne. Prodloužení víkendu? Ekonomika šlape, proč tedy ne. U nás na druhou stranu nemáme politiky, kteří by dokázali vnímat jiné rozměry politiky, než ty, jak obyvatelům nandat ještě těžší ranec pro ten jejich život. Nemají odvahu, dimenze a vidí svět přes první kapitolu učebnice ekonomie pro první ročník střední školy.

Ale možná je to důkaz, že naše země je skutečně jen vlastněna. Nemáme páky, jak těm mafiánským strukturám přiškrtit penězovod. Produktivita práce se razantně zvýšila. A to znamená, že musíme i razantně zvýšit i počet let, které člověk stráví v práci. Sloužíme mafiánským strukturám na 111 procent, jak píše Vilém Famm. Možná bychom měli jít jinou, rozumnější cestou.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb