Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Česká prosperita v generálském mundúru. Vaše dopisy

08.05.2024
Vilém Famm: Česká prosperita v generálském mundúru. Vaše dopisy

Foto: Pixabay

Popisek: Terakotová armáda, naše ,Takytaková' armáda bude lepší, bude mít víc generálů a generálmajorů a...

Generálové se nám v republice množí jako blechy. Třeba takový vrchní čučkař Koudelka během roku dvakrát povýšil. Nejdřív generálem, brzy generálmajorem. Vilém Famm ukázal na to, jak se chodí do prosperity, do doby dostatku a vzestupu země. Do tří let od revoluce jsme měli doběhnout ekonomicky Rakousko. 35 let po revoluci mu přesto stále velmi udýchaně funíme na záda. Ale máme hodně generálů.

„Rozhlížel jsem se na internetu, když na mne odněkud vykoukla závratná informace. ČR v letech 1998-2023 jmenovala 406 generálů. Povýšení se nekonalo jenom u vojáků, ale i u policie, hasičů, celníků a vězeňské služby,“ napsal Vilém Famm a pokračoval.

„Celý jsem zkoprněl. Tohle bude ta naše cesta k prosperitě. Vždyť přece platí, že tam, kde jsou vysoké funkce, je i vážnost. Pokud se tohle ukáže pravdivé, pak bychom měli zařídit ještě více jmenování. Je zde ještě možnost, aby bylo více generálních ředitelů, anebo aby každou společnost řídil pan prezident. Tak by i malé město mohlo mít několik prezidentů a my bychom rostli v očích světa. Vůbec si nemusíme brát příklad ze Švýcarska. To bohaté, neutrální, samostatné Švýcarsko nemá žádného generála. Zřejmě zjistili, že ho není zapotřebí, ale u nich se my přece nebudeme učit! Nebo myslíte, že právě tam bychom měli sbírat rozumy?

Celé se mi to jeví jako kupování loajality vysokými posty doprovázenými i vysokým platem. Opravdu není jiná forma, která by tohle prestižní postavení náležitě vyzvedla a ocenila?

Na důchody nejsou peníze a tady se přímo vyhazují oknem. Můžete namítnout, že 406 generálů pro, řekněme, 2.5 milionu důchodců nic nezachrání. Podívejme se však na princip věci. Kde je správné hospodaření hospodáře? Kolik peněz nás tohle stálo?

Nejhorší na celé věci je fakt, že nehospodárné politiky je téměř nemožné odvolat, přitom každému pracovníkovi hrozí propuštění, pokud provede něco nekalého. U politiků však máme jiný metr. Museli by se zrušit sami. Chybí nám ,Všeobecné referendum‘, na jehož základě by se tak z vůle lidu mohlo stát.

Švýcarsko by se mělo stát naším vzorem. Vysoká funkce s vysokým platem má platit jen tam, kde je vysoká prosperita.

Generálské funkce je nutno zrušit a vůbec se vším jmenováním by se mělo šetřit.

Stali jsme se členy prestižního klubu EU a NATO. Tohle samotné nás však na stejnou úroveň nevyzvedlo. Do tří let po sametové revoluci jsme měli dostihnout Rakousko. Pravda je však jiná. Musíme si přiznat, že jsme kolonií uprostřed Evropy. Nikdy nedosáhneme oné prosperity Rakouska, pokud sami nezačneme prodávat finální výrobky. Montovny z nás tygra nevytvoří a ani generálové, i kdyby jich bylo třeba tisíc.

A jak budeme pracovat, tak že budeme žít? Nenechte se vysmát a zapamatujte si, že žít budeme podle toho, jak budeme hospodařit.

Za socialismu byl šeptandou kritizován prodej dřeva na západ. Místo abychom zpracovávali vlastní surovinu ve finální výrobky, tavili jsme ocel. Dřevo je přitom surovina, která nemá odpad. Nakonec i popel, který vznikne spálením zbytků je výborné hnojivo. Socialismus skončil, ale ono nehospodárné hospodaření pokračuje nadále. Jinde v Evropě stojí provozy, které zpracovávají naši surovinu a my trpělivě čekáme, kdy k nám dorazí ona prosperita západu. Ta je postavena ve velké míře na nekvalitní výrobě. Tak nějak jsme si zvykli, že nový výrobek nám nevydrží tak dlouho. Jistě jste tohle zažili u obyčejného pláště na kolo. Doma ve sklepě mám darling, který měl jen jednou na opravě čerpadlo a jednou se pokazilo tlakování nádrže a to celé je funkční od roku 1982 - 2024, tj. 42 let. Měli bychom se vrátit ke kvalitní výrobě.

Nedávno jsem musel na lékařské vyšetření. Manželka mne tam vypravila ve velmi staré, lněné, hezky potištěné košili. Mám ji již hezkou řádku let, ale je stále jako nová. Přímo vzor pro naši věc. Len na patřičná pole. Naše surovina pro naši finální výrobu.

Košili nosím rád obzvláště v létě, protože příjemně chladí. Lněné výrobky coby turistická atrakce. My však prožíváme, kterak se skrze kvantum generálů dopracovat prosperity.

Tohle s těmi generály se našim představitelům opravdu, ale opravdu nepovedlo. Takhle si představují naši cestu na výsluní?

Rád si počkám a pak i vyslechnu proč se tak stalo. My se budeme politiků na tenhle stav ptát a neustaneme, dokud své konání náležitě nezdůvodní. Jsem jen zvědav, jak jejich pravda bude stát vedle faktu Švýcarska.

Buďme hospodáři na 111 %,“ uzavřel tradičně Vilém Famm.

V zemi, kde v jeho čele ční do nebes generál prezident, se není čemu divit. A protože generálové se nám množí, očekávám brzy revoluční reformu v hodnostech. Nyní jsme na skromných vojenských hodnostech na nejvyšších postech brigádní generál, generálmajor (brzy se na tuto pozici dokoudelí náš Koudelka), generálporučík, armádní generál. A teď je tu otázka – není to málo? Co až se naši četní generálové všichni dokoudelí na post armádního generála? Co s tím pak? Dál to nejde. A naší tradicí přece je, že každá hodnost se musí zhodnocovat ad infinitum. Poručík Koudelka, generálem prezidentem vyzdvižen do hodnosti generála, prachobyčejným vojclem nyní na pozici premiéra bude povýšen na generálmajora. A to prosím během jednoho roku. Za dva roky, když se věc trochu přibrzdí, se vrchní čučkař dokoudelí k hodnosti nejvyšší, armádnímu generálovi. Co pak s ním?

Očekávám tedy revoluční reformu. Po armádním generálovi přijde brigádní armádní generál, armádní generálmajor… nebude trvat dlouho a dojdeme k hodnoti živoucího boha. Pak budeme mít zemi plnou reinkarnací živoucího boha. Živoucí bůh Koudelka. Pak brigádní živoucí bůh Koudelka. Pak už bude česká prosperita jen prosperitou chunty živoucích bohů.

S prosperitou jsme to kapánek nezvládli. Argentinský prezident Milei při svém nástupu na post loni zrušil deset ministerstev. Je to chlapík problematický, který volby vyhrál za pomoci motorové pily, ale šetření vzal vážně. Péče řádného hospodáře mu nejspíš není cizí. My jsme po volbách tři ministerstva přidali. Přínos jednoho z ministrů je jediný – první květen budeme místo oslav zaměstnaneckých práv slavit vstup do byrokratického ráje Evropské unie. Nic dalšího, krom fanatické agitace, jeho existence nepřináší. Ale platíme ho královsky. Jeden z dalších kapánků té naší prosperity naruby.

Jenže kapka ke kapce znamená epochální éru NEprosperity, která se s námi táhne už drahně let. Přičemž slovo drahně je nutné v tomto případě brát jako další mrzuté ad infinitum.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb