Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Hrozí nám amerikanizace české politiky. Vaše dopisy

16.04.2024
Vilém Famm: Hrozí nám amerikanizace české politiky. Vaše dopisy

Foto: Pixabay

Popisek: Americký kongres

V rámci antibabišismu se spojilo pět stran a přepsaly tak mapu české politiky. Bude to mít dobrý dopad? Nebo nás to zatáhne do postupného vyprazdňování politiky jako takové a nedostatku demokracie? Vilém Famm otevírá otázku, nad kterou se spíš mlčí.

„Pokud si myslíte, že naši politici koupili F-35 a tím spustili amerikanizaci naší země, mýlíte se. Pravdou zůstává jen koupě letadel pro naši obranu z USA, ale politické následování velmoci začalo dříve a zcela jinak. Za tohle všechno může vlastně jen jeden jediný člověk, proti kterému je vše určeno. Tou tajemnou osobou je Andrej Babiš,“ píše Vilém Famm.

„Přiznám se, že nevím, kdo tohle navrhl, kdo na myšlenku tímto způsobem porazit ANO, přišel. Vše nastalo tak samo sebou. Jedni politici byli odstaveni od moci politikem, proti kterému se spojili s ochotou udělat cokoliv na jeho zničení. Někdo přišel na myšlenku, jak vše úspěšně vyřešit, byť za cenu přepsání našich politických zvyklostí.

Máme zastupitelskou demokracii, kde politici soutěží o své mandáty prostřednictvím myšlenek své strany. Hlasy voličů stran, které nepřesáhnou 5 %, nenávratně propadnou. V USA spolu soutěží prakticky jen dva bloky, které maximálně vždy vyluxují volební potenciál.

V ČR tak vznikly dvě koalice v principu bloku podle vzoru USA a na své straně pak sbíraly hlasy bez propadu.

Ostatní šli do volebního klání hezky postaru sami za sebe. Andrej Babiš díky amerikanizaci našich voleb byl v roce 2021 poražen. Na jeho straně byl propad hlasů tak markantní, že vlastně díky tomuto faktu došlo k úspěchu pětikoalice.

Zde máme volby 2021 v číslech.

Z voličů 8 275 752 volilo 5 411 884, tj. 65,43 %. Platných hlasů bylo 5 375 090.

Spolu 27,79 %, tj. 1 493 905, Piráti+Stan 15,62 % , tj. 879 776 hlasů. Celkem hlasů 2 373 681.

ANO 27,12 % , tj. 1 458 140, SPD 9,56 %, tj. 513 910 hlasů. Celkem hlasů 1 972 090.

Jasné vítězství pětikoalice. Došlo, ale k němu díky propadu hlasů, které jinak ve své většině zcela jistě směřovala do Babišova tábora.

Přísaha 4,68 %, tj. 251 562, ČSSD 4,65 %, tj. 250 397, KSČM 3.60 %, tj. 193 817, TSS 2,76 %, tj. 148 463. Celkem hlasů 844 439.

Z tohoto výčtu je nám jasné vítězství Babišovo, ale podle platných pravidel zvítězila drtivě pětikoalice. Poděkovat může nápadu amerikanizace, jen díky tomu vyhrála pětikoalice.

Propadlých hlasů byla ještě pěkná řada, která sice končí na 0,01 %, ale v součtu to činí 4,13 %, což není zanedbatelné číslo. Pětikoalice díky nabídce koalic posbírala maximum možného. Dá se říci, že nepřišla o nějaký markantní počet hlasů, zatímco dnešní opozice splakala, jak se říká, nad výdělkem a pokud bude postupovat nadále principem volby stran, může se opět stát, že prohraje. Avšak když přistoupí na nová pravidla, dojde k vytvoření druhého volebního bloku a máme tu jasný americký způsob voleb. Opravdu toužíme po vyprázdnění voleb?

Na počátku byla jen snaha vyšachovat Babiše. Došlo k vytvoření bloku, který přepsal dříve volnou soutěž volebních programů, souboj myšlenek. Nyní nám bude stačit zda budeme volit pravý či levý střed. Tam totiž naše politická scéna dospěla. Tím více mi chybí všeobecné referendum, kdy vůle lidu by byla prosazována napřímo s větší silou, než má dosud naše zastupitelská poloviční demokracie. Jistě, demokracie nezmizela, ale rozhodovat se mezi A či B je pro mne přece jen málo. Volby byly zcela jistě referendem, z kterého vzešla vláda. Pokud dělá špatná rozhodnutí, je zde jenom možnost odvolat ji prostřednictvím parlamentu. Chybí zde možnost odvolání z vůle lidu. Lidé volí a měli by mít též právo prostřednictvím všeobecného referenda vládu odvolat a tím vypsat nové volby. Je málo jen jednou za čtyři roky projevit svoji vůli a pak se jen dívat cože se to děje. Nejsme nesvéprávní a elity již taky mnohokrát prokázaly svůj špatný úsudek. Prosazování Zeleného údělu je toho zářným příkladem. Rušení atomových elektráren v Německu je jen špičkou ledovce a namísto hospodářské spolupráce bez neutrálního koridoru (jistě znáte pojem nárazníkové pásmo) zde narůstá bojechtivost s Ruskem.

V české kotlině se rozhořel boj o výsluní prostřednictvím amerikanizace naší politické scény. Program k prosperitě veškerý žádný. Jak chcete, milí politici, zajistit naši životní úroveň s vysokými cenami energií? Místo toho bádáte jen nad tím, jak být zvoleni.

STOP amerikanizaci naší politické scény na 111 %,“ zakončil své zamyšlení tradičně Vilém Famm.

Jako se ODS ve svých počátcích postarala o transformaci hospodářství ze socialistického na tržní a nastartovala několik málo let prosperity, stará se teď o to, aby se v rámci antibabišismu politika České republiky dokonale vyprázdnila a my abychom přešli na americký a britský způsob přetahování dvou dominantních stran – bloků. Vilém Famm má pravdu v tom, že to povede k vyprázdnění demokratických hodnot. Trochu jsem se štítil toho, abych opoziční strany vyzýval k tomu, aby se spojovaly do koalic. Ač i k tomu jsem sáhl. Po oznámení založení koalice SPOLU jsem v komentáři vyzval Babišovo ANO a tehdejší Hamáčkovu ČSSD, aby udělaly to samé, jinak budou převálcovaní. Neudělali to, neposlechli mě, ČSSD se dostala mimo parlament a ANO se ocitlo v opozici. S humorem sobě vlastním poznamenám – příště mě poslouchejte a přepíšete politickou mapu republiky.

Přesto se mi spojování do předvolebních koalic nelíbí. Skutečně to tlačí politiku do černobílého vidění i řešení světa České republiky. Staví nás to do polohy buď a nebo a nic mezi tím. Vlastně to odvádí politiku od kompromisu, od plodných diskusí, od dohod, a vede ji to k ultimátům, politice jednoho směru a zmenšování manévrovacího prostoru. Politika dvou stran je jako hraní piškvorek. Tak strašně přímočaré a jednoznačné. Politika mnoha stran, které se musí dohodnout, je ta pravá šachová partie, z které mohou vyjít pro republiku zajímavé výsledky.

Stejně tak rozdělení na dva tábory vede k nenávisti v politice, k pohrdání, k odsouvání oponenta do říše z prstu vycucaného nálepkování. Tím se vytrácí povolební koaliční potenciál a likviduje se tím vlastně diskuse jako taková. Protože funguje princip – buď a nebo. Strany se nesnaží hrát politickou hru na možné budoucí povolební koalice, ale karty jsou rozdané už před volbami. Volby jen rozhodnou, která ze dvou stran bude zase na jedno volební období kydat na oponenta z vládních lavic.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb