Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Na českou obrazovku navraťme slovenské pondělky. Vaše dopisy

29.03.2024
Vilém Famm: Na českou obrazovku navraťme slovenské pondělky. Vaše dopisy

Foto: Se svolením Filmového studia Barrandov

Popisek: Cestou ke krematoriu, kde čekáme žeh kultury malých národů. Snímek z filmu Spalovač mrtvol

Jak jsme na tom s poznáváním kultury okolních států? Evropy? Asie? Jižní Ameriky, Afriky případně i Austrálie? Prachbídně. Takřka monopol na kulturu si vzali Američané. A některým lidem takový monopol vadí. Mezi ně patří i Vilém Famm.

„Česká roztržka se Slovenskem a přání pana redaktora Štěpána Chába moci sledovat vietnamský film ve mně evokoval následující, protože já si například nemohu vzpomenout, že by mi něco utkvělo v paměti z řecké tvorby,“ napsal Vilém Famm.

„ČT má přece stanici ČT art, tak co jí brání na obrazovku znovu navrátit slovenské pondělky. Politici ať si říkají co chtějí, ale my užijme zdravého rozumu. Slovenské televizní pondělky byly zcela jistě přínosem pro oba naše národy, proč se k dobré myšlence nenavrátit?

Sobotu a neděli věnujme naší tvorbě. ČT art se může stát průkopníkem tím, že úterý a středu věnuje tvorbě ze zemí EU. Čtvrtek a pátek pak bude patřit zbytku světa, tak se nespokojený pan Štěpán Cháb může dočkat nějakého svého vietnamského filmu.

Svět obsahuje 193 států OSN a Vatikán, dále jsou to území se spornou otázkou suverenity.

Tak si to nyní zrekapitulujme.

ČT art v pondělí Slovenské pondělky, úterý a středa 25 států EU (bez České a Slovenské republiky), čtvrtek a pátek 166 států OSN a Vatikánu (popřípadě i sporných území, ale bez států EU), sobota a neděle věnovaná naší tvorbě.

Tohle není jen na ČT, ale i na nás. Slibuji, že se svým návrhem prostřednictvím e-mailu budu informovat naši televizi. A vy? Též hovořte, pište našim politikům zda to, co jsem zde předestřel, též chcete. Naše vůle bude prosazena a tím i dobrá myšlenka. Slovensko si zaslouží naše nadstandardní vztahy. Vy, co mne znáte, si můžete říct - tomu se to mluví, je moravský Slovák (po mamce Valach), manželka díky své mamce má polovinu své rodiny ve slovenské Skalici.

Ano, mám rád slovenskou písničku a ne jenom tu lidovou. Žbirka, Gombitová, Ráž, Laiferová, Krajíček, Kolínská, Vrtichová, Duchoň, Dočolomanský atd.

Písně nám přinášejí dobrou pohodu a to je stav, který potřebujeme. Tak pro to i něco udělejme. Navraťme slovenské pondělky, ať naše děti opět více uslyší naši bratrskou řeč.

Chceme silnou a bezpečnou Evropu, tak ji budujme i kulturně. Je přímo naší povinností poznat ty, s kterými jsme ve spolku zvaném EU. Je přímo ostuda, že je nám to jedno. Tím, že otevřeme okno dokořán pro EU, bude zcela jistě na úkor dnešní americké tvorby, ale nebojte se, o nic milí diváci nepřijdete, komerční televize vás budou nadále plnými doušky jejich tvorbou zásobovat.

ČT má jedinečnou možnost ukázat, že slovo mír lze naplňovat i touhle činností. Tak, jak budeme poznávat své sousedy, bychom měli poznávat tvorbu celého světa.

Nechme znít slova. Tam, kde zní písně, tam mlčí zbraně. Poznávejme svět, tím poznáváme sami sebe. Chceme být světoví, nyní ta možnost stojí před námi a na nás je, zda ji dokážeme uchopit za pačesy a plně využít. V televizi v její tvorbě mnozí z vás zahlédnou něco nového a pro ně přínosného, čeho pak mohou využít i pro sebe či své blízké.

Mnozí z nás žehrají na práci ČT. Přicházím tak s návrhem, jak jejich obsah naplnit pro diváka ne na 100, ale na 111 %. Pro diváka se může rozprostřít celý svět. Divák může být informován kolik států z EU již bylo navštíveno a kolik zemí světa již zhlédl. Může se tak vlastně vytvořit mapa světa, která svojí barvou nám sama sdělí, kdeže jsme už byli. Rovněž tak mapa EU nám ukáže, jak na tom jsme. Jistě, návštěva jednotlivé země nemusí mít nutně tu správnou vypovídající kvalitu informování, ale nakonec to bude též divák, který věci posoudí. Je pravdou, že pokud neznám tvorbu Vietnamu, stěží ji mohu posuzovat, ale jak mám nyní posuzovat něco, co vůbec neznám?

Za jeden rok provozu poznáme trochu tvorbu EU, ale stěží tvorbu celého světa. Přesto a právě proto bych uvítal, pokud by ČT art na tuhle koncepci přikývl a plně a ze všech sil se jí věnoval, neboť tohle je práce i pro mír. V tomhle směru bychom tedy neměli věci opomíjet, ale je rozvíjet. Poznám- li dobře svého souseda či někoho vzdáleného, je to jen ku prospěchu věci. Nezbývá jen říct, že ke kultuře patří i poezie. Tahle tvorba by si též zasloužila návrat na televizní obrazovky. Večerní chvilka poezie nemusí nutně představovat jen naše básníky a my si zasloužíme být pohlazeni po naší křehké duši.

Pak se též stane, že nám bude dáno poznat nejenom vietnamskou tvorbu, ale i tu řeckou.

Otevřeme ČT art více světu na 111 %,“ napsal Vilém Famm.

Och, smysl mého textu byl vlastně podobný. Poznat nejen vietnamskou, ale i řeckou kulturu, poznávat kulturu celého světa. Ne pouze toho amerického. Nic proti americké kultuře, je na vysoké úrovni, natočená výborně, ale kultura bují napříč celým světem. Když nebudeme znát jiné kultury, nebudeme pak slepí? Napsat, jak navrhuje Vilém Famm, České televizi? Výborný nápad. Slovenské pondělky? Skvělý nápad, ač mám obavu. Za komunismu byly dva televizní programy a dál nic. Slovenské pondělky tedy měly svůj dopad. V dnešní době přemíry nabídky televizí i streamovacích služeb by to u České televize vedlo jen k rapidnímu pádu sledovanosti. Možná alespoň pondělní televizní noviny moderované slovenskými moderátory? Ale na ty děti nekoukají.

Přiznávám, že mě napsání České televizi příliš nevzrušuje. Mělo by to sice záslužný, ale jen dílčí dopad. Šlo mi spíš o náhradu zrušeného serveru Uložto, o legální náhradu, ta by nabídla kulturu, kterou produkuje celý svět. Streamovací službu, kde bych mohl narazit na film z Beninu, z Norska, z Laosu, z Indie, z Tchajwanu, z Řecka, z Itálie... a která by podpořila jednotlivé filmaře, aby mohli tvořit dál, aby kultura jednotlivých zemí nezhynula na nemoc monopolu amerického filmu. To, že jednou za čas Česká televize odvysílá několik filmů mimo hollywoodskou produkci, ten úhyn kultury malých zemí nezachrání. Víc filmů se díky tomu nenatočí. Ale byl by to rozhodně krok správným směrem.

Ano, Vilém Famm má pravdu, jen bych ji posunul o další kus.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb