Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Budujme internetovou společnost veřejným projednáváním věcí. Vaše dopisy

26.12.2023
Vilém Famm: Budujme internetovou společnost veřejným projednáváním věcí. Vaše dopisy

Foto: Hans Štembera

Popisek: Volební urna

Transparentnost ocamcaď pocamcaď. Ukážeme veřejná jednání Poslanecké sněmovny i Senátu, ale dál se nedostaneme. A že bychom s důvěrou dali občanům právo spolurozhodovací? Ale ne pouze u voleb, ale i během volebního období? Ale dejte pokoj. Vilém Famm se zamýšlí nad tím, že by se mělo přenášet v České televizi i jednání tripartity, abychom věděli, kdo za koho a jak kope. A zamyslí se i nad referendem.

„Naše společnost se vyvíjí. Knihtisk udělal obrovský průlom v informování občanů. Noviny byly léta tím, co společnost formovaly. Telegraf a později telefon urychlovaly sdělování informací. I prosté nezvukové kino bylo pokrokem. Rádio s televizí průlomem. Internet je výzvou, kterou bychom měli umět využít,“ napsal Vilém Famm a pokračoval.

„Propásli jsme převést zákulisní jednání ve veřejná v případě státního vyrovnání s církvemi. Veřejnost mohla být transparentně informována o probíhajících jednáních. Stát měl okresy a ten obce. Takhle rozdělen mohl shromažďovat církevní požadavky s následným řešením. Každá církev či společnost by pro tento účel měla mít své pořadové číslo, čímž by se získal naprostý přehled. Nestalo se tak, ale stále doufám, že přijde den, kdy my, veřejnost, tyhle informace získáme a vše bude zveřejněno dodatečně.

Musím se vám svěřit, že když zapnu ČT 1, vždy si vzpomenu, že dříve vysílala ve 20.00 a ČT 2 si nepamatuji, že by alespoň jednou, jedenkrát začala své vysílání programu avizovaného na 20.00 přesně. Stále a opakovaně alespoň o 5 minut později a tak ji nemám rád, ale nyní má šanci věci změnit.

Máme veřejnoprávní televizi a tak mne napadlo, zda by ona se neměla stát součástí veřejného projednávání věcí, které pak lze převést i na internet.

ČT 24 čas od času vysílá zasedání parlamentu, či senátu, tak proč ne Tripartitu? Ať veřejnost vidí a slyší, kam zúčastněné strany směřují naši společnost. Z jednání tak bude pořízen záznam a každý se pak bude moci přesvědčit, co kdo řekl a jakým směrem chce, abychom se ubírali. Na internetu se pak budou moci vyjadřovat občané a to do tří proudů, tj. vládě, odborům a zaměstnavatelům. Lidé sami budou mít možnost vyslechnout všechny zúčastněné strany a pak ve volbách rozdat karty dle svého uvážení.

Máme zastupitelskou demokracii, které však schází Všeobecné referendum. Využijme internet k diskuzi na tohle téma. Dovolím si tvrdit, že bez všeobecného referenda jsme jen 50 % demokracií. Učme se u těch velmi dobrých, učme se u Švýcarska, které referendum má a umí s ním nejenom žít, ale i pracovat. Skrze internet můžeme vybudovat občanskou společnost transparentní, kde občanovo slovo bude mít i svou váhu. Nikdo nebude opomíjen jen proto, že malý je a zná jen malý cíl. Tím cílem může být jeho osobní štěstí a to, jak známo, je velký cíl.

ČT 24 může změnit spolu s internetem naši společnost a posunout ji do třetího tisíciletí. Společnost otevřenou, přehledně jasnou. Využijme této možnosti a tak se Tripartita může stát dalším kamínkem naší nové mozaiky. První je veřejné jednání poslanecké sněmovny a senátu. Chystá se veřejné jednání soudu o důchodech. Ano, tohle je cesta k vyššímu stupni naší společnosti. My bychom vše měli propojit s internetem a tím zahájit éru opravdové internetové společnosti.

Učiňme nejenom Tripartitu veřejnou na 111 %,“ napsal Vilém Famm.

V politice, mám ten pocit, fungují spíše zákulisní jednání. To, co si politici řeknou a dohodnou se sklenkou v ruce na baru po jednání, než před kamerami při samotném jednání. Proto byl průšvih, že za ČR jednala v Bruselu Alena Schillerová, jejíž angličtina byla na komické úrovni (a nejen Schillerové, Sobotka zazářil, ze Zemanova Bablbam a Pasy se stal hit internetu a ani současný premiér naší zemi neudělá se svou angličtinou dobré jméno).

Což není nic proti tomu, aby se na veřejnost dostala i jednání tripartity. Vidět v akci Josefa Středulu a jeho nekonečné ústupky a podání rukou (které se, mám obavu, dějí skutečně jen po jednání někde v přístěnku na košťata – nebojte, pane premiére, my z ulic jen zahrozíme, pak se spolu domluvíme na nějaké pěkné nevýhře odborů, chápu, že je potřeba ustoupit a nedělat problémy).

A že bychom směrovali ke švýcarské demokracii i s jeho referendy? Vzpomeňme na slova tehdejšího ředitele ČT Petra Dvořáka na dotaz výše platů jednotlivých moderátorů. „Já si nejsem jist, že česká společnost je na takovou situaci připravena.“ A takhle se v politice hledí i na referendum. Ostatně, v zákoně spí jakýsi hybrid, který nám dovolil vyjádřit se v referendu jednou. A to o vstupu do Evropské unie. Takže politici si mohou umýt ruce a dál kráčet šedou zónou při vedení republiky. Nic nemusí být transparentní, nikde není třeba hlasu občana. Jen na Finančním úřadu při dokazování své ekonomické neviny.

A o tom to je. Využít internet jako nástroj demokracie? Proč? Lidé na to nejsou připraveni. Ač to spíš vypadá, že politické podsvětí na to není připraveno. 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb