Zelení: Romové by měli mít zastoupení v parlamentu
20.10.2013
Foto: Profimedia.cz
Popisek: Romové, ilustrační foto
Předseda Strany rovných příležitostí (SRP) Štefan Tišer společně s Jozefem Mikerem, kteří kandidují za SZ v Ústeckém kraji, přijeli v rámci kampaně podpořit zelené na Moravě.
Setkali s Romy v Brně, v Břeclavi a Hodoníně, kde podpořili romské kandidátky, členky SRP na kandidátce Strany zelených, Elenu Gorolovou a Bc. Antonii Burianskou. Romové ze SRP jsou na kandidátkách SZ i v jiných krajích.
Situace v České republice je napjatá
Štefan Tišer, předseda SRP, na tiskové konferenci v Brně uvedl: „Důvod, proč se Strana rovných příležitostí rozhodla dlouhodobě spolupracovat se Stranou zelených je, že jednak navazuje na již probíhající spolupráci, kterou je zejména podpora a účast členů SZ a předsedy Ondřeje Lišky na demonstracích proti Romům nebo postoj Strany zelených k řešení pietního místa v Letech u Písku. Byli jsme osloveni i jinými politickými stranami, ale Strana zelených má s námi největší programovou shodu a máme dobré zkušenosti z dosavadní spolupráce.
Proč Strana rovných příležitostí kandiduje? Situace v České republice je napjatá a není možné nečinně přihlížet tomu, jak i představitelé obcí se staví na stranu extremistů. Začali jsme v Rotavě, kde jsme iniciovali ustavení občanské komise, která začala řešit problémy s lichvou, ubytovnami nebo veřejně prospěšnými pracemi. Protiromské demonstrace stojí společnost obrovské peníze a nic neřeší. Bylo to uměle vyvolané, vládě Petra Nečase se to hodilo, aby se tzv. našel viník zneužívání sociálních dávek. Přitom za vlády Petra Nečase a ministra Drábka se nejvíce zhoršila situace chudých a ohrožených chudobou.
Podporujeme širší činnost nevládních organizací
Je potřeba zasáhnout proti lichvě, schválit zákon o sociálním bydlení, zajistit dodržování protidiskriminačního zákona. Činnost pracovních úřadů nesmí být suplována pracovními agenturami, které dávají pouze krátkodobé pracovní příležitosti. Pracovní úřady by měly naopak organizovat rekvalifikace pro dlouhodobě nezaměstnané. Tato opatření by pomohla všech chudým lidem v české společnosti, nejenom Romům.“
RNDr. Jitka Seitlová, jednička na kandidátce SZ v Jihomoravském kraji, k tomu dále řekla: „Minulé vlády hrubě podcenily řešení této situace a nyní se to celé společnosti vrátilo. Zatím se nedaří, aby romské děti, které mají schopnosti absolvovat standardní základní školy a dosáhnout i vyššího vzdělání, nebyly zařazovány do škol praktických. Celý další život se pak potýkají s handicapem nižšího vzdělání. Podporujeme širší činnost nevládních organizací, které budou pomáhat rodinám informacemi a osvětou k tomu, aby děti vedly ke vzdělání a vytvářely jim pro to dobré podmínky. Nejefektivnější spolupráce s rodinami lze docílit, pokud budou v nevládních organizacích působit i sami Romové, pro které to může být motivace se rekvalifikovat a získat práci.“
Protiromské vyhlášky
Jana Drápalová, starostka městské části Brno-Nový Lískovec, považuje za nezbytné urychleně přijmout zákon o sociálním bydlení. Dále uvedla, že obce tento problém nebudou schopné řešit samy bez výrazné podpry státu.
Jozef Miker uvedl, že přijímání protiromských vyhlášek obcemi, zakazujících například sezení na veřejných prostranstvích nebo shromažďování apod., podporovali i zastupitelé za ČSSD a KSČM.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.
Vložil: Redaktor KL