Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Michal Hašek a Erwin Pröll jednali v Mikulově

17.10.2013
Michal Hašek a Erwin Pröll jednali v Mikulově

Foto: Hans Štembera

Popisek: Michal Hašek

Vzájemná spolupráce Dolního Rakouska a Jihomoravského kraje byla tématem jednání nejvyšších představitelů obou regionů - hejtmanů Michala Haška a Erwina Prölla ve středu 16. října 2013 na zámku v Mikulově.

„Prvním tématem našeho jednání byla otázka silničního spojení mezi Jihomoravským krajem a Dolním Rakouskem. Informoval jsem pana zemského hejtmana Prölla o dohodě s českým ministerstvem dopravy, která byla ohlášena před několika týdny právě zde v Mikulově, že tak dlouho očekávaný začátek stavby bude veden v úseku Drasenhofen, státní hranice – obchvat Mikulova. Ujistil jsem pana hejtmana, že jihomoravská krajská samospráva udělá vše pro to, aby budoucí česká vláda uvolnila finanční prostředky a stavba mohla být co nejdřív zahájena. Jsme si vědomi významu této komunikace pro vzájemné kontakty. Je to pro nás absolutní priorita naší spolupráce. Z dalších témat bych rád zmínil dohodu o navázání spolupráce mezi zdravotnickým systémem spolkové země Dolní Rakousko a Jihomoravským krajem, kdy posunujeme dál myšlenku přeshraniční zdravotní spolupráce. Chci v této souvislosti osobně poděkovat panu hejtmanovi Pröllovi, který se zasadil v Bruselu o to, že evropské fondy přeshraniční spolupráce - na rozdíl od jiných - nebudou kráceny. Jsou ohromnou příležitostí pro Dolní Rakousko i Jihomoravský kraj v příštích šesti letech, příležitostí jak rozumně investovat tyto veřejné peníze, podpořit regionální ekonomiku a zaměstnanost. Hovořili jsme také o protipovodňové ochraně,“ konstatoval jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Rozhodnutí o uložišti jaderného paliva

Dolnorakouský hejtman Erwin Pröll ocenil rozvoj hospodářské spolupráce obou regionů. „Spolupráce našich regionů patří k zásadním bodům spolupráce mezi našimi zeměmi. Jsem velmi vděčný za informace o budování dálnice na Vídeň z české strany. Z rakouské strany je totiž postup jasný, v roce 2017 budeme už s výstavbou u hranice. Budoucí dálnice je pro Dolní Rakousko velice významná. Při rozhovoru s rakouskými podnikateli, kteří uvažují o tom, že si na české straně založí pobočku, vnímám, že je právě dobře fungující infrastruktura předpokladem dobrého hospodářského vývoje,“ uvedl po jednání dolnorakouský zemský hejtman Erwin Pröll.

„Jednali jsme také o ochraně před povodněmi. V předchozích letech se už v tomto směru podařilo dost. Dalším krokem bude jazykové zdokonalení záchranářů na rakouské straně, aby v případě potřeby mohli komunikovat se svými protějšky na české straně. V oblasti vzdělávání jsme se shodli na tom, že vytvoříme předpoklady pro vznik přeshraniční odborné školy. Zřizovateli bude na jedné straně Mendelova univerzita v Brně a na druhé straně Vysoká odborná škola v Kremži. Půjde o oblast technologie potravinářství, bezpečnosti potravin, zemědělství a lesnictví. Věnovali jsme se také rozdílným pohledům na energetiku. Oproti České republice, která prosazuje jadernou energetiku, ji Rakousko odmítá. V současnosti se vedou diskuse o možném úložišti jaderného paliva. Pan hejtman Hašek mě ujistil, že v tomto směru nebylo učiněno ještě žádné rozhodnutí,“ dodal dolnorakouský hejtman Pröll.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL