Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Koeficientem ke spravedlivým důchodům, aneb Výkřik proti chamtivosti III. Vaše dopisy

12.09.2023
Vilém Famm: Koeficientem ke spravedlivým důchodům, aneb Výkřik proti chamtivosti III. Vaše dopisy

Foto: Pixabay

Popisek: Důchodce

Bude mít nynější ročník třicátníků, čtyřicátníků zaručený důchod? A v jaké výši? Bude to k přežití? Nebo k nepřežití? A co když existuje výpočet, který by už nyní důchody napravil a zajistil jim důstojnou výši? Pan Vilém Famm vzal do ruky kalkulačku a začal s experimentem.

„Diskuze má být věcná. Přesvědčujeme se však dnes a denně, že tomu tak není,“ napsal Vilém Famm a pokračoval: „Diskuze má být srozumitelná, přehledná, vyvážená, nejlépe na matematických základech. Téma důchod, důchodci nezajímá jen starší ročníky, ale všechny občany, protože všichni nakonec skončí coby důchodci.

Důchody jsou různé směsice čísel, ale i tady lze najít minimálně dvě matematické zákonitosti, v kterých by se celá diskuze měla pohybovat a nepohybuje. Je pro mne traumatizující, že politické strany v daných mantinelech nereagují a čtenáři-voliči z převážné míry mlčí.

Mne tohle téma vrhlo o 40 let zpět. Tehdy jsem neuměl vysvětlit matematiku svým dětem a dnes zřejmě čtenářům a politikům lživost o našich důchodech. Děti skončily s pohlavky a já až po letech pochopil, že jsem věci sice rozuměl, ale dětem jsem ji neuměl vysvětlit. Za ony pohlavky se jim nyní po letech omlouvám. Výsledek však ono pohlavkování přece jen mělo. Dcera Jana, než by se mne na něco ptala, raději se látku naučila sama. Mohu však dnes pohlavkovat čtenáře či politiky? Pokud by to pomohlo snad i ano, ale protože takové chování je nepřípustné, tak nyní před vámi stojí Výkřik proti chamtivosti III. Doufám, že nyní vysvětlím vše víc než náležitě.

Důchody mají dvě matematické souvislosti, se kterými můžeme pracovat. Pan Špidla s oblibou jednu z nich používá. Doufám, že čísla budou souhlasit, poskytl mi je přítel skrze internet.

Kolik dávají státy na důchody (podíl z HDP):

Itálie 15,9 %

Řecko 15,7 %

Francie 13,6 %

Rakousko 13,0 %

Polsko 10,6 %

Německo 10,2 %

Maďarsko 8,5 %

Česko 7.7 %

Slovensko 7,3 %

Litva 6,4 %

Kdo hledá, najde. Na internetu jsem nalezl údaj pro rok 2022 a to 7,82 % (pro ČR).

HDP je bezesporu zajímavou veličinou. Mne by zajímal též propočet na osobu. Budu hledat. Též bychom měli být seznámeni, jak vlastně probíhá výpočet našeho důchodu, jak je určena jeho výše.

Nyní z přehledu vidíme, že Česká republika nepřeplácí, má spíše našlápnuto na vyšší důchody. Ostatně skutečný stav si spočítejte sami. Neznám sice dnešní přesný vztah průměrného důchodu vůči průměrné mzdě, ale bude asi 50 % a my potřebujeme výpočet na 57,383 %. Po tomhle zjištění můžete počítat. Sledujme tedy další matematické souvislosti, vždyť jen tak můžeme věci posuzovat objektivně. Řádka politiků nás přesvědčuje, že i v době, kdy důchody klesají vlastně rostou. Jistě mají pravdu v tom, že matematicky rostou, ale je zde jeden ukazatel, který ukazuje pravý stav věcí. HDP je též proměnlivou veličinou, ale ve stavu k důchodům vyjadřuje jasný stav věci v rozpočtu.

Průměrný důchod vůči průměrné mzdě je oním nejpřesnějším ukazatelem.

Ve II. Výkřiku proti chamtivosti máte přehled vztahů od roku 1989 po dnešek. V roce 1989 to bylo 50,426 %. Ano, socialismus končil s tak velkým důchodem a možná proto nová moc, která slibovala brzké dohnání Západu, dala důchody ještě vyšší.

1989.......50,426 %

1990......52,678 %

1991......57,383 %

1992......51,959 %

1993......47,000 %

Jen tři roky byly důchody vyšší, pak vždy menší, kdy rostly, či klesaly. Vrcholem byl rok 2018, kdy sice průměrný důchod vzrostl o 592 Kč, ale výsledkem bylo jen 38,744 % průměrné mzdy. Zda důchody rostou, nebo naopak klesají, nám přesně ukazuje % vyjádření průměrného důchodu vůči průměrné mzdě. V roce 2010 vrostl důchod jen o 65 korun, ale i tak měl 42,293 % průměrné mzdy. Doufám, že jsem vás přesvědčil, že pokud hovoříme o důchodech, pak jen a jen s jasnými čísly. Čtenáři se doufám opravdu zamyslí a politici pod tíhou čísel začnou hovořit pravdu. Z toho, co jsem ukázal, je zřejmé, že důchody mohou být opravdu na revoluční vlně dle roku 1991 na 57,383 %, jako odpověď slyšíme, že nejsou peníze. Tak je opatřete! V době robotizace, a nejsou peníze? Lžete! Proč nedaníte firmy podle toho, kde peníze vydělaly? Proč podle toho, kde sídlí? Daně je nutno zvýšit a dovolím si ukázat, proč.

Mí rodiče si postavili dům, v kterém prožili hezkou řádku let. My se ženou jsme též stavěli a taky tam žijeme. Naše děti též stavěly. Všichni máme něco společného. Abychom mohli stavět, museli jsme si peníze ušetřit z vydělaných peněz, kdy jsme platili daň ze mzdy a pak i sociální a zdravotní.

Tak i firmy ať platí sociální a zdravotní, a to i z peněz, ze kterých dnes platí jen daň. Jistě, za své zaměstnance platí, ale za sebe ne. Ať platí i samotná firma. My, jako rodina, jsme si též museli našetřit na výstavbu domů až po těch všech odvodech. Tak i oni ať šetří na svůj rozvoj. Potřebujeme silné zasloužené důchody a aby zdravotní pojištění fungovalo jako pojištění. Je nutné též splatit státní dluh a stát vést s vyrovnanými rozpočty. Jen se podívejte, kolik nyní platíme jen za úroky státního dluhu!

Tak a nyní je čas na další domácí úkol. To jen zda jste mi rozuměli. Vy, co nemáte důchod, zcela jistě jej najdete u nějaké osoby blízké a tak si sami spočítáte skutečný stav věcí.

Nyní vám ukážu na příkladu důchodu z let 2017-21 pravdu.

29 638 : 12 352 = 2,3994494 Pak 100 % dělíme 2,399494 a dostaneme koeficient 0,4167622.

V roce 2018 oproti roku 2017 víme, že průměrná mzda byla 32 051 x 0,4167622 = 13 357 Kč. Tak vidíme, že důchod měl být v následujícím roce o 511 korun vyšší. Důchod 12 352 korun je v tomhle roce vyjádřen číslem 39,901 % vůči průměrné mzdě. Na 50 % průměrné mzdy spočítáme lehce vůči 29 638 korunám (14 819), ale počítejme na oněch 57,383 %.

12 352: 39,901= 309.56617 x 57,383 = 17 764 Kč.

29 638: 17 764= 1.6684305 100: 1.6684305= 59.936569 %=koeficient

Důchod v roce 2017 neměl být 12 352 korun, ale 17 764, což je o 5 412 více. Jenom za jeden rok dostanete o 64 944 korun méně. Tak to je síla. Koeficient je nyní 0,59936569. Tím je násobena každá průměrná mzda, a tak víme výši důchodu dané osoby. Tak vidíte, že koeficient je dán právě vztahem průměrného důchodu vůči průměrné mzdě.

Tak taková jsou čísla, taková je pravda. Já vám předvedl jen jeden rok - ostatní si můžete spočítat sami. Vy máte za domácí úkol spočítat příklad z blízkého okolí a též zkontrolovat mne a tak se sami přesvědčit o matematických zákonitostech důchodů. Doufám, že jste pochopili, že složitá a vlastně podvodná valorizace není nutná. Každý důchodce má svůj koeficient a při růstu mzdy (nejlépe od dubna každého roku - je znám nový průměrný plat za minulý rok) mu bude upraven důchod. Je evidentní, že i každý důchodce si může výši svého důchodu pak spočítat sám.

Po politických představitelích chtějme pravdu. Vojáci budou mít 2 % HDP a důchodci, kteří tuto zemi vybudovali, se mají krčit u 7,7 %? Proč ne rakouské, nebo alespoň německé důchody?Nezasloužíme si 57,383 % vůči průměrné mzdě? Taková výše byla nastavena pro rok 1991. Ostatně principu koeficientu lze využít i pro platy politiků či soudců atd.

Nyní pravdu již známe a tak se již nenecháme opít rohlíkem, že se nemáme bát, že důchody nám i tak porostou. Ono růst a růst, toť otázka. Důchod vyjadřují jeho procenta, ale politici pracují s tím, co jim vyhovuje. Nynější valorizace důchody snižuje. Pokud s námi nebudou hrát poctivou hru, měli by si uvědomit, že je v rukou voličů, kdo po volbách zasedne v parlamentu a senátu. Nechoďme jen k volbám, ale politiky i kontrolujme, abychom se mohli pak správně rozhodnout.

Pravdivost matematických zákonitostí je na 111 %,“ uzavřel Vilém Famm.

Výše důchodu a její výpočet. Snad by se dalo spíše říct níže důchodu a její výpočet. Hodí se k tomu citát srbského spisovatele Dušana Radoviće: „Nízké důchody přijdou stát pěkně draho. Důchodci nemohou ani moc jíst, ani moc pít, ani moc kouřit a to prodlužuje jejich život do nekonečna.“

Je zvláštní, že náš evoluční plán očividně dospěl k závěru, že lidé v produktivním věku by měli trávit víc času v práci. Je potřeba dřít do úmoru. A protože je to kratochvíle nadmíru prospěšná, protáhneme jim odchod do důchodu o nějaký ten měsíc, rok, aby pobírání důchodů bylo o to kratší. Takže bychom měli řešit nejen důstojnou výši důchodu, ale také důstojný věk odchodu do důchodu. 

A to je snad i chyba naší společnosti. Všechno je usazené pouze v rámci trhu, nikoliv v rámci lidskosti.

 

Vložil: Štěpán Cháb