Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jedni fetují podle norem, další doženeme k sebevraždě. Komentář Štěpána Chába

komentář 03.08.2023
Jedni fetují podle norem, další doženeme k sebevraždě. Komentář Štěpána Chába

Foto: Daniela Černá

Popisek: V hlavní roli nos primátorky Markéty Vaňkové

Brněnská primátorka byla zvěčněna u nalajnovaného kokainu a srolované bankovky. Z ÚV ODS se ozývají hlasy o tom, že je to vlastně v pořádku. Brno je prostě alternativní. Vaňková svou činností přispívá světové ekonomice. A to je nutné ocenit. Jen kdyby šlo příliš okatě neukazovat, že některá prasata jsou si tu rovnější.

„Třiašedesátiletá Mária Brodská z Rožďalovic, která musela opakovaně před soud kvůli pěstování konopí, jehož účinky jí prokazatelně pomáhaly, se oběsila,“ psal v roce 2012 server Aktuálně.cz. Paní Brodská nebyla primátorka za ODS. Tak se po vydatné buzeraci a šikaně české spravedlnosti oběsila. Mazání na bolavá kolena, to je natolik závažný zločin, že je třeba viníka dohnat až do takového zoufalství, že se oběsí.

„Celkem šest let má nově strávit za mřížemi nejznámější pěstitel konopí na výrobu léků v zemi Dušan Dvořák. Soud mu ve čtvrtek změnil tři roky starou podmínku na vězení, protože s nelegálním pěstováním nepřestal,“ napsal v roce 2020 iDnes o případu adiktologa Dušana Dvořáka. Chtěl léčit, ale nebyl primátorkou Brna Vaňkovou. Kdyby byl Vaňkovou a místo léčení prostě fetoval, setká se s milým přijetím a pohlazením.

„Ústavní soud zamítl stížnost muže, který dostal nepodmíněný šestiletý trest za pěstování konopí na zahradě u rodinného domu na Hodonínsku,“ píše server Novinky o muži, který si pro vlastní potřebu zasadil 28 rostlin konopí. Přičemž při žádosti o zmírnění rozsudku argumentoval tím, že jeho malá dcera je na něj citově fixovaná a také tím, že splácí rodinný dům, což bez něj rodina nezvládne. Ale nebyl Vaňková z ODS. Politické špičky se ho nezastaly. Hlupák, měl být primátorem Brna. Všichni by jeho přečin zlehčovali.

Tři výše uvedené příklady mi utkvěly pevně v paměti. Ve vězení sedí za konopí další desítky, ne-li stovky lidí. Většinou se jedná o lidi, kteří si pěstovali konopí na zahrádce. Není od věci připomenout i loňskou aféru uvěznění polského manželského páru, který v ČR „léčil“ za pomoci jihoamerické drogy ayahuasca, na níž nevzniká závislost, která se v jižní Americe naopak používá na léčbu závislosti. Manželskému páru hrozily české soudy drakonickými tresty. Veškeré justiční zvůli, v tomto případě, jen v tomto případě, učinil konec tehdejší prezident Zeman, když manželům dal milost.

Je dobře, že v ODS se kokain bere hezky konzervativním způsobem přes nosní přepážku a za použití krve tržní ekonomiky, tedy srolované bankovky. To v koaličním STANu se kokain  progresivně užívá skrze anální otvor. Trochu se o konzervativní zásady ODS bojím, pokud dojde k přijetí pirátské snahy zrušit hotovost a nahradit ji digitálně dohledovou měnou. Aby nám pak ODS nezprogresivněla. I ty „investigativní“ fotky Matěje Hollana, kterými chce oslabit z opozičních lavic vládnoucí chuntu ODS v Brně, budou o to pikantnější.

A když jsme u toho Matěje Hollana, ten pravil, že kokainový rauš bylo to nejlidštější, co kdy Vaňková udělala. Možná na věc nahlíží přes svou kauzu, když byl sám ve vládnoucí chuntě a nechal se na Ukrajině bičovat při nějakých sado-maso hrátkách a křičel u toho – I want more (chci víc). Hollan kauzu komentoval dál: „Rekreační užívání látek jako kokain je velmi rozšířené. V politice je to velmi běžná droga. Má jistě svoje rizika, ale nemá smysl z toho dělat žádnou kauzu, protože je to opravdu masivně rozšířené. Naopak to nemá být kriminalizováno, stejně jako klasické konopí." Je to masivně rozšířené. Tak proto to tady u nás vypadá tak podivně.

K všeobecnému veselí se přidal i opoziční radní Jiří Oliva ze SOCDEM. Ten televizi Nova prozradil, že by rád zkusil meskalin. Nebo alespoň LSD. Asi Olivu neberou na párty a on tímto škemrá když ne o hlavní chod, tak aspoň o zbytky ze stolu.

Legenda ODS Alexandr Vondra k věci napsal: „...Ani nebudu žádat nějaké policejní vyšetřování toho, co se tehdy v Brně v noci dělo, když se nikomu nic nestalo a aktéři se u toho smáli. Je to čistě etická záležitost a já jsem už dost starý na to, abych tady někomu uděloval nějaké morální lekce. Primátorka se k tomu navíc postavila docela sympaticky a lidsky.“ Sympaticky a lidsky se k tomu postavila i paní Brodská se svou oprátkou? Jistě, pan Vondra by určitě rád zjemnil trestní sazbu pro pěstitele konopí. Ale neudělal to. Stejně jako jeho spolustraníci. Jedenáct let od smrti paní Brodské jsme stále ve stejném bodě. Jen u Vaňkové to zase tolik nevadí. Ona je z vládnoucí chunty. Tam na spravedlnost bereme jiný metr.

Týdeník Respekt: „Užila primátorka Brna Markéta Vaňková kokain? A pokud jo, vadí to? Překvapivé televizní ,přiznání‘ je každopádně krok správným směrem.“ A paní Brodská zase užila mazání na kolena. Vadí to? Když to už je dávno, že. No, Dušan Dvořák, adiktolog a konopný léčitel, je právě teď v kriminálu.

Proč směšuju kokain a konopí? Oproti konopí je kokain tvrdá droga. Přesto Vaňková je z obliga a paní Brodská už jedenáct let v pánu a Dvořák čtvrtým rokem v kriminálu. Není tady cítit jistá nespravedlnost? Alespoň malá, v náznaku? Já vím, je to Vaňková z ODS. U té se to, stejně jako u STAN, prostě snese. To je jenom taková kratochvíle, která nikoho a nic neohrožuje. A co ta paní Brodská? Dělala si pro sebe mastičky. A po státní buzeraci se radši oběsila. Musí se to stále dokola připomínat. Musí. Obzvláště ve srovnání s primátorkou Vaňkovou. Z ODS. A z Brna.

Vaňková si odskočila před třemi lety k trochu nevázanější chvilce při podpoře mafií a byla zachycena na fotografii. Kolik takového odskakování na fotografiích není? A mafií? Mafie, které jediné za pomoci násilí, korupce, únosů, vražd, spojeného i se sexuálním otroctvím dospělých i dětí a dalších a dalších kratochvilných zábavách dle gusta progresivního feťáčka z jakékoliv úřadovny do Evropy pumpují kokain, protože státy kokain oficiálně potlačují, ač státní stojvedoucí jej „masivně“ využívají a všechno to je takové sympatické a lidské. To snad vidí každý.  Jeden gram kokainu stojí podle policie 1500 až 3400 korun českých. Příspěvek primátorky Vaňkové pro podsvětí. Sympatické. A tak lidské. 

Jsem v zásadě pro dekriminalizaci drog, ač jsou mi drogy nesympatické. V Holandsku vedla regulovaná legalizace konopí nikoliv ke zvýšení, ale ke snížení uživatelů konopí a alespoň částečného vyvázání z rukou mafie. Ale ta rovnost, to je kopýtko, na které u nás povážlivě kulháme. Tak paní Vaňková, do tepláků a chystat se na dlouhodobý pobyt v kriminálu. Třeba to pomůže nynějším i budoucím obětem zvůle české justice. Ale k tomu asi nedojde. Ono se to, jak je za poslední dva roky zvykem, prostě vymlčí. No, polínka se skládají. Jedno za druhým se kupí na hranici. A každé polínko zvýší plamen odporu, který může a měl by přijít.

Ale ta kultura politiky. Další kousek do mozaiky rozpadu hodnot naší politické scény. Oni tam masivně sjíždí kokain. Jsou sjetí. Neovlivňuje to často jejich úsudek? Mohlo by, jsou to drogy. Navíc klasifikované jako tvrdé drogy. Kam se na tohle hrabe konopí. Ale to slovo „masivně“, to už zní jako nějaká norma. Masivně. No co, jsou to lepší lidi, kteří by si zasloužili určitě lepší celu, ne nějakou obyčejnou. 

Zdroje: Aktuálně, iDnes, Respekt, TV Nova, CNN Prima News

 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb