Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Slovo proti slovu, myšlenka proti myšlence, pravda proti lži či polopravdě. Vaše dopisy

27.07.2023
Vilém Famm: Slovo proti slovu, myšlenka proti myšlence, pravda proti lži či polopravdě. Vaše dopisy

Foto: Pixabay

Popisek: Země česká, domov můj...

Bylo nebylo, před třiceti lety stála jedna země na samém začátku. Mohla se vydat mnoha cestami, mohla do budoucnosti hledět s vizí, pracovat na ní, mohla se stát jednou z nejlepších zemí světa. Místo toho přišla realita balíků v čele, kteří slyšeli jen na zacinkání měšcem. Státník ani jeden. Jen správci. Navíc správci neschopní. Vilém Famm se zamýšlí nad tím, jaké to u nás mohlo být, kdybychom šli jen trochu jinudy.

„Více a více lidí bere internet coby studnici informací. Zvláště školáci zde umí nabýt kýžených informací,“ začal zlehka Vilém Famm a pokračoval. „Proč tedy nejsem spokojen já? Internet není pro mne zajímavý tím, co poskytuje, ale tím, co nám nedává. Z politické scény se tak nějak vypařilo soutěžení programů, které bylo nahrazeno negacemi čehokoliv.

Prioritou stran je udělat něco pro své voliče. Nejlépe dát jim peníze, byť na úkor státního rozpočtu. Naposledy to bylo zrušení super hrubé mzdy, kdy státní rozpočet přišel o cca 100 mld Kč (četl jsem i o 120 mld Kč). Kdy a kolik bylo takových darů voličům? Přitom by stačilo obdarovat všechny zrušením poplatků za televizi a rozhlas (cca 8 mld Kč) a jaká by byla spokojenost ve společnosti. O kolik peněz byl takto připraven rozpočet? Pak se snadno může tvrdit, že nejsou peníze na důchody, když příjmy byly zaříznuty. Když budu stát posuzovat pouze z pohledu priorit, pak je to zcela jasně doprava, školství a zdravotnictví, ostatní věci obhospodařuje soukromá sféra.

Nejsme nějak schopni postavit páteřní silnice a dobudovat železnice. Historie nám dává ponaučení ze Strážnice, z města, které kdysi patřilo k největším na Moravě. V první fázi budování železnice radní o tuto novotu nestáli a město tak odsoudili k pomalému zapomenutí. Tím, že nestavíme dobrou dopravní síť, zařazujeme se na periferii Evropy sami.

Mne osobně mrzí zamítnutí výstavby kanálu Dunaj, Odra, Labe. Náklady by byly jistě astronomické, ale užívání kanálu by přesahovalo staletí. Zde také hrálo svoji roli, že s tímto návrhem přišel pro mnohé nemilovaný pan prezident Miloš Zeman, přitom si mnozí ve své zášti ani neuvědomili, že dobrá doprava dělá dobrou ekonomiku.

Školství, dle mého názoru, šlo cestou naplnit přání žáků. Výsledkem je nedostatek řemeslníků. Stáváme se tak stále více nenáročnou montovnou.

Zdravotnictví potřebuje diskuzi, proč nefunguje zdravotní pojištění jako pojištění.

Provedlo se církevní vyrovnání. Proč není dostupný seznam, kdo a kdy o co žádal a čeho se mu pak dostalo?

Byl prodán téměř celý zlatý poklad republiky, jehož součástí bylo na 5 tun zlatých mincí. Zasloužíme si znát seznam ztraceného bohatství naší země. Kolik bylo vlastně těch mincí a které.

O kolik jsme přišli zemědělské půdy, a nejenom jí, od roku 1989? Téměř stále se staví na zelené louce. Jsme svědky toho, že obce i města se zvětšují a obyvatel tam přitom ubývá. Centimetr orné půdy přitom prý roste 500 let. Kolik jsme jí zničili?

K tomu všemu jsem si přečetl, že naši společnost rozkládají lidé, kdy někteří jsou blbí, jiní navedení (pátá kolona v ČR). Stačilo by jen dodat, že jsou to ztroskotanci a zaprodanci. Takový návrat víc než přes třicet let zpátky. Slova nejdou proti slovům, spíše nastupují pomluvy. Nějak se zapomnělo, že když byly za komunismu zapalovány stohy, režim se semkl a byl silnější. Nakonec však prohrál v bitvě slov. Opravdu se máme bát lživých a zkreslených informací? Ty se přece dají uvést na pravou míru! Na internetu lze jednoduše diskuzi monitorovat i díky vhodnému programu. Nové technologie jsou prostě úžasné (zjišťuje se názor nejen politický, ale i obchodní), ale nakonec vše končí u prostého slova proti slovu. Jen dbejme, aby ta slova přinášela klid a mír, ne zmar a zkázu.

Tak jsem se rozhodl stát se občanem bojujícím na sociálních sítích za svou pravdu. Začal jsem se zapojovat do diskuzí politických stran či politiků. Nejprve jsem doporučoval články, které se mi zdály, že ladí s daným problémem, ale postupně jsem dospěl k názoru, že má připomínka musí být několikaslovní, aby silně a jasně bylo sděleno naprosto vše. Takto jsem způsobil jedině bouři ve sklenici vody, ale ověřil jsem si, že kvantum lidí dokáže opravdu zahltit prostor a tak se stát nepříjemnou stafáží. Nepravdy je však nutno vyvracet pravdami a ne zesměšňováním protivníků, tím se dosáhne jedině opačného výsledku.

Tak se opět vracím k faktu neschopnosti politických stran prosazovat svůj politický program. Chci opět soutěž slov, myšlenek, které nás posunují vpřed. Vždyť několika slovy se dá např. vyjádřit problém o distribuci vody, který lze vypustit slovy „Plně státní vodu.“

Pamatujte, že má platit slovo proti slovu, myšlenka proti myšlence, pravda proti lži či polopravdě.

Využívejme internet na 111 %,“ ukončil již tradičně své zamyšlení Vilém Famm.

 

Jak by tady bylo krásně, kdyby tady byli lidé, kteří… Ono tady vlastně krásně je. I lidé by byli. Ale, jsem o tom snad až bytostně přesvědčen, máme politický systém, který nutně generuje psychopaty. Jedince, kteří se skrze vnitrostranické struktury probojují na vrchol za pomoci loktů, útoků, podrazů, peněz. Během procesu protloukání se na vrchol ztratí povědomí o tom, jakou roli by na tom vrcholu měli zastávat. Perou se dál uvnitř stran i s ostatními stranami. Takový systém nutně zadupává do hlíny ty, kteří by měli vizi, šli by správným směrem. Politický systém připomíná bitvu mrchožroutů o kořist.

Všimněme si té krásy, kterou nám současná vláda slibovala před volbami. Té porce prosperity. Pohled do budoucnosti byl prokládaný pečenými holuby létajícími přímo do úst. A zase jsme tam, kde jsme byli vždycky. V našem čele se zjevila další nekompetentní banda, která by toho mohla udělat mnoho, ale dělá to, co vždycky. A u toho škodí. Ale to není jen touto vládou. Všechny takové byly a budou.

Nejbolestnější je pak pohled do naší třicetileté minulosti. Tolik jsme toho mohli, nic z toho nebylo. Stát neprosperuje. Stát otročí pro cizí kapitál. Zrušení superhrubé mzdy? A co dividendy pro zahraniční korporace? Tam se ztrácí ze země mnohem, mnohem víc peněz. Bez užitku pro naši zemi. Ale tiše, na to jsme malí páni. Jediné, za co jde vlády pochválit, je to, že nám na čelo ještě nevypalují cejch otroka. Ale jako by to vlastně dělali.

Vložil: Štěpán Cháb