Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Dobrovolné televizní poplatky. Vaše dopisy

14.07.2023
Vilém Famm: Dobrovolné televizní poplatky. Vaše dopisy

Foto: Se svolením České televize

Popisek: Logo České televize

S novým generálním ředitelem České televize by se mohlo zdát, že přijde rozum do vedení veřejnoprávní hlasatelny. Co se týká koncesionářských poplatků, marné doufání. I nový pan generální vidí výhru v tom, že koncesionářské poplatky budou platit všichni. Nad tématem poplatků se zamyslel Vilém Famm.

„Procházel jsem jen tak internet. Díval jsem se, kdo co píše. Poněkud mne zaujala stížnost na nevyváženost zpráv, které jsou nám předkládány z ČT,“ napsal Vilém Famm a pokračoval. „Někdo se tam rozčiloval nad prací redaktora, který měl ve své besedě představitele vojáků, a ejhle, vše probíhalo jen v přátelském pohovoru bez dotěrných otázek. A že by jich bylo. Nu, nebylo. Točí se tu velké peníze a nezdá se vše naprosto čisté. Lidé se zlobí, že za takové zpravodajství musí platit koncesionářské poplatky, přitom jsou svědky, jak hlídací psi demokracie jdou některým politikům na ruku, a on, coby občan, nemůže nic dělat, jen se bezmocně koukat nebo televizi vypnout.

V tomhle směru si připadám, jak za mladých let v hlubokém socialismu v řeznictví, kde, když jsem si chtěl koupit maso na řízky, musel jsem, ano musel, „kúpit“, jak u nás na Slovácku říkáme, i „kúsek búčku“. Já se dnes chci dívat na televizi a musím si koupit i ČT a nikoho nezajímá, zda mám na ni chuť. Když si naladíte televizní programy, tak na vás vykouknou některé s klíčem. Byly uzamknuty a odemykají se jen těm, kteří si zaplatí. Uzamkněme ČT a ať ji odebírá jen ten, který bude platit. Roj plátců tak splní úlohu referenda oblíbenosti této stanice. Je zřejmé, že by se již nevybralo 5,695 miliardy korun, ale právě tahle dobrovolnost by nastavila zrcadlo práci této televize. U rozhlasu jsem žádný klíč neviděl a nevím, zda se dá též zakódovat, ale ten, kdo by neplatil televizi, nemusel by ani rozhlas.

Nám je předkládáno, že za socialismu nebylo možné pokládat ani dotěrné otázky, a podívejte se dnes, můžete říkat či psát, co chcete. Ostatně tenhle článek je toho jasným důkazem. Jestliže za socialismu se nechtělo, aby se o nepříjemných věcech mluvilo, dnes si mnohdy připadám, že ti, kterým je kritika určena, jen blahosklonně kývají na řečníky, vy si vyprávějte co chcete, ale bude jen dobře, když si neuvědomíte, že nás to vlastně nezajímá. Řekli jste si, co jste chtěli, a to vám musí stačit. Ale taková dobrovolná platba poplatků za ČT, to by bylo něco.

Ano, někteří dnešní plátci by raději dnešní koncesionářské poplatky (televize 135 Kč, rozhlas 45 Kč) propili, ale bylo by i mnoho těch, kteří by našli smysluplnější naložení ušetřeného prostředku (za rok 2160 Kč). Ostatně může též být dáno, že koncesionářské poplatky můžete dát, komu budete chtít, ale tím se popírá smysl veřejnoprávní televize, a kdo by sledoval, že se tak stalo? Vás jistě napadnou i jiná řešení (mne taky), ale my řešíme, co s nevyvážeností vysílání ČT.

Tak, vše je napsáno, vše sděleno, když se ale dívám na svůj krátký článek, začínám závidět politikům, kteří umí hodiny hovořit o ničem. Zamysleme se, zda chceme věci takové, jaké jsou nyní, či změnu. Demokracie zastupitelská je jistě dobrá věc, ale není přímá demokracie lepší?

Dobrovolnou platbou za referendum o ČT na 111 procent,“ zakončil své zamyšlení Vilém Famm.

 

Veřejnoprávní televizní i rozhlasová služba je důležitá. Rozhodně je. Její úloha přinášet divákům vedle skopičin s detektivkami a viditelně komerčními pořady i pořady vzdělávací, či unikátní podporu kultury a nových filmů, je významná. U toho je pak zpravodajská úloha České televize i rozhlasu, kde je patrný názorový postoj tamních redakcí. Z řad politiků i vedení ČT zaznívá, že zpravodajská role veřejnoprávní kazatelny je nezastupitelná. To čistě teoreticky platilo do doby, než se na naší scéně objevila zpravodajská stanice CNN Prima News, která denně ukazuje, že zpravodajská role ČT je naopak velmi jednoduše nahraditelná. Přičemž je k pousmání, že CNN Prima News se jeví jako názorově vyváženější. Dá prostor oběma stranám konfliktu. Ač i u ní je občas vidět názorový postoj moderátora. Ovšem ne tak okatě, jako u ČT. Vidět to šlo u kauzy děkana Ševčíka, když jej pro jeho názory vyhazovali ze zaměstnání. ČT Ševčíkovi prostor nedala, CNN Prima News ano.

Samozřejmě, že by koncesionářské poplatky Česká televize mohla na webu řešit platební bránou, za kterou se dostane jen poplatník. Jenže ono nejde o to, aby se na obsah díval jen ten, který poplatky hradí. Cílem je to, aby platili všichni. Protože tím se do rozpočtu veřejnoprávní kazatelny dostane více peněz. A tam debata končí. Nějaká dobrovolnost, kterou navrhuje Vilém Famm? Jsem zcela pro. Ale to si tak můžeme u kávičky souhlasit, finanční hlad ČT je daleko silnější. Očekávám tedy, že plošné a povinné hrazení poplatků se zavede. Diskuse se konat nebude. Není o čem diskutovat, ČT má hlad.

Vložil: Štěpán Cháb