Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Otužováním k osobní prosperitě. Vaše dopisy

27.06.2023
Vilém Famm: Otužováním k osobní prosperitě. Vaše dopisy

Foto: Pixabay

Popisek: Bazén

Pan Vilém Famm sáhl po tématu zdraví. A přednesl vlastně jediný účinný recept na řešení krize nedostatku léků u nás i v celé Evropě. Nebýt nemocný, ale tužit své tělo. A tím i ducha. Miroslav Tyrš by za takový text Viléma Famma jistě ocenil nejedním výmykem na kruzích.

„Všichni toužíme být v kondici. Ono taková kondice je důležitá nejenom pro samotného jedince, ale i pro dalšího jedince, se kterým se sdílí stůl i lože a copak, když potom přijdou děti,“ pustil se do tématu Vilém Famm.

„Sebelepší řemeslník, ale i lékař, úředník, hudebník končí, pokud začne být často nemocen a to tak, že mnohdy není schopen dokončit započatou práci. Jsme tak vlastně povinni dělat vše možné pro uchování svého zdraví. Jednou z těchto cest je otužování. Nedoporučuje se kardiakům a osobám, které mají problémy s ledvinami.

Nemyslete si však, prosím, že jen otužováním dosáhnete cíle. Nemá cenu se na jedné straně silně motivovat a přitom porušovat životosprávu a k tomu třeba silně kouřit, či ve velké míře konzumovat alkohol, nebo takové přejídání, jak je sladké jísti sladké.

Otužování se tak stává smyslem bytí coby prevence proti nemoci z nachlazení, posiluje imunitu, zlepšuje náladu, čímž zvyšuje psychickou odolnost. Naše svaly a klouby zažívají blahodárnou regeneraci a opět dochází ke zlepšení termoregulačního, kardiovaskulárního systému. Dochází i k zlepšení u alergiků. Zkrátka čeká nás ráj na zemi.

Nevěříte? Vyzkoušejte sami na sobě. Mám rád činnosti, které nemají finanční náročnost a tudíž si je může dopřát opravdu každý. Něco přece jen potřebujete, pevnou vůli, kterou překonáte sami sebe. Odměnou vám bude zocelené tělo i mysl. Získáte tak určitou vyrovnanost.

Sám se nepovažuji za otužilce, i když se doma na své zahrádce koupu v bazénu dávno sám a sám všemi opuštěn, neboť všichni usoudili, že voda je již studená. Koupu se a neprovedl jsem nic pro prodloužení koupání. Dokonce i plachtu, která ohřívala vodu, jsem uložil do garáže, neboť se mi ji nechtělo pořád smotávat a rozmotávat, to jsem si raději zvykl na chladnější vodu. Poslední roky jsem byl rád, že ještě v 17 stupních normálně plavu, co potom když jsem šel k 12. Moje hrdost utrpěla při letošních narozeninách, kdy mne vnuk obdaroval, mimo jiné, i novým teploměrem do vody a já pak zkoušením zjistil, že ten nový ukazuje správně a voda je o 3 stupně vlastně teplejší.

Zkrátka nejsem otužilec. Do vody, ve které se již tvoří led, bych asi nevstoupil a plavat to už vůbec ne. Nu nevím, ještě jsem to nezkusil. Možná za to může tak trochu i ten bazén. Na zimu se vody polovina odpouští a do tak nízké hladiny chodit přece nebudete a naše malá zahrádka nedovolila postavit samočistící koupací jezírko. Tam by se to otužovalo!

Přesto si myslím, že kladné výsledky se dostavily. Za posledních 20 let jsem byl asi jen 5 x nemocen a ne déle než 4 dny, takže 20 dní. V průměru tedy co rok, to 1 den. Dcera moje nadšení chladila s tím, že málo používám hromadnou dopravu a s lidmi se spíš setkávám jen v obchodu. Prostě, že se nemám kde nakazit, ale i tak si myslím, že i to moje malé otužování má smysl. Vřele proto doporučuji i vám. Ano, jsem poloviční otužilec, ale přesvědčuji se o velkém přínosu pro mne samotného.

Mnohý z vás namítne, kdeže vezme peníze na bazén (3 x 5 x 1,3 m). Pro mnohé sice nesnadný, nelehký úkol, ale pomůže zde prostá kalkulačka. Spočítejte si jen, kolik kuřák utratí peněz při prokouření jedné krabičky denně a pokud ještě rád zavítá do hospody, pak se lehce dopočítáte kdeže ty peníze jsou. Ne všichni kouříte, či nadměrně požíváte alkohol, ale každý z nás si spoří na dovolenou. Pokud tyto peníze přesměrujete na pořízení bazénu a vířivky, pak brzy zjistíte, že část lázeňské péče máte vlastně doma. Mohu vás tak ubezpečit, že již 6 let (po dokoupení vířivky) tohle prožívám a proto si dovoluji doporučit i vám. Bazén byl výborným počinem, který nám slouží už 25. sezónu a je to on, který mě přivedl k otužování.

Doma pak k bazénu přiřadíte i vířivku (s nějakým krytem na ohřev vody sluncem, já ji mám ve skleníku). Máte pak pro sebe koutek plný pohody a následně i zdraví. Tak, prosím, počítejte, přemýšlejte, protože způsobů k šetření je více. Vy, kteří nemáte možnost takového budování, vlastně ušetříte, protože vám nezbude nic jiného než blízký rybník, řeka či tůňka v potoce. Nakonec zjistíte, že otužování je radost a radost tu potřebujeme přece jen pořád. Pro radost šel bych světa kraj a přitom se stačí občas, či denně, ponořit do vody, která se po létu ochlazuje a ochlazuje.

Otužujte se na 111 %,“ rozloučil se již tradičně Vilém Famm.

Nikdy jsem nebyl na tělocvik. Místo skoku přes bednu jsem panu učiteli referoval o zhovadilosti takového počínání. Jen na jediné mě mohl nalákat. Na ping-pong a na plavání. V mládí jsem plaval horem dolem, teď, jakožto kardiak tělem i duší, bych Miroslava Tyrše (a tím ani Viléma Famma) nepotěšil. Už tam radši nelezu, aby to se mnou neseklo. Ale ping-pongu jsem věren a mé potomky v umění pingu i pongu vyučuju vyšší užité. I plavat je nutím. I když, pravda, ani moc nemusím, teď v létě oni nutí mě. A tak většinou postávám na břehu místního lomu a závidím jim ty jejich plavecké obory. Ministr Válek by z nás měl radost.

Vložil: Štěpán Cháb