Vilém Famm: Otužováním k osobní prosperitě. Vaše dopisy
27.06.2023
Foto: Pixabay
Popisek: Bazén
Pan Vilém Famm sáhl po tématu zdraví. A přednesl vlastně jediný účinný recept na řešení krize nedostatku léků u nás i v celé Evropě. Nebýt nemocný, ale tužit své tělo. A tím i ducha. Miroslav Tyrš by za takový text Viléma Famma jistě ocenil nejedním výmykem na kruzích.
„Všichni toužíme být v kondici. Ono taková kondice je důležitá nejenom pro samotného jedince, ale i pro dalšího jedince, se kterým se sdílí stůl i lože a copak, když potom přijdou děti,“ pustil se do tématu Vilém Famm.
„Sebelepší řemeslník, ale i lékař, úředník, hudebník končí, pokud začne být často nemocen a to tak, že mnohdy není schopen dokončit započatou práci. Jsme tak vlastně povinni dělat vše možné pro uchování svého zdraví. Jednou z těchto cest je otužování. Nedoporučuje se kardiakům a osobám, které mají problémy s ledvinami.
Nemyslete si však, prosím, že jen otužováním dosáhnete cíle. Nemá cenu se na jedné straně silně motivovat a přitom porušovat životosprávu a k tomu třeba silně kouřit, či ve velké míře konzumovat alkohol, nebo takové přejídání, jak je sladké jísti sladké.
Otužování se tak stává smyslem bytí coby prevence proti nemoci z nachlazení, posiluje imunitu, zlepšuje náladu, čímž zvyšuje psychickou odolnost. Naše svaly a klouby zažívají blahodárnou regeneraci a opět dochází ke zlepšení termoregulačního, kardiovaskulárního systému. Dochází i k zlepšení u alergiků. Zkrátka čeká nás ráj na zemi.
Nevěříte? Vyzkoušejte sami na sobě. Mám rád činnosti, které nemají finanční náročnost a tudíž si je může dopřát opravdu každý. Něco přece jen potřebujete, pevnou vůli, kterou překonáte sami sebe. Odměnou vám bude zocelené tělo i mysl. Získáte tak určitou vyrovnanost.
Sám se nepovažuji za otužilce, i když se doma na své zahrádce koupu v bazénu dávno sám a sám všemi opuštěn, neboť všichni usoudili, že voda je již studená. Koupu se a neprovedl jsem nic pro prodloužení koupání. Dokonce i plachtu, která ohřívala vodu, jsem uložil do garáže, neboť se mi ji nechtělo pořád smotávat a rozmotávat, to jsem si raději zvykl na chladnější vodu. Poslední roky jsem byl rád, že ještě v 17 stupních normálně plavu, co potom když jsem šel k 12. Moje hrdost utrpěla při letošních narozeninách, kdy mne vnuk obdaroval, mimo jiné, i novým teploměrem do vody a já pak zkoušením zjistil, že ten nový ukazuje správně a voda je o 3 stupně vlastně teplejší.
Zkrátka nejsem otužilec. Do vody, ve které se již tvoří led, bych asi nevstoupil a plavat to už vůbec ne. Nu nevím, ještě jsem to nezkusil. Možná za to může tak trochu i ten bazén. Na zimu se vody polovina odpouští a do tak nízké hladiny chodit přece nebudete a naše malá zahrádka nedovolila postavit samočistící koupací jezírko. Tam by se to otužovalo!
Přesto si myslím, že kladné výsledky se dostavily. Za posledních 20 let jsem byl asi jen 5 x nemocen a ne déle než 4 dny, takže 20 dní. V průměru tedy co rok, to 1 den. Dcera moje nadšení chladila s tím, že málo používám hromadnou dopravu a s lidmi se spíš setkávám jen v obchodu. Prostě, že se nemám kde nakazit, ale i tak si myslím, že i to moje malé otužování má smysl. Vřele proto doporučuji i vám. Ano, jsem poloviční otužilec, ale přesvědčuji se o velkém přínosu pro mne samotného.
Mnohý z vás namítne, kdeže vezme peníze na bazén (3 x 5 x 1,3 m). Pro mnohé sice nesnadný, nelehký úkol, ale pomůže zde prostá kalkulačka. Spočítejte si jen, kolik kuřák utratí peněz při prokouření jedné krabičky denně a pokud ještě rád zavítá do hospody, pak se lehce dopočítáte kdeže ty peníze jsou. Ne všichni kouříte, či nadměrně požíváte alkohol, ale každý z nás si spoří na dovolenou. Pokud tyto peníze přesměrujete na pořízení bazénu a vířivky, pak brzy zjistíte, že část lázeňské péče máte vlastně doma. Mohu vás tak ubezpečit, že již 6 let (po dokoupení vířivky) tohle prožívám a proto si dovoluji doporučit i vám. Bazén byl výborným počinem, který nám slouží už 25. sezónu a je to on, který mě přivedl k otužování.
Doma pak k bazénu přiřadíte i vířivku (s nějakým krytem na ohřev vody sluncem, já ji mám ve skleníku). Máte pak pro sebe koutek plný pohody a následně i zdraví. Tak, prosím, počítejte, přemýšlejte, protože způsobů k šetření je více. Vy, kteří nemáte možnost takového budování, vlastně ušetříte, protože vám nezbude nic jiného než blízký rybník, řeka či tůňka v potoce. Nakonec zjistíte, že otužování je radost a radost tu potřebujeme přece jen pořád. Pro radost šel bych světa kraj a přitom se stačí občas, či denně, ponořit do vody, která se po létu ochlazuje a ochlazuje.
Otužujte se na 111 %,“ rozloučil se již tradičně Vilém Famm.
Nikdy jsem nebyl na tělocvik. Místo skoku přes bednu jsem panu učiteli referoval o zhovadilosti takového počínání. Jen na jediné mě mohl nalákat. Na ping-pong a na plavání. V mládí jsem plaval horem dolem, teď, jakožto kardiak tělem i duší, bych Miroslava Tyrše (a tím ani Viléma Famma) nepotěšil. Už tam radši nelezu, aby to se mnou neseklo. Ale ping-pongu jsem věren a mé potomky v umění pingu i pongu vyučuju vyšší užité. I plavat je nutím. I když, pravda, ani moc nemusím, teď v létě oni nutí mě. A tak většinou postávám na břehu místního lomu a závidím jim ty jejich plavecké obory. Ministr Válek by z nás měl radost.
|
Vložil: Štěpán Cháb