Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Rodným číslem k větší bezpečnosti a lepšímu výběru daní. Vaše dopisy

16.06.2023
Vilém Famm: Rodným číslem k větší bezpečnosti a lepšímu výběru daní. Vaše dopisy

Foto: Jan Rychetský

Popisek: Provázanost je základ

Pomohla by nová forma „rodných čísel“, definující nejen věk a pohlaví, ale také formu výdělku, která by v podstatě nahradila živnostenské IČO a propojila svým systémem celý svět? Nad otázkou se zamyslel Vilém Famm.

„Tak se nám oznámilo rušení rodných čísel a nahrazení nějakým identifikačním číslem,“ napsal Vilém Famm, maje na mysli plánované nahrazení rodných čísel identifikátorem na občanských průkazech. „Vzápětí nám bylo sděleno, že se prozatím nic dít nebude. Vše se mělo konat pro větší anonymitu uživatele a zabránění podvodů, ale podvody i s novou identitou se budou, podle mého názoru, dít dál. Budou je dělat ti, co je dělají i nyní. Jen budou mít víc práce se získáváním informací. Co takhle obrátit vše naruby? Přednesu návrh svůj, kdy občan naopak svoji identitu nebude skrývat a tenhle fakt ho i ochrání v kybernetickém prostředí.

RČ nám nyní sdělí číslo samotné. Z něho se dozvíme, zda se jedná o muže či ženu a datum narození. Podle mého názoru, pokud se má měnit RČ, tak k větší dokonalosti. Pokud necháme RČ jako součást všech důležitých operací, pak tyto můžeme elektronicky lehce a správně vyhodnocovat. Součástí bankovního účtu by mělo být i RČ. Uvidíme a lehce dohledáme, kdo s kým obchoduje, a tak skončí anonymita a s ní spojené různé podvody. RČ mohou takto dostat i všechny formy podnikání.

Finanční úřady budou mít naprostý přehled a tak budou moci spravedlivě danit. Tak konečně dosáhneme vyrovnaných rozpočtů, čímž odstraníme novodobé nevolnictví. Dnes díky státnímu dluhu ani nevíme, komu jsme dlužni, a přitom platíme nemalé úroky. Dle těchto nových pravidel budeme znát podnikatelské RČ a pak i jejich majitele a to podle jejich RČ.

Finanční úřady díky RČ budou znát vše o svém klientovi. Tak se snadno ukáže, zda příjmy odpovídají nabytému majetku a vše je pak možno dodanit.

Tady jsme u toho, proč někdo chce větší anonymitu. Vše skrýt a hlavně neplatit. Ti nahoře o nás i tak vědí vše, my o nich nic. Pryč s podvodnou anonymitou. Otevřeně a transparentně!

A jak by mělo takové rodné číslo vypadat nově? Dnes vypadá takhle 896 117/011. Z toho víme, že se jedná o ženu narozenou 1989 v listopadu 17. Za vše může přidaná 5 v prvním trojčíslí na konci, kde je rozdělen 11. měsíc a právě k tomu 1 připočítáváme - 5 na 6. Nu 011 je vlastně vlastní číslo, kterým je odlišen od osoby narozené téhož dne.

Nově podle mne 001 006 032 896 117 001 000 010 200 000. Číslo, jak vidíte, je poněkud delší. Je tomu proto, aby bylo možné jej používat na celém světě. Obsáhne i takovou Indii či Čínu.

001 rodné číslo občana

006 Evropa

032 ČR (podle naší abecedy, ale bude dle dohody)

896 117 ženu narozenou 1989 v listopadu 17. (muž-891 117, rozdíl je bez čísla 5)

001 řadu (díky tomu můžeme zařadit i Indii či Čínu)

000 010 200 000 vlastní identifikační číslo

Podnikatelé pro své podnikání obdrží své číslo na podobném principu. V prvním trojčíslí se začíná 002 (až 999) což značí formu podnikání. 002 může být např. osoba samostatně výdělečně činná. Dále jako u občana poznáme, že je z Evropy, z ČR, následuje datum vzniku firmy, následuje opět řada a vlastní číslo firmy. Rozlišení RČ je tedy jednoduché. Na první pohled poznáme, zda se jedná o klasické RČ, či podnikatelské. Příklad-002 006 032 901 117 001 000 000 011 127. První trojčíslí nám sděluje, že se jedná o podnikatelské RČ, je jím OSVČ. Vše tak je naprosto přehledné, bezvadně evidované. U podnikatelského čísla používáme jen čistý datum založení firmy. Podnikatelské RČ nám následně poskytne RČ majitele či majitelů.

Pokud díky novému RČ se vybere více peněz, dosáhne se nejenom vyrovnaného rozpočtu, ale i odchodu do důchodu v 55 letech při čtyřdenním pracovním týdnu. Průměrné důchody taky budou moci dosáhnout výše z roku 1991 a to 57,383 % průměrné mzdy. Tato výše by měla být trvalá, závislá jen na výši průměrné mzdy. Každý důchodce by tak znal koeficient pro výpočet svého důchodu a pokud by klesaly platy, tak i důchody.

Musíme si jen uvědomit, že robotizace je základním kamenem nové společnosti, kterou můžeme budovat díky internetu. Díky dokonalejší evidenci, která má sloužit ke spravedlivému danění. Diskutujme. Přemýšlejme. Hledejme. Zdokonalujme. Připravujme se pro zcela novou otevřenou společnost.

Novým RČ k větší bezpečnosti a ziskovosti na 111 %,“ zakončil svou úvahu Vilém Famm.

Jen se bojím, abychom to trochu nepřekombinovali a nesklouzli ze zdánlivé anonymity do naprostého digitálního dohledu. Zároveň u toho trochu pochybuju, jestli podstatou vyrovnaných rozpočtů a možnosti vyrazit do důchodu v 55 letech jsou řádně zdanění živnostníci. Tam nám haprují jiné a daleko složitější procesy. Počínaje nesmyslnou dotační politikou, konče u strachu z nadnárodních korporací, které se bojíme vůbec danit a kterým dovolujeme účetní triky na odvedení peněz za hranice. To nespraví jedno sofistikované číslo, které zařadí do katalogu života společnosti jeho každou jednotlivou součástku. Také proto, že globální synchronizace podobných logikou vygenerovaných čísel by začala nabourávat konkurenci a začala vyžadovat sjednocování podmínek obchodu na celém světě. Což je, s ohledem například na Green Deal EU, absurdní představa. Mimounijní země si nenechají jen tak vzít vlastní výhody s menšími regulacemi, menším zdaněním, s méně povinnostmi. Zároveň by to vyžadovalo vytvoření nějakého celosvětového dohledového úřadu. A s OSN už zkušenosti máme. Nefunguje, jak by měla. Protože je bezzubá.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb