Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Poštovní pastorále. Vaše dopisy

14.05.2023
Vilém Famm: Poštovní pastorále. Vaše dopisy

Foto: Se svolením České pošty

Popisek: Česká pošta, které pomalu uchází plyn

Vilém Famm očividně velmi rád používá z mnoha stran pohrdaný selský rozum. A používá ho výborně. Až se člověk u jeho textů zarazí a řekne si – vždyť je to tak logické, a tak jednoduché, proč to děláme pořád špatně? Darmo mluvit. A právě proto je tu pan Famm, aby ukázal, kudy bychom mohli jít a mít se dobře. Jenže v Strakově akademii se nejspíš mele mouka pro jiné majitele. Dejme slovo Vilému Fammovi.

„Vše nasvědčuje tomu, že jedna dlouhá a veselá doba končí, i když u svého závěru již nebyla tím, čím bývala. Ano, hovořím o poště, o té poště, která byla snem o zaměstnání, snem k ukázce své úspěšnosti uvnitř společnosti,“ napsal Vilém Famm a pokračoval. „Ne, ne, to už dávno neplatí, a když se tak rozhlížím, našel bych i další zaměstnání, která ztratila svou vážnost, a hlavně ocenění. My bychom měli pátrat, proč tomu tak je a zda je nový stav správný.

Pošta se redukuje, budou se prodávat domy, propouštět lidé. Pošta přicházela o výdělky díky pokroku (SMS), a pak i díky tomu, že její lukrativní činnost (doručování balíků) byla dána k volnému podnikání. Pokud jste se i jinde setkali se stejným postupem, pak jistě dobře chápete, o čem hovořím. Stát, který nemusel tuhle činnost dovolit, se nyní diví, že pošta svými výkony nenaplňuje dostatečně svoji pokladnu.

Je na nás, zda chceme či nechceme státní podniky. Nepoukazujme stále na socialismus, i naši předkové měli obecní lesy či pastviny, a to i v dobách, kdy pojem socialismus nebyl ještě znám. Za sebe mohu říct, že používám poštu a s doručením balíků jsem spokojen na pět hvězdiček. Neznám však celé propočty a při ztrátě, kterou pošta má, mám obavy, že ani plná přeprava balíků by podnik nevyvedla ze ztráty, ale rozhodně by přispěla k snížení. Je zde však jeden faktor, přímo obrovská prémie, která poštu přivede k zisku, stačí jen chtít. A ono se nechce. V roce 2017 zde byla možnost neprodlužovat správu Poštovní spořitelny pro cizí banku, ale spravovat ji přes poštu pro stát. Nestalo se tak. V roce 2028 se bude znovu rozhodovat. Tak co? Opět dáme někomu peníze a sobě dluhy? Je zřejmé, že velká česká banka by byla prospěšná.

Jistě si mnozí pamatujete na sliby roku 1989, že do tří let doženeme Rakousko. Dnešek známe a proč tomu není? Položili jste si tuto otázku? Nejsme finálními výrobci, my jsme jen pracovníky v montovnách pro cizí prospěch. Volám po neutralitě našeho státu kvůli míru na Ukrajině, ale i neutralitě po vzoru Švýcarska, která bude odrazovým můstkem k naší prosperitě. Venkov může mít svoji velkou českou banku, a tím i poštu ve velikosti, jak ji nyní známe. My hledejme cestu k finální výrobě, bez ní budeme stále těmi, co jsme nyní. Svoji velikost začněme právě velkou státní českou bankou. Malý je jen ten, kdo zná jen malý cíl. Tak můžeme začít pracovat na tom, abychom přestali hrát druhé housle.

Pak těch několik let může být pošta i ve ztrátě. Ostatně, spočítejme opravdu vše pořádně, abychom se dopracovali co nejlepšího výsledku. Poštu zachovejme a za pět let skrze státní banku bude i zisková a postupně ztráty nahradí.

Náhoda mi opět přihrála. Ve zprávách 7. 5. 2023 nám vláda sdělila, že dotace nahradí půjčkou. Tepelné čerpadlo a další již nebude dotováno, ale pomoc bude přesměrována skrze půjčku. Ušetřené peníze tak neopustí státní kasu. Půjčky by tak mohla poskytovat prostřednictvím své Poštovní spořitelny právě pošta, jak jsem se již před časem zmínil ve svém článku v Krajských listech „Jak dosáhnout vyrovnaného rozpočtu“ ze dne 22. 11. 2022. Pošta svojí prací může napomoci, aby ve státním rozpočtu zůstávaly peníze ze zrušených dotací.

Taky si kladu otázku, zda musí být cena za doručení pohlednice opravdu tak vysoká? Bylo by hezké vrátit svátkům onu krásu doručovaných obrázků s osobnějším přáním. Kam zmizely pohledy z míst, která byla navštívena? Ano, nahradily je vlastní obrázky skrze mobil. Škoda přeškoda. Pohled v ruce však plně nahrazen nebyl. Vraťme krásu do svých rukou pro své oko. Nebojte se, nepřijdete o fotografie svých blízkých, ale návrat starých časů může velmi potěšit a o to nám snad kráčí především, a pak i velký obrat s malým ziskem je ve svém součtu ziskem velkým.

Podporujme státní Poštovní spořitelnu na 111 procent,“ zakončil své zamyšlení tradičně Vilém Famm.

A ono by to šlo, kdyby se chtělo. (Znovu)zřízení české banky v rukou státu, které by bylo schopné zachránit Českou poštu před naprostým úpadkem a vyšachováním z doručovatelského řetězce. Z toho je, jen tak na okraj, patrné, kde soudruzi pod vedením Miloše Zemana udělali chybu. To právě Zeman v roli premiéra střelil za pár babek veškeré české bankovnictví do zahraničních rukou. Nevěda, pošetilec jeden, co nás čeká o dvacet let později.

Ne všechno, co jsme tu měli před revolucí, bylo špatně. A k některým principům bychom se mohli a měli vrátit. Protože je hloupé, že ve službě cizímu kapitálu likvidujeme to, co by jinak fungovalo, jak by řekl pan Famm, na 111 procent.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb