Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Můžeme žít mezi zimním a letním časem. Hlavně spolu mluvme! Vaše dopisy

27.04.2023
Vilém Famm: Můžeme žít mezi zimním a letním časem. Hlavně spolu mluvme! Vaše dopisy

Foto: Pixabay

Popisek: Střídání času

Letní čas, zimní čas a jakýsi poločas. Vilém Famm na prostém příkladu vyzval ty naše hlavy pomazané, aby se naučily spolu mluvit, aby se naučily mluvit s lidmi, aby se dokázaly na něčem domluvit. Abychom se mohli všichni posunout dál.

„Tak jsem se po dlouhé době dočkal. Zazvonil telefon a tentokrát byl určen mně. Volala dcera, aby mi sdělila, že nemůže čekat, až přijedou, protože dostala úžasný nápad, o který se chce se mnou podělit. Ráno se probudila a nepříjemně zjistila, že by to chtělo ještě půlhodinku, pak by se vstávalo do práce daleko lépe. V Bruselu se nemohou dohodnout, zda zrušit či ponechat letní čas, ona by jej posunula o půl hodiny, tedy přesně mezi a nechala tak,“ napsal Vilém Famm a pokračoval.

„Nápad se mi líbil, což jsem jí taky řekl s tím, aby vše zpracovala písemně. Ona že ne, má své práce víc než dost. Tak jsem se s ní domluvil, že si nápad půjčím a vykřičím ho do světa, s čímž dcera souhlasila.

Nakonec jsem zůstal sám jen s tou myšlenkou. Půlhodina. Co když lidé mají jiný názor a problém by řešili nějakým větším příklonem k letnímu či zimnímu času? Náhoda stála při mně. Narazil jsem na článek pana Štěpána Chába v Krajských listech - „Jak se prosazovala ta nejjednodušší změna v legislativě a neprosadila“. Zde se též projednával letní čas. Dozvěděl jsem se, že agentura STEM v roce 2018 provedla průzkum, aby zjistila, že 70 % lidí by zrušilo střídání času. Zrušit zimní čas chtělo 44 % a letní 24 %. Z toho téměř jasně plyne, že letní čas by se měl vychýlit ve prospěch letního času o 40 minut, zimního 20 minut.

Poslanci neumí rozhodnout, tak by měli dát tohle právo občanům v referendu. Pokud by nerozhodlo první kolo, pak druhé by již výsledek přineslo. Rozhodnutí by mělo být platné, pokud by některý z návrhů získal nad 50 % zapsaných voličů. Jinak se k výsledku bude přihlížet co by k poradnímu a rozhodnou ti, co se tak dlouho rozhodnout neumí. Poslanci.

Máme tyto návrhy:

1. Ponechat letní čas

2. Ponechat zimní čas

3. Mezičas rozdělit o půlhodinu mezi časy

4. Mezičas, 40 minut letního času a 20 minut zimního

I když se mi víc líbí 40 minut letního času, nakonec bych hlasoval pro půl na půl, tedy pro návrh mé dcery. Ono přechod z jiného časového pásma by se přece jen lépe snášel převodově s onou, i když divnou, půlhodinou.

Již jsem se možná i několikrát zmiňoval, že bych chtěl žít v opravdové internetové společnosti volného času. Zde by se totiž různé problémy veřejně projednávaly na internetu tu na stránkách stran, či přímo vlády. V diskuzi by každý příspěvek dostal pořadové číslo, aby daleko lehčeji šlo diskuzi vyhodnocovat. Tak byste se dozvěděli, že například 52 % lidí jenom nadávalo a kolik kterých návrhů bylo. Pořádající subjekt by nás pak seznámil k jakým výsledkům přišel on sám. Diskuze je vždy lepší než hromadění nenávisti. Vidíme to u jiných témat, která jsou pečena jen stranickými sekretariáty a vlastně, kým vlastně? Demokracie je diskuze. Tak spolu mluvme a pak snadněji dokážeme zvládnou i tak obtížný úkol, jakým je ustavení konečné podoby našeho času.

Mluvme spolu na 111 %,“ napsal Vilém Famm.

Ano, střídání času. My mrzáci s oběhovým systémem podobně vadným, jako je oběhový systém ekonomiky ČR, ho těžce neseme. Přesto je i přes nezvratné důkazy o naprosto zanedbatelných výhodách takové praxe téměř nemožné střídání času zrušit. Nedokážeme se dohodnout. Chceme ho zrušit, ale neumíme to. To vlastně perfektně ukazuje na zkostnatělost a nepružnost našeho systému. Většině obyvatel se střídání času nelíbí, nemá žádné výhody, přesto se už roky jeho zrušení jen navrhuje. Následné odsouvá na vedlejší koleje. S takovou to daleko nedopracujeme.

Nápad posunout čas o půl hodiny (či dokonce o 40 minut ve prospěch letního času) by byl příkladně rozkladný. Protože by k takové praxi přistoupily jen státy EU. Což by vedlo k báječnému celosvětovému zmatku. Neodečítala by se při přestupu časových pásem celá hodina, ale půlhodina, nedej bože 40 minut. To by byl tak krásný (a naši civilizaci tak krásně definující) zmatek. Hrůza pomyslet. Ale ano, svět by mohl poskočit o 40 minut s námi. A bylo by to všechno v pořádku. Ale poskočí s námi? Dohodneme se? Nevyhlásíme si kvůli tomu válku? Mluvit spolu už skutečně moc neumíme.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb