Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Omlouvám se, že přináším sprosté slovo „mír“. Vaše dopisy

07.04.2023
Vilém Famm: Omlouvám se, že přináším sprosté slovo „mír“. Vaše dopisy

Foto: Pixabay

Popisek: Holubice míru

Náš stálý čtenář a dopisovatel z jižní Moravy, Vilém Famm, přišel s odvážnou myšlenkou neutrálních států, které by se staly zárukou míru v Evropě. Jeho cílem je mír. Jako nás všech. Nás všech? No, jak se na to kdo koukne. Přenechme slovo odvážné tezi Viléma Famma.

„Zařekl jsem se, že nebudu řešit problém Ukrajina, o kterém jsme denně informováni ze všech stran,“ přiznal Vilém Famm, ale zdá se, že to nevydržel, protože se pustil přímo do věci. „Svůj názor jsem již sdělil, je jím hledání prvopočátku problému, díky čemuž lze nalézt pak řešení. Řada lidí podporuje nyní válku, ale sami by do první linie nešli, ani své syny by tam neposlali. Už vidím ministryni obrany, jak za prudké palby zachraňuje raněného vojáka.

Tak si tentokrát sedím, dívám se na „Jedno krásné odpoledne“, aby se mi dostalo poučení, že neutrální Rakousko bere z Ruska nadále levný a kvalitní plyn. Právě ona neutralita mi vnukla následující myšlenku. Nevolám tedy po válce, ale po míru.

Někde dříve, v prostoru, se objevil požadavek Ruska po ukrajinské neutralitě, ale my jsme dnes tam, kde jsme. Čistě hypoteticky se podívejme na problém, který zde je, a to tak, že si představíme, že v pozici Ruska jsou nyní Spojené státy americké a jak ty by se zachovaly, pokud by viděly, že jsou stále více obkličováni svým nepřítelem.

NATO od Ruska by měl oddělovat neutrální koridor, a to nejenom v podobě Ukrajiny.

Ve střední Evropě jsou dnes již dva neutrální státy. Samostatné Švýcarsko a Rakousko coby člen EU. V4 řeší problémy střední Evropy, ale nyní se jí nabízí vyřešit problém celosvětového míru jednou pro vždy. Vytvořením neutrálního pásu napříč Evropou oddělíme tak NATO od Ruska. Stačí, aby se k již neutrálním státům připojilo Polsko se Slovenskem, Maďarskem (není zapotřebí ČR) a pak Chorvatskem. Balt tak bude propojen až k Jaderskému moři. Tak vznikne základní neutrální koridor. Vznik tohoto koridoru může příznivě ovlivnit složení obyvatelstva, které je katolického vyznání.

Nám všem je známo, že hlava katolické církve, 266. papež František je silně nakloněn mírovému řešení a usilovně hledá onu mírovou cestu. Kéž by ji zde našel, neboť může to být právě on, který by dokázal převést válečný konflikt na mírové řešení. Ostatně na Svatopeterském náměstí řekl: „Kéž Pán osvítí mysl těch, kteří mají moc umlčet zbraně a okamžitě ukončit tuto nesmyslnou válku“. Mocní tohoto světa ho neslyší, ale mohou ho uslyšet miliony věřících pro začátek jen čtyř států a skrze neutrální koridor zastaví nepřátelství na Ukrajině. Ne generálové, ne političtí vůdci, ale prostí lidé nám všem mohou přinést mír. Náboženství nám tak může ukázat svou sílu, rozvahu, odhodlání a velkou pokoru.

Do tohoto bloku může vstoupit Česká republika a Slovinsko. Připojí se Ukrajina po vzoru Švýcarska bez vstupu do EU. Tak vlastně vznikne blok NEUTRA, který budou garantovat NATO a Rusko.

Evropa má nyní dva neutrální státy, které mohou být základem NEUTRY spolu se čtyřmi základními státy. Jsou zde bohužel i další státy, které jsou nyní v NATO a na hranicích s Ruskem. Měli by zvážit, co je víc, zda trvalý mír a přistoupení na garantovanou neutralitu, nebo neustálá hrozba války, která může eskalovat až v jadernou. Jak vidíte, je přímo nutné vytvoření velkého neutrálního koridoru.

Chybět v něm může, ale nemusí, ČR, Slovinsko, Bulharsko, Rumunsko, Albánie, Černá Hora, Severní Makedonie. Pro dobro věci Estonsko, Litva a Lotyšsko by v onom koridoru neměly chybět, ale vše je na jejich vůli. Je nutné si jen uvědomit, existuje-li byť jen malá naděje na mír, máme i tak právo se té naděje vzdát? NEUTRA není malý, nepatrný projekt, jeho dopad bude impozantní, protože zajistí světový mír skrze částečně neutrální Evropu. I Turecko by se mělo nad sebou zamyslet.

Pro mír, pro naše děti vytvořme v Evropě neutrální pásmo a tak učiníme maximum možného i pro celý svět. V Evropě je nyní pět neutrálních států. Na severu ještě Švédsko a Finsko, pak daleko na západě Irsko, pak Švýcarsko a Rakousko coby naše základní kameny, které jsem již vzpomínal. Finsko i Švédsko chtějí svoji bezpečnost spojit s NATO, bojí se hrozící konfrontace. NEUTRA může být onou garancí. V komunální politice je obvyklé se domluvit při řešení problému napříč jinak nesmiřitelným spektrem. Nestavějme na tom, co nás rozděluje, ale na tom, co nás spojuje, tedy neutralita těchto států a s nimi mír, který přináší diskuzi.

Neutralita vrátí obchod do starých dobrých kolejí. Nastane tak místo nevraživosti trvalá mírová spolupráce. Nedocílíme toho, že dnes znepřátelené státy se budou milovat, ale mohou se tolerovat. Pak si můžeme říci, že jsme konali dobře.

Chci mír na 111 %,“ zakončil své psaní Vilém Famm.

Nemusíme chodit příliš daleko a vymýšlet nové názvy. Velmi podobný projekt neutrálních států střední Evropy prosazoval Donald Trump (nevymyslel ho, jen ho podporoval). Zavedl se pro něj název Trojmoří. To by spojilo Evropu od Polska až po jižní státy Rumunsko nebo Chorvatsko. Ovšem takový velký geopolitický projekt jde budovat v době míru. Jsem si naprosto jistý, že delegát, který by teď přišel s myšlenkou neutrality (a tedy vystoupení z NATO) do Litvy nebo Estonska, dostane cihlou po hlavě. Přinejmenším. Tam jde chápat jistou úzkost z toho, že konvenční válka se může přelít i na jejich území.

Ovšem pro vybudování míru není potřeba dělat velké geopolitické otřesy. Stačí prostě přestat střílet zbraněmi a začít po sobě střílet argumenty. Nechť si Rusko s USA sednou k jednomu stolu a prostě tu svou proxy válku vyřeší dohodou. A třeba ať výsledkem té dohody je Trojmoří. Hlavně, pokud začne zase platit právo lidské civilizace, nikoliv právo silnějšího nějaké zdivočelé tlupy opic.

Kdyby projekt čistě neutrálních států seskupených do Trojmoří vznikl (skutečně neutrální, ne ovládaný jednou nebo druhou stranou), ano, pak by byl klid. Ale protože neklid daleko víc vydělává, klid nebude. Nikdo skutečně neusiluje o mír. Teprve až to bude neúnosné, zatáhne se za brzdu. A takový okamžik je ještě daleko. Volání po míru je k ničemu. Ještě se u prostřeného stolu s mrtvými Ukrajinci a Rusy baští. Hlasitě a s nesmírnou chutí. Třikrát zdar zisku, který na oběti nehledí.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb