Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Opět nás volá čistý únor. Vaše dopisy

31.01.2023
Vilém Famm: Opět nás volá čistý únor. Vaše dopisy

Foto: Pixabay

Popisek: Alkohol, metla lidstva

Očistný únor. Nejkratší měsíc v roce se zavedl jako ten, kdy nepijeme alkohol. Vilém Famm hledí dál, za roh. Dodává, že bychom k alkoholu mohli přidat i další neřesti. A alespoň na ten měsíc se jich zbavit. Je v lidských silách odolat pokušení?

„Možná jste se pozastavili nad dnešním názvem článku, vždyť začíná přeci suchý únor, tak jakýpak čistý,“ ptá se furiantsky Vilém Famm. „Již vloni jsem se ozval se svým návrhem na rozšíření měsíce bez alkoholu o další neřesti. Nejenom, že nebudeme pít, ale i kouřit, přestaneme hrát hazardní hry a drog se ani nedotkneme. Nakonec jsem měl problém, zda na tohle téma mám psát. Co když jsem na psaní závislý? Co pak? Neměl bych si dát pauzu i já?

Nakonec zvítězila vzpomínka na vlastní rukou zemřelého, řekněme, kamaráda. Pil, nevím, zda kouřil, ale zato notně propadl výherním automatům. Nadělané dluhy pak vyřešil po svém. Co mohl, zřejmě zaplatil, ale vše mu přerostlo přes hlavu a svůj život ukončil. Přitom byl vynikající pracovník a ve svém oboru byl opravdu víc než dobrý. Nestačilo to.

Možná tenhle článek někomu pomůže tím, že ho odstaví od přerůstající neřesti. Tohle si opravdu přeji. Na vás je „jen“ vyzkoušet svoji vůli. Tady sami sobě dokážete, zda za něco stojíte. Pokud nedokážete být měsíc bez neřestí, měli byste se nad sebou nejenom zamyslet, ale nejlépe obrátit se na pomoc k odborníkovi. Vaše vůle sama o sobě je nedostačující a vy se nebojte požádat o pomoc.

Mám rád lidi, kteří mají nějakého koníčka, ti mají pak důvod vzdát se neřestí velkých a ušetřené peníze pak mohou použít na neřesti malé, naprosto nevinné. Sám sbírám budíky. Zde nehrozí, že přijdu o nějaké horentní částky. Od přátel a známých jsem naopak mnohé dostal. Moje radost je rozhodně větší než by byl „požitek“ z vykouřené cigarety či ze stakana vodky.

Vzpomínám na rozhovor s kmotrem ve slovenské Skalici, když jsme tohle téma probírali. Kmotr měl přímo příklad a to nedaleké sousedy, s kterými se přátelil. Stačilo, aby přestali kouřit a najednou měli dost peněz na společnou dovolenou. Krásný příklad. To my s manželkou jsme rádi jezdili do lázní, ale když jsme si k malému bazénu pořídili i nafukovací vířivku, tak jsem raději nyní doma (zařízení jsme umístili do bývalého skleníku, takže vodu nám ohřívá zdarma slunce). Na tomhle příkladu jasně vidíte, že i za malé peníze se vám dostane hodně muziky.

Dnes krabička cigaret stojí víc než 100 korun. Částku za rok si dokážete spočítat sami, a když k tomu připočtete i hodnotu zbytečně utracených peněz za alkohol, tak vám bude jasné, jakou částku máte vlastně k dispozici pro sebe, pro rodinu.

Svoji vůli opravdu nejlépe prověříte, když se dokážete obejít měsíc bez alkoholu, cigaret, drog i hazardu. Stát sice přijde o daně, ale též nemusí vynakládat žádné finance na léčení. Tohle neděláte jen pro sebe, ale i pro své blízké. Stáváte se pro ně příkladem, který mohou následovat. Stáváte se jejich jistotou, na kterou se mohou spolehnout. Vy máte a budete mít dost sil pomáhat, pokud to bude nutné. Ostatně pomáháte již svým čistým únorem. Tím, že jste pomohli sobě, pomáháte i svým blízkým.

Dokažte ve správnou chvíli říci ANO čistému únoru a NE tomu zlému.

Čistému únoru 111%,“ rozloučil se již tradičně Vilém Famm.

Já jsem ve své podstatě pro každou špatnost. Největší díla lidské kultury vznikla v neřestech, v prostopášnosti, v nezřízeném životě. Největší spisovatelé i skladatelé historie lidstva toho vypili tolik, že by to naplnilo Máchovo jezero. Byli prostopášní, bujaří, holdovali neřestem, závislostem, točili se za sukněmi, za flaškou. V mlžných oparech cigaret a alkoholu pak rodili své nesmrtelné knihy, hudbu, obrazy. Ono zvládnout duši, to je práce až nad hlavu. A k tomu se někdy démon alkohol hodí. Někdy, ne vždy.

On takový alkoholismus, doma ukrytá flaška kořalky, z které se na tajno upíjí a udržuje se hladinka, aby člověk přežil běžný den, tam už jsme na jiné úrovní, kdy se duše nehnojí prostopášností, ale ubíjí se všedností. Zapíjí se všední den. „Drogovou závislostí bude lidská společnost trpět pořád, pokud život bez drog nezačne být pro všechny, koho se to týká, přitažlivější,“ napsal Gene Brewer. A tam to nejspíš celé je. A ideální to nebude nikdy. Takže různé neřesti tu s námi budou napořád. Dát si mírný detox během února jeví se tedy jako dobrý nápad. Pokud v sobě netušíte génia, který svým uměním obohatí lidstvo, nepijte.

„První známkou začínajícího poznání je touha zemřít,“ napsal Franz Kafka. S tím nutno také počítat. Protože poznání většinou vede k vystřízlivění, ale tedy k touze takové vystřízlivění utopit v alkoholu. „Když už mám trpět a slintat, tak ať je to v kašmíru,“ doplnil Kafkovu myšlenku Jean-Dominique Bauby. Život je zapeklitá záležitost. Otázka proč stále není zodpovězena. A tak se v tom plácáme. „Cigareta, to je potrava pro duši,“ napsala Marjane Satrapi. No, není to hezká myšlenka?

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb