Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Jak dosáhnout vyrovnaného rozpočtu. Vaše dopisy

22.11.2022
Vilém Famm: Jak dosáhnout vyrovnaného rozpočtu. Vaše dopisy

Foto: Hans Štembera

Popisek: Peníze, krev ekonomiky

Zachránit státní rozpočet před bankrotem, nalít do státní kasy co nejvíc peněz, pokusit se rozpohybovat ekonomiku, aby se krize zkrotila, nenechat padnout průmysl ani jednotlivé lidi. To vše by mělo provázet drastické šetření a opatření, které zvednou příjmovou složku státu a sníží tu výdajovou. Jak na to? Svůj názor na to ukazuje Vilém Famm.

„Všichni se zaříkají vyrovnanými rozpočty, pravda je však v nedohlednu,“ píše Vilém Famm a pokračuje: „Máme přitom tři možnosti: Naplnit státní kasu penězi. Snížit spotřebu. Kombinaci obojího.

  • Již dříve jsem si dovolil tvrdit o nutnosti změny pro výběr daní. Daně by se měly platit tam, kde se peníze vydělaly a ne podle sídla firmy mnohdy v daňovém ráji. Tato změna může plnit naši pokladnu.
  • Příjem dále navýšit progresívním zdaněním příjmů. Do dvou průměrných platů podle předpředešlého roku danit 15 %, do tří - 20 %, do čtyř - 25 % a nad čtyři - 30 %.
  • Všem je nám známo, že mnozí se vyhnuli placení daní. Je na čase vše dodanit. Majetkové přiznání spolu s příjmy, vydáním a daněním spolehlivě ukáže každý nesoulad. Daně budou tak dovybrány. Pořádek v majetkových přiznáních zabrání „odklánění“ financí.
  • Využít probíhající robotizace k naplňování státní pokladny, včetně sociálního a zdravotního pojištění. Naše společnost si zaslouží, aby celá participovala na pokroku, který se dostavil. Je výsledkem ducha člověka, jeho umu. Má tedy sloužit všem.
  • Naši společnost vrátit ke své tržní podstatě, takovým návratem ke kořenům a to zrušením dotací. Dotace pomáhají sice udržovat sociální smír, ale jsou též vhodným objektem k podvodům. Společnost dokáže fungovat i bez nich.

Nevím, s čím vším ze zde předloženého nesouhlasíte, ale i tak vidím nutnost dovysvětlit, jak může naše společnost fungovat bez dotačních programů.

Dotace nahradí práce „Fondu obnovy“, který bude lidem i firmám peníze půjčovat formou bezúročné půjčky. Dřívější dotace se tak stanou pevnou součástí rozpočtu.

Za příkladem se podívejme na zateplování budov. Zateplení se časem zaplatí samo úsporami za energie. V zimě hřeje, ale v létě naopak chladí. Lidé, kteří nemají dostatečné prostředky na požadované práce, budou moci dostat bezúročnou půjčku a protože půjčenou částku vrátí, může půjčování z rukou státu pokračovat dál. Funkční perpetuum mobile.

Dalším příkladem je zemědělství. Zdražení potravin vyvolá příznivý tlak k neplýtvání.

Pro fungování Fondu obnovy by bylo vhodné vytvořit státní banku, aby tyto operace byly řádně evidovány a vyhodnocovány. Dobrým místem je pošta.

Můžete namítnout, že nelze přece zrušit dotaci na prodejnu v obci. Bez dotace fungovat nebude. Fungovat bude, protože ji jako ztrátový podnik bude řídit sama obec. Ta nejlépe uvidí do jaké ztráty je ochotná jít. Ano, tohle je skrytá forma dotace. Vyvarujme se však dalších.

Půjčování bude probíhat prostřednictvím příslušné banky podle přijatých pravidel. Pomoci může i naše diskuze. Stát bude pomáhat půjčováním peněz a ne jejich rozdáváním. Už tím, že se nebude platit za půjčku úrok, je výhrou. Tak se pomůže více lidem, hlavně mladým.

Všichni pracujme pro zvýšení příjmů či úspor i za cenu nepopulárních opatření, abychom dosáhli vyrovnaného rozpočtu. Náš příjem bude též narovnán. Pomáháme tím sami sobě k získání silnější, lepší, dokonalejší společnosti.

Úspory hledejme všichni na 111%,“ zakončil Vilém Famm.

Až na bod číslo 2 není co vytknout. Ovšem uchýlit se k progresivnímu zdanění a uplatňovat ho zpětně i několik let dozadu? Tam už se pouštíme na tenký led, kdy se stát a jeho daňové chapadlo stane zároveň popravčím. Je to jako uplatňovat zákony zpětně.

Se zrušením systému dotací zcela souhlasím. Se systémem státních bezúročných půjček též. Je to politika zodpovědnosti, kdy nejdou peníze z veřejného rozpočtu na kulišárny sloužící jen pro sklizeň dotací. Zemědělství je takových dotačních farem přeplněné. Stačí si nandat holinky a dotace začnou téct.

Ve výčtu chybí citelné šetření na straně státu a převracení každé koruny desetkrát, než ji stát někam přesune. Stát je stále v režimu plýtvání nad poměry. Nikde nejsou vidět citelné změny, citelné šetření. Zatím to vypadá jen tak, že se výdaje hodily na občany. Stejně jako se na ně hodilo povinné šetření.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb