Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Čínská výzva Americe. Vaše dopisy

06.10.2022
Vilém Famm: Čínská výzva Americe. Vaše dopisy

Foto: Pixabay

Popisek: Měsíc, budoucí skladiště zbraní hromadného ničení?

Čína spustila svůj vesmírný program. Jako velmoc nastoupila pozdě, ale nastoupila. A nastoupila se vší parádou. Má cíle. Ambiciózní cíle. A chuť i zdroje těch cílů dosáhnout. K čemu to povede? Kam nás to posune? Nebylo by lepší sedět tiše na Zemi a dumat nad hloupostí tak zvaného člověka rozumného? Otázky, ke kterým došel Vilém Famm u svého zamyšlení.

„Tak se nám opět rozhořel boj o kosmos,“ píše Vilém Famm. „Poslední souboj, kdy vyhrály USA nad Sovětským svazem, nás dlouho ponechával v klidu. Počáteční vítězství SSSR bylo ukončeno americkým přistáním na Měsíci. V roce 1957 nám vše přiblížila sovětská Luna 2 a o dva roky později jsme uviděli i odvrácenou část Měsíce díky Luně 3. Apollo 11 v roce 1969 přistálo a hrdiny se stal Neil Amstrong a Edwin Adrin. Celkem Měsíc navštívilo už 12 lidí. Svět se mění. Vynořuje se nová mocnost žádající naši pozornost. Čína, která teprve v roce 2013 dovezla měsíční horniny a do roku 2025 vyšle lidskou posádku, tímto směrem prohlašuje, že v roce 2035 bude mít na Měsíci podzemní základnu. Těmito slovy hodila svoji rukavici směrem k dnešní světové jedničce.

Jak se Amerika zachová? Bude reagovat na výzvu? Bude totiž nutné zmobilizovat všechny možné zdroje, aby Čína byla poražena. Pokud ne, tak se Spojené státy pro mnohé stanou upadající velmocí a o tohle upadnutí vlastně jde. Sovětský svaz byl uzbrojen a něco mi říká, co když Čína v rámci své taktiky go chce USA vyčerpat tímto soubojem a přitom „oni“ budou dělat jen jako a Amerika ať krvácí. Ten, kdo bude stavět jako druhý, vše pořídí levněji, neboť se mu dostane dobrého poučení.

Amerika však už odpověděla. Už startují rakety do vesmíru a je plán opět přistát na Měsíci ve dvou lidech v roce 2024 v misi Artemis. Amerika se chytila a brzká budoucnost nám ukáže, jak to celé je. Nu a pak je taky v záloze Mars i o ten se svede zápas. Zvítězí ten, kdo bude mít patřičné technologie a hlavně dostatek prostředků na provedení a až zvítězí, bude mít dostatek sil na jiný zápas? Amerika už krvácí a Čína jen mluví. Je tohle zápas v dikcích go či podle pravidel džentlmenů? Kráčí USA k vítězství či do pasti? Nechme se překvapit.

Tenhle souboj je však lepší než skutečná válka. Mám jen obavy, zda již nyní nejsou laboratoře plné rozvíjejících se nápadů, jak válčit na Měsíci. Jaké zbraně, jaké střelivo tam budou moci používat. Země má ve své atmosféře dusík a kyslík, zkrátka vzduch. Měsíc má nevýznamnou řídkou atmosféru, spíše se jedná o odplynování, tj. uvolňování plynů např. radonu. Tohle je pro zbrojaře výzva.

K čemu stavět nějakou základnu, když ji nebudete schopni bránit. Tak a zbraně budou to druhé, co člověk přenese na Měsíc. Chceme tohle? V každém případě nastupuje cesta kolonizace vesmíru. Zahajuje ji Homo sapiens, člověk moudrý, rozumný. Já začínám mít pochybnosti.

Vesmíru mír na 111%,“ rozloučil se Vilém Famm.

Teď jde o to, kdo Měsíc ovládne. Kdo ho totiž ovládne, má strategickou polohu ostřelovací základny na naší vesmírné družici. Je to pravda, kam noha člověka vkročí, tam s sebou nejdřív donese kámen, pak kyj, a nakonec se propracuje k sofistikovanému zbrojnímu aparátu, který je schopný s přesností milimetru vystřelit člověku oko na desítky kilometrů.

Však jedině člověk rozumný, moudrý, je schopen i po položení otázek – kdo jsem, proč tu jsem, jaký je smysl toho všeho – vzít zbraň a začít střílet do druhých lidí. Nepochopitelně. Nerozumně. Nemoudře. Stále to stejné přetahování se o zdroje, o sféru vlivu. Jako kdybychom se rozstřílením souseda dostali k větší prosperitě. Jako kdybychom se vyvoláním válečného konfliktu na druhé straně planety dostali k prosperitě. Nedostaneme. Nedostaneme, protože budeme hloupí, neuvědomělí, slepí.

A tak se teď naše roztomilé mocnosti začnou, už zase, přetahovat o Měsíc. Ale teď už to bude mít jiné kontury. Cílem bude Měsíc nejdřív navštívit, pak mohutně vyzbrojit a získat vrch nad… nad kým vlastně? Nad nějakou nepřátelskou mimozemskou civilizací? Ale ne, sami nad sebou. Člověk nad člověkem. Zabíjet se, mučit, vraždit a přetahovat se tím o vliv, o zdroje. A hlavně, ponížit toho na konci hledáčku puškohledu. Ponížit ho, dostat ho na kolena. A je úplně jedno, že tím dostávám na kolena miliony nevinných, kteří o takovou velmocenskou habaďůru nestojí. Rusko je životní nepřítel. Ne, USA jsou životní nepřítel. Ne, ne, to Čína je strašlivý nepřítel. Není, je to blbost, je to jen hra, hloupá hra, protože výsledkem je a navždy bude – člověk je nepřítel. Ať už v Rusku, v Číně, v USA, v Čechách, na Měsíci. Kdekoliv, kde se to právě hodí a kde to s efektivitou hollywoodského škváru řádně vybuchne.

Vložil: Štěpán Cháb