Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nemáte je ještě doma ve slamníku? Bankovkám s úzkým stříbřitým proužkem skončila platnost

24.07.2022
Nemáte je ještě doma ve slamníku? Bankovkám s úzkým stříbřitým proužkem skončila platnost

Foto: Pixabay (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Bankovky, ilustrační foto

Bankovkami v hodnotě 100, 200, 500, 1000 a 2000 Kč s úzkým stříbřitým proužkem už prostě v krámě nezaplatíte. Jejich platnost totiž skončila 30. června 2022. Po dobu následujících 24 měsíců je ale můžete bez poplatku vyměnit na pokladnách všech bank nebo v České národní bance, od července 2024 pak už pouze v ČNB.

Neplatné bankovky, emitované v letech 1995 až 1999, rozeznáte od těch, které zůstaly v oběhu, nejsnáz podle šířky stříbřitého proužku – ochranného prvku, který vertikálně protíná bankovku. Tento proužek je u neplatných bankovek úzký a jeho barva se při naklopení nemění, zatímco platné vzory bankovek mají proužek širší, jenž při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Jednotlivé vzory od sebe dále odlišuje také letopočet, vyobrazený na lícní straně bankovky, a některé další ochranné prvky. Další informace včetně infografiky, jak snadno poznat neplatné bankovky, lze nalézt na speciální webové stránce ČNB.

 

Zdroj ČNB

Kde vám neplatné bankovky vymění

Od 1. července 2022 do 30. června 2024 je možné neplatné bankovky vyměňovat na pokladnách všech bank a současně také ve všech sedmi územních zastoupeních ČNB. Od 1. července 2024 pak bude výměna možná pouze na pokladnách ČNB, a to po neomezenou dobu. Úvěrové instituce, provádějící pokladní operace, a Česká národní banka jsou povinny provést výměnu neplatných tuzemských bankovek bezplatně za předpokladu, že jsou roztříděny podle nominálních hodnot.

 

Zdroj ČNB

Pozor! Všechny bankovky v hodnotě 5000 Kč zůstávají i nadále v platnosti, a to jak ty s úzkým stříbřitým proužkem, tak i ty se širším stříbřitým proužkem, a je možné s nimi i nadále standardně platit za nákup zboží a služeb.

Proč vlastně byly vyřazeny

Vyřazením tohoto typu bankovek se podle ČNB snížilo riziko záměny starší, ne tak často používané bankovky za padělek. Vyřazení starších vzorů bankovek z oběhu dále přispívá k zajištění hladkého peněžního oběhu jako jednoho z hlavních úkolů České národní banky.

V roce 2021 bylo na území České republiky zadrženo celkem 6836 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí různých měn a nominálních hodnot. Oproti předchozímu roku se počet padělků zvýšil o 5447 kusů. Toto zvýšení je ale především důsledkem policejní akce, při níž bylo zadrženo velké množství padělaných bankovek eura.

Padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí bylo 1394 kusů, což je o 392 více než v roce 2020. Jejich hodnota se téměř zdvojnásobila na 2,6 milionu korun. Počet falešných českých bankovek a mincí se tedy o něco zvýšil, avšak v kontextu se stále narůstajícím objemem oběživa nedochází k žádné výrazné změně. Objem oběživa ke konci roku 2021 činil 731 miliard korun.

Nejčastěji padělaná bankovka

Nejvíc padělanou českou bankovkou se v roce 2021 stala opět dvoutisícikoruna. Stejně jako v předchozích letech byla většina padělků českých bankovek, zadržených v roce 2021, vytištěna na inkoustových tiskárnách, jednalo se proti loňskému roku téměř o dvojnásobek, tedy o 1237 kusů, což je téměř 92 procent takto zachycených korunových bankovek. Padělků, zhotovených na barevných tonerových kopírkách, bylo zajištěno pouze 27 kusů, což je o 339 kusů méně než v roce 2020. Na pětistupňové škále nebezpečnosti byly zadržené bankovky hodnoceny nejčastěji 4. stupněm nebezpečnosti, tedy jako „méně zdařilé“. Na těchto padělcích nejsou zpravidla ochranné prvky napodobeny vůbec, nebo se jedná pouze o jejich jednoduchá napodobení.

„Ačkoliv po mnoha letech pozorujeme určitý meziroční nárůst tuzemských padělků, nejedná se o nic dramatického. Jak vzhledem k celkovému počtu bankovek a mincí v oběhu, tak zejména k jejich hodnotě lze říci, že je to stále zanedbatelné číslo. Opět se tak potvrzuje, že je česká měna dobře zabezpečená proti pokusům o padělání. Přesto bychom při přijímání bankovek a mincí i nadále neměli zapomínat na jejich kontrolu,“ uvedl Oldřich Dědek, člen bankovní rady, dohlížející na sekci peněžní, a dodal: „Co se týká falešných eurových bankovek, zadržených na našem území, určitou pozornost zde může vzbudit jedině jejich množství, nikoliv míra jejich nebezpečnosti.“

V České republice připadá pouze zhruba 1,3 padělku českých bankovek na 10 000 obyvatel. Nejvíc jich bylo loni zadrženo v Praze (1129 ks), poté v Olomouci (44 ks), v Brně (30 ks) a v Ostravě (24 ks). Padělatelům hrozí v Česku za zločin padělání a pozměnění peněz až osm let vězení. V případě organizované skupiny či značného rozsahu trestné činnosti je trest až desetiletý. Pravost přijaté bankovky si můžete ověřit například podle návodu na kontrolu ochranných prvků bankovek v mobilní aplikaci České peníze nebo na webových stránkách ČNB.

 

Zajímavosti k výši oběživa

Od prvního dne, kdy začala platit česká měna (8. února 1993), došlo k nárůstu oběživa o 702,9 miliardy z původních 28,1 miliardy korun.

Pokud bychom všechny bankovky, evidované v oběhu, položili podélně jednu za druhou, vznikl by pás o délce 83 800 kilometrů (což je vzdálenost dvakrát kolem rovníku).

Součet hmotnosti všech mincí, které jsou aktuálně v oběhu, je přes 11 550 tun. Tímto materiálem by se naplnilo 557 vagónů po 20 tunách.

 

Oběživo dosáhlo poprvé úrovně:

  • 100 mld. Kč v květnu 1995
  • 200 mld. Kč v červnu 2000 (nárůst o 100 mld. Kč za 61 měsíců)
  • 300 mld. Kč v květnu 2006 (nárůst o 100 mld. Kč za 71 měsíců)
  • 400 mld. Kč v září 2011 (nárůst o 100 mld. Kč za 64 měsíců)
  • 500 mld. Kč v listopadu 2015 (nárůst o 100 mld. Kč za 50 měsíců)
  • 600 mld. Kč v červenci 2018 (nárůst o 100 mld. Kč za 32 měsíců)
  • 700 mld. Kč v listopadu 2020 (nárůst o 100 mld. Kč za 28 měsíců)

 

Praktické rady ČNB

Jaké bankovky se nejčastěji falšují, jak pomáhají ochranné prvky, jsou nějaké nové metody, jak rozpoznat falzifikát?

Padělány jsou všechny hodnoty, v loňském roce převažovaly padělky bankovek 2000 Kč. Naše ochranné prvky jsou velice dobré a příjemce by měl znát alespoň ty základní, aby mohl bankovky kontrolovat sám bez jakýchkoliv pomůcek. Zejména se jedná o speciální bankovkový papír (na dotek rozdílný od jiných papírů), vodoznak, ochranný proužek, opticky proměnlivou barvu, iridiscentní pruh, skrytý obrazec nebo soutiskovou značku. Většinu z nich člověk pozná „prosvícením“ bankovky (stačí podívat se proti světlu a uvidíme vodoznak, ochranný proužek a soutiskovou značku).

Co má udělat člověk, kterému se do rukou dostanou padělky?

Pokud má někdo podezření, že bankovka nebo mince není pravá, má právo ji odmítnout. Pokud je ale bankovka v jeho vlastnictví, nesmí ji dále použít k placení, protože takové jednání je trestné. Podezřelou bankovku nebo minci je nutné odnést na Policii České republiky nebo do České národní banky, popř. do některé z obchodních bank, a informovat je o podezření. Bankovka nebo mince bude předána Zkušebně platidel České národní banky, která ji prozkoumá a určí její pravost. Pokud se ukáže, že bankovka nebo mince je pravá, bude vrácena. Pokud se bude jednat o padělek, na náhradu není nárok (za padělky nelze poskytnout náhradu).

Kde jsou nejčastěji padělky odhaleny? V obchodech, na trzích, v bankách, na udání?

Nejčastěji jsou padělky zadrženy v bankách, směnárnách a obchodech. Právnické osoby jsou povinny zadržet bankovky a mince, u kterých existuje důvodné podezření, že jsou padělané nebo pozměněné. Předložiteli takovýchto bankovek nebo mincí vystaví zadržitel potvrzení o jejich zadržení.

Co je častěji paděláno, mince, nebo papírové bankovky?

Výrazně více je padělaných bankovek než padělaných mincí. V případě padělků zahraničních mincí, zadržených na území České republiky, se jedná o ražené padělky mincí eura, jejich počet je však zanedbatelný.

Jak ČNB postupuje při zadržení cizí bankovky (euro, libra, dolar)?

Taková bankovka jde k odbornému posouzení našim expertům na zkušebnu platidel, kde je podrobena analýze. Pokud se prokáže, že jde o padělek, zařadí se mezi padělky a zůstává trvale uložena v sbírce srovnávacího materiálu ČNB. Pokud je pravá, vrací se zpět předložiteli.

Jaké jsou stupně nebezpečnosti padělaných platidel?

Podle „kvality“ padělků rozlišujeme pět stupňů nebezpečnosti, podobně jako ve škole. První stupeň, který označujeme jako velmi nebezpečný, je zhotoven stejnými tiskovými technikami jako pravé platidlo a ochranné prvky jsou napodobeny dokonale. V případě mincí se pak jedná o ražené padělky. Druhý stupeň popisujeme jako nebezpečný. Třetí stupeň jako zdařilý a čtvrtý stupeň jako méně zdařilý. Posledním, pátým stupněm popisujeme tzv. neumělé padělky. Těmi jsou například ruční kresby, jednobarevné nebo jednostranné padělky apod.

U padělků českých bankovek převažuje čtvrtý stupeň na pětistupňové škále nebezpečnosti. Tímto stupněm označujeme méně zdařilé padělky bez napodobení ochranných prvků, případně s nekvalitním napodobením některých z nich. Většina těchto padělků se stále tiskne na inkoustových tiskárnách. Co se týče v České republice zachycených padělků eurových bankovek, ty jsou mnohem častěji než ty české hodnoceny druhým a třetím stupněm nebezpečnosti, lze je tedy označit za zdařilé až nebezpečné.

Jak směnárny odhalují padělky cizích měn, jakou mám jako zákazník jistotu, že si tam nekoupím falzifikát?

Pracovníci směnáren by měli projít odborným kurzem, pořádaným ČNB (zákon o oběhu bankovek a mincí č. 136/2011 Sb., vyhláška č. 274/2011 Sb.). Měli by používat i pomůcky, které jim mohou pomoci při odhalování padělků. Z těch jednoduchých je to například lupa. Dále mohou použít přístroje, které kontrolují ochranné prvky v UV (ultrafialové) a IR (infračervené) oblasti. V případě, že si pravostí nejsou jisti, posílají taková platidla do Zkušebny platidel v ČNB.

Jak často se musí v oběhu bankovky či mince měnit? Co je nákladnější, výroba a tisk bankovek, nebo ražba mincí? Proč a kolik co stojí?

Nejčastěji se mění bankovky nižších hodnot 100 a 200 Kč. Cena výroby bankovky se pohybuje kolem 2 Kč.

Chystá ČNB další inovace pro odhalování padělků?

ČNB žádné inovace ochranných prvků do budoucna nechystá. Program zvyšování ochrany českých bankovek proti padělání završila v roce 2018, kdy vydala poslední dva vzory bankovek 100 a 200 Kč s inovovanými ochrannými prvky. Například vodoznak u těchto bankovek byl doplněn o číslice a symbol. Dále ochranný proužek je širší a v závislosti na úhlu dopadu světla mění svou barvu z hnědofialové na zelenou. ČNB se nicméně průběžně připravuje na možný vývoj peněžního oběhu i ve vztahu k možné budoucí potřebě modernizovaných bankovek.

 

Zdroj: Česká národní banka

Vložil: Andrea Morkusová