Vilém Famm: Neomlouvat se je IN. Vaše dopisy
15.06.2022
Foto: Pixabay
Popisek: Televize, která se opravovala mlácením do boku. Jak to funguje s těmi novými, plazmovými, nevyzkoumáno.
Prostá elementární slušnost, které se učíme od té chvíle, kdy pochopíme, že jsme jedinec závislý na dalších jedincích. Aby nám společnost a civilizace fungovala, musíme se naučit používat slova děkuji, prosím, omlouvám se. To je prostě základ. A platí nejen pro jedince, ale i pro firmy a společnosti. Nebo neplatí? Vilém Famm prozřel u chování jedné společnosti, která ukázala, že základní slušnost pro všechny neplatí.
„Zcela určitě jste též zažili, že vás potkalo něco nepříjemného a ona nepříjemnost nebyla zmírněna žádnou omluvou,“ začal Vilém Famm a pokračoval: „Tohle mne potkalo vloni a nyní koncem května a začátkem června rovněž. Tehdy i nyní jsme měli špatný televizní signál a to i do té míry, že na televizi se nedalo dívat vůbec. Před rokem jsem po vzniklé poruše pobíhal po střeše, abych zjistil, zda se nepohnuly antény. Zkoušel jsem kontakty na svodu, zda jsou v pořádku. Hledal chybu a nenalézal. Po rozhovoru se sousedy jsem zjistil, že oni mají také stejné problémy.
Digitální vysílání se ozvalo s tím, že chyba je u nás. Máte špatnou televizi, špatné antény, starý koaxiál. Možná jsem na nic nezapomněl.
Manželka tenkrát mé dění sledovala, aby nakonec vše uvedla do správného směru: „Co když nás jen takhle chtějí přesvědčit, abychom přešli k placeným vysíláním?“
Tak a konspirační teorie byla na světě. Čas ukáže její oprávněnost.
Přešlo však několik dní a signál se „spravil“ a protože, dá se říci, fungoval bez velkých poruch doposud, je zcela evidentní, že chyba nebyla u nás, ale u firmy, která signál vysílá. Nevím, že by se tehdy někdo omluvil, a nyní se situace opakuje. Poruchy několik dní. Oblíbené seriály jsme sledovali díky internetu. Omluvu jsem nezažil žádnou. Nevadí mi poruchy ve vysílání, ale vadí mi arogance viníků.
Přitom nechci mnoho, jen malou, malinkatou omluvu, která však nepřichází.
Neomlouvat se je asi IN.
Omlouvejte se prosím na 111%. Svět to potřebuje,“ rozloučil se tradičně Vilém Famm.
Jo, slušnost a ohleduplnost a šlechetnost a pokora a úcta k bližnímu, to jsou běžná platidla v literatuře. Takový ten románově jímavý hrdina bez bázně a hany. To už profláknuté a inflačně znehodnocené – pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí, které se, jak jsem kdesi četl, změnilo na pravdu a lásku, která zvítězí za pomoci lží a nenávisti. Nejde jen o jednu společnost, které vypadne televizní signál a těm, kteří pak po večerech mlátí do své televize v naději, že porucha je na jejich příjmači, se pak ani neomluví. Vyjadřuje to slušnost a ohled vůči druhému ve společné existenci se nacházejícímu.
Jenže nežijeme v literatuře, ale ve světě peněz. Vyžadujte slušnost, ale neočekávejte ji. Nebudete zklamaní.
|
Vložil: Štěpán Cháb