Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak co, pane Rychetský, do žní, a pak půjdete k Turkovi? Nebo už teď sepisujete rezignaci? Komentář Štěpána Chába

komentář 13.06.2022
Tak co, pane Rychetský, do žní, a pak půjdete k Turkovi? Nebo už teď sepisujete rezignaci? Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu a vlivný přímluvce za jihomoravský tenisový klub Lužánky nedaleko Brna

Máme u nás na vesnici čutálistický klub. Hrají dospělí i děti, utkávají se v té naší regionální soutěži, kdy ovládne radost celou obec, když ti naši vyhrají nad sousední vesnicí. To pak z oken vítězně hrozíme za katastr obce a jsme hrdými patrioty. U fotbalu se to tak dělá. Nejspíš. I předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský má svůj oblíbený klub. Tenisový. Dvakrát týdně si tam zajde s kamarády prohnat balónek přes síť. A když je potřeba, přimluví se, aby ,jeho' klub prosperoval. A přimluví se přímo na ministerstvu. A tam mu jdou na ruku. Je to přece předseda Ústavního soudu.

Exnáměstkyně na Ministerstvu školství, mládeže, tělovýchovy a dotačního čarování Simona Kratochvílová se ocitla před soudem za podezření z účelových manipulací s dotacemi. V tu dobu ministrovala Kateřina Valachová za ČSSD. Šedé eminence Kratochvílovou při začátku vyšetřování ujišťovaly, že bude všechno v pořádku, ať počká, dostane maximálně podmínku. Dostala šest a půl roku za mřížemi a rozpovídala se. Když sedět, tak s sebou vezme i ty, kteří ji do nemravného rozdělování dotací uvrtali.

A označila i předsedu Ústavního soudu, tedy člověka, který stanul na vrcholu naší justice, a měl by tedy vykazovat znaky naprosté morální čistoty. Božínku, vždyť předsedá Ústavnímu soudu, kdo už by v této republice měl být morálně čistší? Pavel Rychetský si podle Kratochvílové „objednal“ dotaci pro svůj oblíbený tenisový klub, kam jednou i dvakrát týdně zaskočí zahrát si a poklábosit s kamarády. A Rychetský se ozval za ministrování Valachové právě tehdejší náměstkyni Kratochvílové s tím, že by bylo fajn, kdyby Ministerstvo pro rozhazování dotací známým dalo dotaci právě tenisovému klubu, kam Rychetský chodí. Do toho se zamíchala šedá eminence českého fotbalu a sportu vůbec, Miroslav Pelta (šest let v kriminálu). Z policejních odposlechů pak vyšla tato slova:

Kratochvílová: „Potom tenisový klub Lužánky, to je Rychetský, tomu bychom měli dát, ale ten má desítku teda.“
Pelta: „No tak ale jestli je to Rychetský. To je potřeba.“

Tak to vidíte, když je to Rychetský, tak to je potřeba. To se neodmítá. Jako v mafii. Tam se také drobná službička neodmítá. Protože přesně to dělá kamarády.

Jen jsem si tak představil fotbalový klub někde na vesnici, kterému přišlo z Ministerstva pro rozfrcané dotace oznámení, že letos nic, letos se na klub z dotačního balíku nedostane. „Málo peněz. Musíte to nějak zvládnout. A není ve vaší vesnici kozí farma? Kdysi se balóny dělaly z kozích močových měchýřů, doporučujeme ozkoušet… však moudrost našich babiček, ta funguje vždy a na sichr,“ tak nějak podobně asi zněl odmítavý dopis z Ministerstva pro utužování mafiánských vazeb, dříve Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Peníze, které by za normálních okolností, kde si předsedové Ústavního soudu nehrají na mafiánské službičky, skončily třeba právě u vesnického čutálistického klubu, který to potřebuje víc než hýčkaný tenisový klub. Nebo nepotřebuje? A kdo o tom rozhoduje? Přímluva předsedy Ústavního soudu, který by měl z fleku odstoupit ze své pozice, protože něco takhle eklhaftně se chovajícího přece nemůžeme mít v čele Ústavního soudu? Nebo můžeme? Stejně jako Rychetský, objednal si dotaci nynější ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Ale to je vlastně jedno. Prostě jedna banda, která si nahoře dělá, co chce. V normální zemi by teď následovalo jedno odstoupení za druhým a kanalizace by se naplnila pochodujícími expotentáty. U nás? Decentní mlčení, jako kdyby si Kratochvílová jen nevhodně ubzdila.

Jen by mě, alespoň z hlediska našeho státu, zajímalo, jestli jsme si stále před zákonem všichni rovni, nebo už nám tu řádí prasata, která jsou si rovnější. Mohl bych u Ministerstva pro Rychetského tenisový klub také horovat za náš fotbalový klub? Nebo má prostě Rychetský větší váhu? A mohl by mi někdo ukázat konkrétní zákon, kde je ta Rychetského větší váha zaznamenaná? Já jen abych se ujistil, že skutečnost, že žijeme v obludáriu mafiánských vazeb, je jen můj mylný pocit, nikoliv realita.

Tak co, pane předsedo mafiánských službiček Pavle Rychetský? Odstoupíte? Nebo jste během své mafiánské kariéry pozbyl poslední zbytky morálky? A ministr Jurečka? Odporoučí se do politických věčných lovišť? Rozhodně by se to slušelo. To byly časy, kdy mladičký předseda Poslanecké sněmovny Stanislav Gross odstoupil, protože se bál prozradit, že si na pražský byt uškudlil z poslaneckých náhrad, a tak plácal nesmysly o bohatém strýčkovi či kýho výra. To byly časy. Teď si tu potentáti rozdávají prachy z veřejné kasy a je jim úplně ukradené, že na to někdo upozorní. Ještě se nad ním pohorší. No jo, trhl partu, jde, blbec, do kriminálu. Ne jako jiní, kteří se mu umně vyhýbají.

 

Vložil: Štěpán Cháb