Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A že jsem tak smělý, jdou k nám Ukrajinci, nebo ‘úkáčka‘? Komentář Štěpána Chába

komentář 08.03.2022
A že jsem tak smělý, jdou k nám Ukrajinci, nebo ‘úkáčka‘? Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Čeká někde za rohem mafián, který požaduje výpalné?

Tak nějak se u nás zažralo pod kůži, že pracovníky z Ukrajiny bereme jako novodobé nevolníky. Pohybují se mimo systém, firmy a živnostníci po nich rádi sáhnou, protože jim ušetří velké náklady na zaměstnance. A Ukrajinci, v tomto případě ‘úkáčka‘, do toho jdou, protože minimální mzda na Ukrajině je v přepočtu na naše 1500,-, takže i při naprosto otřesných platových poměrech a bez sociálního či zdravotního pojištění se jim práce načerno prostě vyplatí.

A co s Ukrajinci, kteří právě utíkají před válkou u sebe doma? Zahrneme je do propracovaného novodobého nevolnického systému, nebo už se chystá nějaká jejich ochrana? A tím i ochrana pracovního trhu v České republice? Teď už sem nechodí tátové od rodin, kteří si dají nejlevnější rohlík s gothajem a ušetřené a řádně očesané od ukrajinských úderek peníze pošlou domů na přilepšenou. Teď už sem mizí rodiny s dětmi, které potřebují veškerý civilizační servis. Jako třeba pravidelný přísun vydatné potravy, ne pouze těch nejlevnější a v dávkách, aby jeden přežil.

„Podle našich závěrů měli členové takzvané Luhaňské brigády dlouhodobě, zejména v Brně a Jihomoravském kraji, vysoce organizovaně a konspirativně páchat trestnou činnost, která se zaměřovala především na vydírání osob pocházejících z Ukrajiny," řekl Blesku v polovině loňského roku mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej, poté, co policisté zatkli sedm osob, které se vozily po u nás pracujících Ukrajincích. V tomto případě tedy ‘úkáčka‘. A takový systém je běžný. Všichni to víme, nikdo s tím nic moc nedělá. Problém tu bují dlouhá léta, teď hrozí, že ho pocítíme s daleko větší intenzitou. 

Má to i vedlejší a neméně důležitý aspekt. Pokud k nám přijde dejme tomu půl milionu Ukrajinců a my z nich necháme bez protestů udělat ‘úkáčka‘, ohrozíme tím celý pracovní trh v republice, protože obzvláště v době krutého zdražování všeho každý normální živnostník sáhne po levné pracovní síle, než po státem chráněném zaměstnanci. Z toho by nám mohlo být do budoucna celkem úzko, protože by se tím citelně naboural celý pracovní trh. Jinak řečeno – je potřeba držet ochranou ruku nad Ukrajinci, kteří prchají před válkou, a u jejich ochrany je také třeba chránit i pracovní systém v republice.

Jsme, doufám, civilizovaná společnost a nevezmeme si, doufám, na triko to, že nám tu bují podivný nevolnický systém řízený mafiánskými úderkami. Nevím, chodí sem, zatím, většinou ženy s dětmi. Tedy příkladný uprchlický konvoj. Otevřeli jsme zcela logicky a samozřejmě náruč. A já se trochu obávám, aby to nebyla náruč úchyla, který z žen nadělá prostitutky, případně je nechá okrádat zaměstnavatelem a pak, za dveřmi práce, ještě ukrajinskými mafiány, kteří si chtějí prostě také vydělat, tak popadli příležitost za pačesy a prostě vydírají a okrádají. Bylo by odporné, kdybychom se po vlně solidarity probudili do reality, kdy sami sebe nebudeme moci označit jinak než jako pasáky.

Moc by mě zajímalo, jestli sem jde vlna Ukrajinců, kterým musíme, je to v naší lidské nátuře, dopřát stejný komfort důstojnosti, jaký dopřáváme našim občanům, nebo jestli sem jdou ‘úkáčka‘, kterým jejich důstojnost ještě víc podupeme svou lhostejností a potřebou levných nevolníků z Východu. Velmi bych horoval pro první z možností, ač s pohledem na realitu vyhlížím spíš druhou z možností. Stud by nás pak začal fackovat, až bychom zjistili, že většinu uprchlíků paseme nebo necháváme okrádat.

P. S. Slovo ‘úkáčka‘ použito pro zvýraznění státní (ne)ochrany levných pracovníků ze zahraničí.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb