Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Přísahám a slibuji. Vaše dopisy

06.02.2022
Vilém Famm: Přísahám a slibuji. Vaše dopisy

Foto: Hans Štembera

Popisek: Předmět praktického zkoumání

Pan Famm se pustil do praktického uplatňování pravidel nákupu elektrické energie, kam levně elektřinu prodáme, abychom ji pak draze nakoupili. A ano, v praktickém provedení to začne dávat smysl. Nebo přestane? Nebo vznikne bordel. Na to už přijde Vilém Famm.

„Přísahám a slibuji, že přestanu závidět úspěšným, protože sám se stanu úspěšným po vzoru našich velkých hospodářů,“ zvedl Vilém Famm pravou ruku v přísaze a pokračoval:

„Tak si představte, že já na jaře se svojí ženou sadím brambory, a ty pak doma taky spotřebujeme. S tím učiním rázný konec. Ano, zasadím, sklidím, ale pak brambory prodám do obchodu, a až je budu doma potřebovat, tak si je tam půjdu koupit. Když tohle funguje s elektřinou, bude to fungovat i s našimi bramborami. Já vlastně celou zahrádku můžu převést na tento úžasný systém. Vše prodám do obchodu - mrkev, petržel, celer, rajčata, papriky, salát, ale i jahody, maliny, ostružiny, třešně, višně, rybíz i fíky, ano, i ty nám rostou na zahrádce.

Myslím, že cestu k naší prosperitě jsem vymyslel dobře. Tak se konečně stanu úspěšným a bohatým. Nebudu roven Němcům či Rakušanům, budu lepší.

Stará vláda mi ukázala cestu k prosperitě a nová? Cestu k záchraně naší planety. Měl jsem výhrady, které nyní už nemám a budu považovat záměr na určených místech dálnice zvednout rychlost na 150 km v hodině za výborný.

Vyšší rychlost přinese více nehod. Více nehod více práce pro autoopravny či pro výrobu nových aut. Taky lékaři, sestry, rehabilitační pracovníci si přijdou na své. A pokud bude umírat více lidí, naplní se můj záměr k snížení počtu lidí na naší planetě. Pravda, měl jsem k tomuto záměru výhrady, ale nyní si myslím, že výsledky mne přesvědčí. Záměr vlády je správný.

Na vás se obracím, abyste se též nad danými náměty zamysleli, ale i pomohli nalézt další. Před námi je přece naše úspěšnější budoucnost a proto se k ní neotáčejme zády,“ ukončil s poťouchlým úsměvem Vilém Famm.

Vilém Famm je v mnohém prorokem naší doby. Vypěstuje brambory, a aby se soused necítil ochuzen, prodá mu je a hned si je od něho mnohem dráž koupí. A pokud by mu doma manželka říkala, že je blbý jako troky, pošle ji na školení o uvědomělé ekonomice nové doby, která pravidlo chudým brát a bohatým dávat povýšila na boží zákon, který je neporušitelný. Dost bylo zpátečnických manželek a hrabání si pod vlastní zadek. Takhle bychom tu novou dobu nikdy ani nedohonili. A víte co? To všechno je málo. Na pana Famma by bylo výborné uvalit daň za vyorávání a uvolňování dusíku v půdě. Daním říkejme dejme tomu dusné povolenky a zařiďme, že vstupní náklady na sadbové brambory se panu Fammovi díky dusným povolenkám rapidně zvýší. Byl by v tom pech, aby se k prosperitě neprosázel, když mu u všeho zvedneme ceny. Vysoká cena přece vždycky znamená vysoký výnos, to ví každý Pepík odvedle. Ne vždy pro pana Famma, ale to je z hlediska věčnosti a našeho přátelství v mnoha nadnárodních spolcích, řízených našimi sousedy, úplně jedno.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb