Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Suchý únor nahraďte únorem čistým. Vaše dopisy

17.01.2022
Vilém Famm: Suchý únor nahraďte únorem čistým. Vaše dopisy

Foto: Pixabay

Popisek: Tak takhle tedy ne, alespoň v únoru

Suchý únor. Lihuprostý únor, během kterého mají řízeně klesnout výdělky pivovarů i lihovarů a lid prostý ze sebe má vypotit kocovinu posledních jedenácti měsíců. Akcionáři pivovarů a lihovarů jistě brblají, ale proti nemohou říct ani popel. Vilém Famm se zamýšlí nad tím, jestli bychom suchý únor nemohli tematicky rozšířit. Mělo by to pro společnost dobré dopady?

„Čistá domácnost mě evokovala k pochopení našeho žití, vždyť i my žijeme špinavě či čistě. Pijeme-li, kouříme, zkoušíme se omámit nějakou drogou, či jsme propadli hráčské vášni, nežijeme čistý život, ale dá se říci, že špinavý,“ začal Vilém Famm a pokračoval: „V tomhle směru by nás měli lépe informovat naši odborníci prostřednictvím např. veřejnoprávní televize. Víc informací nám samotným pomůže problémy lépe pochopit a analyzovat.

Naštěstí nyní přichází suchý únor, který nás na jeden měsíc zbaví všeho alkoholu. Tak si říkám, proč se nezbavit i dalších neřestí? Nebudeme pít, taky nekuřme, a uděláme si tak i neuzený únor.

Dokážete se obejít bez drog. Výborně, zvládli jste bez-iluzorní únor.

Chcete začít hrát? Oprašte svoji matematiku. Spočítejte si podle vzorce pravděpodobnosti svoji naději na výhru. Doufám, že informace, které takhle získáte, taky náležitě využijete.

Nesázíte, nehrajete hazardní hry? Máte svůj movitý únor, který vám též přináší finanční úsporu. Ostatně všechny tyto neřesti mají ve své podstatě možnosti finanční úspory. Ta je nejvíc jasná u prvních tří. Zde peníze jen vydáváte, ale u neřesti čtvrté se plně projevuje její zákeřnost možností výhry. Ta možnost na mnohé z nás sedá jako klíště a pije a pije. Kolik lidí tak kleslo na dno, kolik lidí si i sáhlo na život, protože nevěděli, jak dál. Využijme tedy suchého února, rozšiřme ho, zbavme ho neřestí a udělejme z něj čistý únor. Pro začátek alespoň měsíc žijme bez těch čtyř pokušení – alkoholu, cigaret, drog a hazardu. Též jsou zde i další závislosti, např. na nakupování či hromadění věcí. Máte možnost se jich na měsíc zbavit a dokázat si svoji silnou vůli a pak, že nejste proti neřestem ztraceni.

Spočítejte si finanční úsporu. Díky této odměně uvidíte, že vaše rodina je na tom mnohem lépe, a nakonec možná nebudete prožívat zcela čistý rok, ale přece jen čistší. Nakonec budete jen občas konzumovat alkohol. Pamatujte! Jen občas.

Nedržte tedy jenom suchý únor, ale začněte, prosím, raději čistým únorem k téměř čistému životu, neboť jen málo z nás dokáže žít zcela čistě. Tak uděláte pro svoji rodinu do začátku maximum možného. Ostatní uvidíte sami.

Přeji krásné, čisté dny na 111 procent,“ zakončil tradičně své povídání Vilém Famm.

Ano, pojďme, budeme krásní, zdraví a šťastní z každé uspořené koruny. Jenže bez neřestí není člověk člověkem. A když už jsme u toho, nastávající éra řízeného chudnutí nás hubnout a žít zdravě donutí. Britská energetická společnost vydala doporučení, jak ušetřit na energiích. Stačí se prý víc oblékat, cvičit, být neustále v pohybu. Na maso půjdou enviromentální daně, takže si ho nikdo nekoupí, na hazard, alkohol i cigarety daňová zátěž roste setrvale a nemá v plánu s tím seknout a dát si na chvíli pauzu. Místo suchého a čistého února doporučoval bych spíš naučit se pálit kořalku. Bude to dobré platidlo.

Nemám nic proti čistému ani suchému únoru. Nechť si lidé budují pevnou vůli, nechť jsou hrdí na to, co všechno vydrží, nechť vidí, že suchý či čistý únor je vede v rozvážnějšímu rodinnému rozpočtu. Ale mě, prosím, vynechte, já mám své neřesti rád. A ony mě. Ovšem s potleskem lze koukat na každého, kdo si takové předsevzetí dá a vydrží. Jen my cyničtí budeme tleskat s panákem v ruce a cigárem v koutku úst. Lidé jsou různí. A to je dobře.

Vložil: Štěpán Cháb