Vilém Famm: Prosím, nezavírejte hospody. Vaše dopisy
27.12.2021
Foto: Pixabay
Popisek: Ze sociálního pití alkoholu se dá jednoduše sklouznout k tomu asociálnímu
Alkoholismus ničí člověka, jeho rodinu i jeho rozpočet. A právě nad rozpočtem alkoholika se pozastavil Vilém Famm. Je lepší cesta naučit se pít doma? Nebo chodit do hospody ‚na jedno‘? Jak mohlo zamíchat s konzumací alkoholu ve společnosti zavření hospod během vyhlášených nouzových stavů posledních dvou let? Zvýšil se jejich počet? Prohloubily se jejich problémy s pitím? Nebo přišly problémy nové?
„Nežádám o nezavírání hospod z důvodů protiepidemických, ale zcela jiných," napsal Vilém Famm a pokračoval:
„Opilci vyhnaní z hospod a propíjející zde svoji finanční částku zjistili, že popíjení doma má i svoje kouzlo. Za stejné peníze pořídí více alkoholu. Pokud jsou hospody zavřeny, tak stát vlastně zabíjí svého občana-opilce. Ten pije více, a dá se tedy říci i kratší dobu. Tak zavření hospod prospělo jen příležitostným pijákům, kteří pití skutečně omezili.
Opilce vlastně zabíjí taky koronavirus právě díky zvýšené spotřebě alkoholu.
Jednu dobu jsem si říkal, že i u pití se přece dá šetřit. Koupíte si alkohol v obchodě, a pokud dokážete vypít jen tolik, co v hospodě, pak opravdu ušetříte. Je zde však problém. Alkoholik zjišťuje, že za stejné peníze má více alkoholu, a je nadmíru spokojen. Peníze prostě propije všechny.
Máme tedy potvrzeno, že levnější alkohol vede k větší konzumaci a ničí svého konzumenta, a proto volám: „Nezavírejte hospody!“
Drahý alkohol zase vyrábí ožebračené, chudé rodiny. Jak z tohoto kruhu ven? Alkoholik se může své závislosti zbavit, jen pokud bude sám chtít. Možná malé matematické cvičení dokáže víc než žádání o nemožné.
Na počátku je dobré zjistit, kolik dotyčný/á konzumuje, a opravdu počítejme.
Jedno pivo v hospodě dnes stojí i 30 korun. Není tedy problém utratit denně 100 korun. Za rok 36 500 korun. Za 50 let 1 825 000 korun.
Ceny se sice pohybují, ale vězte, že se jedná o adekvátní částku (to kdybychom se oprostili od inflace). Pokud pijí oba partneři, adekvátně utratí 3 650 000 korun. Tak co? Máte ještě chuť na skleničku? Za ty peníze někde pořídíte vlastní bydlení, nebo máte dostatek financí pro rozvoj svých dětí.
Není lepší myslet na rodinu? Zvláště děti potřebují rozumné rodiče. Pomáhat však můžeme jen tomu, kdo sám chce a opravdu stojí o to, být sebou samým. Alkoholik má problém a musí zcela abstinovat, a to řadu let. Odborníci vám řeknou kolik. Nevím, zda postačí 15 let, aby se mohli opět trochu napít. Ostatně i vy si nyní můžete udělat sami test, jak na tom jste. Dokážete vůbec nepít dva až tři dny v týdnu? Dokážete udržet suchý únor?
Přesto stále opakuji. Zavřené hospody zkracují život našim alkoholem opojeným občanům. Mysleme tedy i na ně! Ochraňme je i proti jejich vůli a nechejme jim otevřené hospody.
Přeji krásné bezalkoholní dny na 111 procent,“ napsal Vilém Famm.
Před týdnem byla má paní v obchodě. V takové malé vietnamské večerce. Zrovna tam načapali pána, kterak si za bundu strkal láhev kořalky. Nos poďobaný od alkoholu. Vietnamec, který pána chytil, pochodoval po obchodě a křičel, že to není poprvé, že tam pán krade soustavně, a že jestli to takhle půjde dál, tak zavolá policii. A že prý je nouzový stav, tak jestli si chce pán tu flašku odsedět natvrdo v kriminálu, ptal se Vietnamec, tak klidně může. Druhý den se kradoucí pán plížil okolo svého domu, očividně neskončil nahlášen na policejní stanici. Pán žije v jednom otlučeném domě. Démon alkohol neposedl pouze jeho, ale i jeho manželku. Pijí oba, pijí jako duhy.
Jenže jsem na pochybách, jestli je argument penězi schopný zastavit touhu po každodenním opití. Ti echt alkoholici si své ‚červené víno‘ za čtyřicet korun v petlahvi stejně natahají domů, ti svátečnější, kteří svou vášeň ukájí v hospodě, chodí spíš probrat místní drby a politiku, než kvůli tomu, že by se jim jinak začaly objevovat před očima bílé myši. Alespoň mám ten pocit.
Ale je pravda, že zavřené hospody během všech těch nouzových stavů mohly být příčinou vzrůstu počtu domácích pijanů, kteří ze sociálního pití v hospodě přejdou na pití doma, kde není zavírací doba, a alkohol z večerky je znatelně levnější, než točené pivo v hospodě. A to problém je. Jenže ten už jsme si za poslední dva roky stejně vybudovali. Teď přijdou dopady.
|
Vložil: Štěpán Cháb