Zajeďte si na Slovensko někoho zabít, je to skoro zadarmo. Komentář Štěpána Chába
komentář
08.12.2021
Foto: Pixabay
Popisek: Justice v České republice ani na Slovensku není spravedlivě slepá, ale vykulená jako při zácpě
Ženě v Čechách, která si vypěstovala sedm rostlin konopí setého a dělala z něho mastičku, hrozí od jednoho do pěti let. Je to absurdní a psal jsem o tom. Na Slovensku jedou jiný justiční materiál. Josef Šipoš, kterému rodiče onemocněli rakovinou, začal pěstovat konopí a dělat mastičky, aby jim ulevil. Kolik si, zatím nepravomocně, odnesl let od slovenského soudu? 20 let v nejpřísněji hlídaném vězení a propadnutí majetku, tedy domu, kde bydlí jeho 18letý syn. Za vraždu Filipínce v centru Bratislavy si před dvěma roky Slovák vysloužil od soudu šest let kriminálu, které mu byly zvýšeny na devět. Není to absurdní?
Za znásilnění se u nás běžně rozdávají podmínečné tresty. Za pěstování konopí pro vlastní použití se rozdávají drakonické tresty, které nemohou, tedy alespoň by neměly vycházet z legislativy. Připomenu případ Dušana Dvořáka, uznávaného a vystudovaného odborníka na závislosti, který si právě odpykává svůj absurdní trest šesti let za totéž. Dělal mastičky z konopí.
Jak se k léčivým účinkům staví odborníci? Fakultní nemocnice v Brně tento rok ve svých sklepích začala pěstovat konopí pro výzkum jeho léčivých účinků. K tomu se vyjádřil i jeden z tamních lékařů, kteří za projektem stojí. „Na našem pracovišti ho používáme pro léčbu bolesti. Má i indikace pro léčbu mnoha potíží v dalších medicínských oborech. Obecně přináší léčba konopím celou řadu nezodpovězených otázek, přesto splňuje požadavky na vysokou bezpečnostní šíři. Pro další rozvoj léčby a pochopení účinků chceme na klinickou praxi navázat i výzkumem,“ řekl MUDr. Radovan Hřib, vedoucí lékař Centra pro léčbu bolesti Anesteziologicko resuscitační kliniky FNUSA a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Nebylo by od věci, kdyby se na MUDr. Radovana Hřiba posvítila česká justice? Vždyť to je něco podobného, jako kdyby pod hlavičkou fakultní nemocnice oznámil, že studuje léčivé účinky sériového znásilňování (za jedno znásilnění podmínka, za sériové znásilňování se snad na nějakou cifru let v kriminálu dostaneme).
Přičemž Dušan Dvořák se do kriminálu dostal vlastně ze stejného důvodu. Studoval léčebné účinky konopí, přednášel o nich a samozřejmě konopí pěstoval a zpracovával. Jen ne pod hlavičkou Fakultní nemocnice, protože k něčemu takovému v českém prostoru v tu dobu nebyla vůle. Tak Dvořák aplikoval na vlastní výzkum partyzánské podmínky. Jel na vlastní triko. A u toho si, protože důvěřoval spravedlnosti, dělal ze středověkého pojetí práv kolem konopí náležitou legraci. Ta ho přešla se sérií rozsudků. První chytil flastr tří let v kriminálu, které mu byly následně prodlouženy o další tři roky. Odporné, odporně absurdní a hloupé.
Ale důvod, proč Dušan Dvořák, stejně jako Josef Šipoš, konopí pěstovali, je stejný, chtěli pomáhat. Nestáli někde na rohu náměstí nebo v podchodu u školy a nedealovali konopí. Nebyli to společnosti nebezpeční desperáti. Hledali a nacházeli u konopí jeho léčivou sílu, kterou studuje i brněnská fakultní nemocnice, a kterou různě po světě už dávno vidí a konopí postupně osvobozují z okovů hysterické justice. Ale ano, vlastně to byli společnost ohrožující desperáti, oni ukazovali skutečné pojetí svobody rozhodovat o svém životě vzdor ve středověku zastydlé legislativě i justici. Nebo se vzepřeli farmaceutické lobby, které hraje do karet, že se léčit pomocí vlastní zahrádky nemůžete? Že se budete bát? Nebo se vzepřeli státu, který neví, jak by na zahrádce vypěstované konopí zdanil? Nebo nás ty naše justice chtějí otcovsky vychovat k rozumu, protože je přesvědčená, že konopí je cesta do pekla? A co alkohol? Proč ten není na černé listině? Jděte s tím do Prioru.
20 let natvrdo a propadnutí majetku. To není normální. To naprosto není normální.

Vložil: Štěpán Cháb