Vilém Famm: Víme, v čem vlastně prohráváme? Vaše dopisy
26.09.2021
Foto: Pixabay
Popisek: Vojáci v Afghánistánu
Útěk armád NATO z Afghánistánu prošuměl médii, rozbouřil vody, ale ty se zase uklidnily a po Afghánistánu neštěkne ani pes. Ale měl, měl by štěkat, aby ho hlava bolela, protože fiasko v Afghánistánu s sebou nese další, návazné problémy, které mohou narůstat. A budou narůstat. Migrace? Zvýšená produkce drog? Vilém Famm z jihomoravské Strážnice připomněl, co by nás mělo pálit.
„V Afghánistánu jsme neprohráli jen vojensko-politicky, ale i ekonomicko-technologicky,“ připomíná Vilém Famm a pokračuje:
„Evropa, potažmo celý svět, bude zaplaven drogami z této tálibské země. Na tom se politici shodují. A nyní o tom, co nastane. Do Afghánistánu se tlačí Rusko a Čína. Mohou zde nakupovat zanechanou naši spojeneckou vojenskou techniku. Prý se nemáme bát, ale i tyhle zbraně mohou být studnicí zajímavých informací. Další prohra a my si ji neumíme přiznat. Tálibánu se dostalo dost zajímavých informací a bude jen na něm, jak s nimi naloží. My se můžeme jen dívat. Divit se ale nemáme. Jsou ještě horší věci.
Muslimská migrace do Evropy s prostým plánem. Přerodit stávající obyvatelstvo a tak zcela demokraticky ustavit jediné a správné náboženství. Které, uhodnete snad sami. Možná vám tohle demokratické konání připomíná někoho z třicátých let. Bude zde však někdo, kdo opět zachrání Evropu?
Prohráli jsme vojensky, politicky, ekonomicky a čeká nás prohra přes plodné klíny jejich žen,“ uzavřel téma Vilém Famm.
Měli bychom na Afghánistán pohlížet ostřížím okem a sledovat jakýkoliv pohyb a aktivitu. Problém drog? Nevím, jestli mě nešálí paměť, ale Tálibán, jako radikální odnož islámu, právě drogám neholdoval. Naopak, likvidoval je. Teprve po nástupu armád NATO a zahnání Tálibánu do hor se produkce drog zvýšila. Přece jenom, drogy se neslučují s učením Mohameda a Tálibán se neslučuje s obcházením Mohamedova učení. Nedávné odhalení pašování obrovského množství drog za několik miliard dolarů z Afghánistánu poukazuje na možnost, že se afghánské sklady vyprazdňují před uzavřením obchodních příležitostí na tomto poli lidské podnikavosti. Ale z čeho jiného by Afghánistán vlastně žil, když ne z drog. Možná Mohamedovi pohrobci přimhouří oko. Pak dojde na slova pana Famma.
A příchod statisíců imigrantů? Ten je dost dobře možný. Ovšem i tady je třeba zmínit, že Evropská unie už je z vlastní migrační politiky značně utahaná a i uvnitř unie a jejích členských států se zvedá postupná a narůstající nechuť. Rok 2015 už se, alespoň podle zmíněné nechuti, nebude opakovat. Doufejme, že nebude. Nezmizí úplně, to nikdy, ale už nebude tak masivní a na hranicích Schengenu se, snad, bude střežit a nepouštět. Ale co my víme, co na to řeknou naše politicko-aktivistické neziskovky. Ty umí rozjet pěkný cirkus. A můžeme zažít také všelikou kreativitu politiků zapálený 'pro tu správnou politiku', kteří si příchod migrantů prostě násilím zlegalizují. A dojde na slova pana Famma.
Větším problémem je, že jsme v Afghánistánu 20 let budovali zcela absurdní vzdušný zámek, který zneschopnil celou tamní společnost. Začala se spoléhat na přísun západních peněz a možností, ale nedorostla do západního chápání řízení společnosti. Ve výsledku jsme uprchli z naprosto rozvrácené společnosti, která se prakticky ze dne na den musela vrátit do před 20 lety přerušeného vývoje. A to s sebou ponese problém, jak se tamní společnost má byť jen sama uživit a navázat hodnotné obchodní vztahy s okolím. Ale i tady bychom mohli najít řešení v tom, že ho hledat prostě nebudeme. Státy kolem Afghánistánu už si to s Tálibánem vyříkají. Tak to prostě je. Neměli jsme tam lézt. Válka je vůl, měli bychom si to neustále připomínat. Invaze do Afghánistánu byla zbytečná a hloupá, důvody pro ni vycucané z prstu. A klíny žen mohou otočit kormidlem světové politiky, jak řekl Vilém Famm.
|
Vložil: Štěpán Cháb