Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Víme, v čem vlastně prohráváme? Vaše dopisy

26.09.2021
Vilém Famm: Víme, v čem vlastně prohráváme? Vaše dopisy

Foto: Pixabay

Popisek: Vojáci v Afghánistánu

Útěk armád NATO z Afghánistánu prošuměl médii, rozbouřil vody, ale ty se zase uklidnily a po Afghánistánu neštěkne ani pes. Ale měl, měl by štěkat, aby ho hlava bolela, protože fiasko v Afghánistánu s sebou nese další, návazné problémy, které mohou narůstat. A budou narůstat. Migrace? Zvýšená produkce drog? Vilém Famm z jihomoravské Strážnice připomněl, co by nás mělo pálit.

„V Afghánistánu jsme neprohráli jen vojensko-politicky, ale i ekonomicko-technologicky,“ připomíná Vilém Famm a pokračuje:

„Evropa, potažmo celý svět, bude zaplaven drogami z této tálibské země. Na tom se politici shodují. A nyní o tom, co nastane. Do Afghánistánu se tlačí Rusko a Čína. Mohou zde nakupovat zanechanou naši spojeneckou vojenskou techniku. Prý se nemáme bát, ale i tyhle zbraně mohou být studnicí zajímavých informací. Další prohra a my si ji neumíme přiznat. Tálibánu se dostalo dost zajímavých informací a bude jen na něm, jak s nimi naloží. My se můžeme jen dívat. Divit se ale nemáme. Jsou ještě horší věci.

Muslimská migrace do Evropy s prostým plánem. Přerodit stávající obyvatelstvo a tak zcela demokraticky ustavit jediné a správné náboženství. Které, uhodnete snad sami. Možná vám tohle demokratické konání připomíná někoho z třicátých let. Bude zde však někdo, kdo opět zachrání Evropu?

Prohráli jsme vojensky, politicky, ekonomicky a čeká nás prohra přes plodné klíny jejich žen,“ uzavřel téma Vilém Famm.

 

Měli bychom na Afghánistán pohlížet ostřížím okem a sledovat jakýkoliv pohyb a aktivitu. Problém drog? Nevím, jestli mě nešálí paměť, ale Tálibán, jako radikální odnož islámu, právě drogám neholdoval. Naopak, likvidoval je. Teprve po nástupu armád NATO a zahnání Tálibánu do hor se produkce drog zvýšila. Přece jenom, drogy se neslučují s učením Mohameda a Tálibán se neslučuje s obcházením Mohamedova učení. Nedávné odhalení pašování obrovského množství drog za několik miliard dolarů z Afghánistánu poukazuje na možnost, že se afghánské sklady vyprazdňují před uzavřením obchodních příležitostí na tomto poli lidské podnikavosti. Ale z čeho jiného by Afghánistán vlastně žil, když ne z drog. Možná Mohamedovi pohrobci přimhouří oko. Pak dojde na slova pana Famma.

A příchod statisíců imigrantů? Ten je dost dobře možný. Ovšem i tady je třeba zmínit, že Evropská unie už je z vlastní migrační politiky značně utahaná a i uvnitř unie a jejích členských států se zvedá postupná a narůstající nechuť. Rok 2015 už se, alespoň podle zmíněné nechuti, nebude opakovat. Doufejme, že nebude. Nezmizí úplně, to nikdy, ale už nebude tak masivní a na hranicích Schengenu se, snad, bude střežit a nepouštět. Ale co my víme, co na to řeknou naše politicko-aktivistické neziskovky. Ty umí rozjet pěkný cirkus. A můžeme zažít také všelikou kreativitu politiků zapálený 'pro tu správnou politiku', kteří si příchod migrantů prostě násilím zlegalizují. A dojde na slova pana Famma.

Větším problémem je, že jsme v Afghánistánu 20 let budovali zcela absurdní vzdušný zámek, který zneschopnil celou tamní společnost. Začala se spoléhat na přísun západních peněz a možností, ale nedorostla do západního chápání řízení společnosti. Ve výsledku jsme uprchli z naprosto rozvrácené společnosti, která se prakticky ze dne na den musela vrátit do před 20 lety přerušeného vývoje. A to s sebou ponese problém, jak se tamní společnost má byť jen sama uživit a navázat hodnotné obchodní vztahy s okolím. Ale i tady bychom mohli najít řešení v tom, že ho hledat prostě nebudeme. Státy kolem Afghánistánu už si to s Tálibánem vyříkají. Tak to prostě je. Neměli jsme tam lézt. Válka je vůl, měli bychom si to neustále připomínat. Invaze do Afghánistánu byla zbytečná a hloupá, důvody pro ni vycucané z prstu. A klíny žen mohou otočit kormidlem světové politiky, jak řekl Vilém Famm. 

Vložil: Štěpán Cháb