Vilém Famm: Cíle k dosažení spokojenosti. Vaše dopisy
02.09.2021
Foto: Pixabay
Popisek: Práce jako přežitek? Možná v současné formě permanentního přepracování? Stojí za to, hledat i jiné cesty
Politika by měla hledat vize a nabízet alternativy. Vyvolávat diskusi a vést kultivované pře o tom, jak udělat společnost spokojenější, svobodnější a zároveň i zodpovědnější. Zatím to ale vypadá, že se o křesla hádají správci, kteří chtějí jen pokračovat v nastaveném kurzu. Prostě se jede kupředu, dokud se nenarazí. Svou vizi předložil i Vilém Famm. Jeho vize jsou smělé, ale mnohé z nich rozhodně stojí za diskusi. Posuďte sami.
„Přichází volby. Tím pro mnohé nastává velké očekávání. Budeme se opět seznamovat se směsicí návrhů, řekněme na jedno volební období, bez nějaké dlouhodobé vize,“píše Vilém Famm a pokračuje.
„Nechci zřízení, které posílá své občany do důchodu v 65 letech, kdy produktivita práce roste i díky robotizaci. Vytvořme, řekněme, takovou internetovou společnost volného času. Proč internetovou? Zde můžeme být lépe a rychleji informováni.
Dnešek nám namlouvá, že díky stárnutí obyvatel (kvalita života se nezvyšuje), musíme později do důchodu, ale úplně pomíjí fakt produktivity práce. Stav HDP se nevzpomíná. Mne by zajímali obzvláště roky 1946, 1948, 1968, 1989, 1998 a 2018 s porovnáním vůči sobě.
Rok 1968 je důkazem. Díky zvýšené produktivitě práce (23 let po zničující válce), byly zavedeny volné soboty.
Za dalších 50 let tahle společnost dokázala poslat ženy, které v převážné míře odcházely do důchodu v 55 letech, na hranici odchodu v letech 65.
Dále se podívejme na licoměrnost dneška, který hravě umí dokázat co je rum či máslo, ale nedokáže rozeznat dvojí kvalitu potravin.
Je nutno říci dost!
A co takhle?
- Všeobecné referendum
- Referendum k zestátnění vody
- Odchod do důchodu v 55 letech
- Čtyřdenní pracovní týden
- Rovnováhu mezi lidi a přírodu stanovením bezpečného množství obyvatel
- Zavést ochranu potravin prostřednictvím norem EU01-27
- Hromadnou dopravu všem za čtvrtinovou cenu
- Zrušit poplatky za televizi a rozhlas
- Ustavení jednoho plánovaného jazyka vedle jazyka národního
- Nepodmíněný základní příjem podmínit prací pro společnost
- Zavedení stálého kalendáře, kdy 1. leden je vždy v pondělí
- Integraci Romů provést pomocí všeobecného indexu zaměstnanosti
- Průběh církevních restitucí zveřejnit na internetu
Naši společnost řídí peníze. Jsou hybatelem i prokletím. Víc než peníze je volný čas. Pro naše spolužití s rodinou, přáteli, sousedy i přírodou. Nepřežívejme. Žijme.“
Co k tomu dodat? Má smysl hledat zajímavé nové cesty? Nebo se oddáme tomu, že je všechno seřízené perfektně a ke spokojenosti všech? Nemáme problémy? A jak je jako společnost řešíme? Otázka stojí jednoduše – má tu někdo pocit, že v současné vládě, nebo v celém parlamentu sedí člověk, kterému můžeme říct vizionář, státník, kterému stojí za to naslouchat? Jsou v politických programech a v ústech politiků, kteří jej zastupují, nějaké plány, které z nás skutečně udělají zásadní figurku na šachovnici celosvětové politiky i života? Třeba tam někdo je. Třeba naslouchá a brzy se ozve. Ale moc to tak nevypadá.
|
Vložil: Štěpán Cháb