Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak a kde pomoci? Tornádo na jižní Moravě podtrhlo děsivý účet: Šest obětí, spousta zraněných a škody za stovky milionů. Hotová apokalypsa

25.06.2021
Jak a kde pomoci? Tornádo na jižní Moravě podtrhlo děsivý účet: Šest obětí, spousta zraněných a škody za stovky milionů. Hotová apokalypsa

Foto: HZS Jihomoravského kraje (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Například v obci Hrušky tornádo doslova smetlo třetinu vesnice

AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE Páteční ráno přineslo obraz apokalypsy, podobné té, co známe z filmu Twister. Jen na jižní Moravě bychom tornádo, které řádilo ve čtvrtek 24. 6. hlavně v obcích Lužice a Mikulčice na Hodonínsku, v Moravské Nové Vsi a obci Hrušky na Břeclavsku, tak nějak nečekali. Postižených je celkem sedm vesnic. Potvrzené jsou i oběti, v pátek 25. června v poledne bylo dle serveru Novinky.cz pět mrtvých, v neděli bohužel podle informace ČTK zemřelo v brněnské nemocnici dvouleté dítě. Zranily se stovky lidí včetně dětí. Jak pomoci? Jednak lze nabídnout své svaly, jak v neděli ráno sdělil hejtman Jihomoravského kraje s tím, aby dobrovolníci laskavě dodržovali 5 základních pravidel (najdete je v článku). Nejlepší je ale poslat peníze, ty se vždycky hodí. V článku najdete stále aktualizovaný seznam účtů, kam je možné poslat stovku, dvě, nebo i více. Nejvíce peněz je aktuálně na účtu Diecézní charity Brno, na který lidé dosud poslali 247 milionů korun. Například sbírkový účet Nadace Via v pátek dopoledne překonal hranici 200 milionů, na účtu organizace Člověk v tísni je 136,5 milionu korun. Ke 100 milionům se blíží Český červený kříž. Komplet se dosud (psáno v pátek 2. července) na účtech sešla více než miliarda... Ať nám již nikdo nevykládá, že když je krize, Češi se neumí semknout a okamžitě přispěchat s účinnou pomocí.

Koordinace dobrovolnické pomoci o nadcházejícím prodlouženém víkendu

Ta byla ústředním tématem jednání Krizového štábu Jihomoravského kraje v Podivíně dnes, tj. 2. července: „Pro jejich příchod jsou zprovozněna hlavní kontaktní místa. Konkrétně tedy břeclavské letiště, kde je možno i zaparkovat a autobusy vás odvezou na místo pomoci. Druhým hlavním kontaktním místem je Hodonín, kde ovšem není nějaké centrální parkoviště – čili zaparkujte někde v okolí, dostavte se na Kulturní dům Hodonín a odsud vás opět kyvadlová doprava přesune na místo určení,“ řekl hejtman Jan Grolich. Příchozí dobrovolníci budou nasazeni především na práce v okolí postižených obcí, je tedy potřeba být vybavený (rukavice, pevné boty, pytle, lopaty a podobně). „Není tam zajištěno stravování. Takže vodu a jídlo s sebou, prosím,“ upozorňuje hejtman. „Také nám velmi pomůže, když dobrovolníci ráno přijedou, večer odjedou, stanová městečka totiž nemají velkou kapacitu,“ dodal.

Koordinaci pomocníků nově na místě zajišťují neziskové organizace: Moravská Nová Ves – ADRA, Mikulčice - Diecézní charita, Hrušky – Diakonie, Lužice - Český červený kříž, Hodonín - Pánov - Diecézní charita).

Krajský krizový štáb také pracoval na tom, aby v postižených oblastech byla stále dostupná lékařská péče. „Dnes totiž končí pomoc pražské záchranky Golem a traumatýmu z Fakultní nemocnice Brno. Od zítřka zde bude tuto roli plnit jihomoravská záchranka a bude tomu tak ve stejném rozsahu jako doposud to minimálně do 8. července. Díky tomu, že včera dorazila pomoc z armády, můžou hasiči začít s demolicemi,“ uvedl Grolich.

V postižených oblastech probíhá také prozatímní zasíťování lokalit elektrickým vedením. Velmi poptávanou věcí je staveništní rozvaděč ke každému tomuto domu. Těchto malých rozvaděčů budou potřeba stovky, mohou být poskytovány i formou dočasné zápůjčky.

V tornádech zasažených místech působí v současnosti 330 policistů, v noci jich hlídkují dvě stovky. Pracuje zde 250 kusů těžké techniky a více než 1100 hasičů (profesionálních i dobrovolných) a vojáků. Demolice již hasiči zahájili v Lužicích a Hruškách. Celkem je registrováno 1202 poškozených objektů, 180 jich bude určeno k úplné nebo částečná demolici.

O prodlouženém víkendu se očekává velký nápor dobrovolníků

Do dvou určených míst se mají soustředit dobrovolníci, kteří o prodlouženém víkendu zamíří pomáhat do tornádem postižených oblastí na Hodonínsku a Břeclavsku. „Jde o kulturní dům v Hodoníně, který již takto funguje, a od zítřejšího dne bude zprovozněno parkoviště v Ladné u Břeclavi. Toto jsou dvě záchytná parkoviště, odkud budou dobrovolníky svážet autobusy do míst, kde je třeba pomoci. Jde nám o to, aby hned věděli, kam mají zamířit, kde a s čím mají pomáhat,“ říká hejtman Jan Grolich.

Jedním z ústředních témat čtvrtečního (1. července 2021) jednání Krizového štábu JMK v Podivíně byla příprava na prodloužený víkend, kdy se očekává velký nápor dobrovolnické pomoci. Jak dodal hejtman Grolich, místa, kde je potřeba pomáhat, se nyní nenacházejí jenom v samotných centrech obcí, ale také v jejich okolí. „Je totiž potřeba vyčistit také okolní pole nebo například vinice, i tam bude velmi potřeba práce dobrovolníků,“ vysvětluje Grolich. Do postižených oblastí také přijíždí další armádní technika – jen během dnešního dne by sem mělo dorazit dalších 39 kusů techniky. Lidem stiženým přírodní katastrofou pomáhá přibližně 80 psychologů, kteří působí ve všech zasažených místech včetně hodonínského Pánova.

 

Jihomoravský kraj dodává: „Zásadní je v tuto chvíli - hlásit se na kontaktních místech v Hodoníně a Břeclavi. Potřebujeme hlavně řemeslníky s vlastním nářadím, ostatní dobrovolníci budou nasazení primárně na úklid v okolí obcí, nepočítat s noclehem.

  • Nahlaste se na jedné ze 2 základen: Kulturní dům Hodonín, parkoviště na letišti u Břeclavi (z obou míst vyjíždí do obcí kyvadlová doprava. Koordinátoři budou dobrovolníky posílat tam, kam je zrovna potřeba).
  •  Zaparkujte mimo obec. Nejlépe u hodonínského kulturního domu a letiště u Břeclavi, kde jsou odstavná parkoviště. Do obcí bude pak dobrovolníky svážet kyvadlová doprava. Do obcí platí zákaz vjezdu! Potřebujeme volné silnice pro těžkou techniku. 
  • Nevozte materiální pomoc - jídla, pití, oblečení, drogerie je na skladech dost. 
  • Řemeslníci vítáni - poptáváme řemeslníky, nejlépe s vlastním nářadím. Ostatní dobrovolníky prosíme zejména o pomoc s úklidem v okolí obcí – na polích, vinicích...  
  • Dodržujte bezpečnost - při práci i pohybu v obci či terénu buďte opatrní. Mějte pevnou obuv, pracovní oblečení, rukavice.  
  • Nevolejte starostům - na kontaktních místech v Hodoníně a Břeclavi máme koordinátory, kteří mají vždy aktuální informace, co je potřeba a kde. V každé obci je navíc infostánek, kde se lze domluvit, kam vyrazit.  
  • Ideálně se po práci vraťte domů. Pro dobrovolníky sice bude k dispozici provizorní servisní zázemí, jako jsou například sprchy, místo na přespání ale garantovat nemůžeme. Budeme rádi, pokud přijedete vždy ráno a po práci se vrátíte domů či na místo, kde jste ubytovaní.“

 

Aktuální číslo k demolici určených objektů je k dnešku 157 domů. Nejedná se ovšem o finální číslo, průzkumy obcí statiky a pracovníky stavebních úřadů budou dokončeny v průběhu dneška a zítřka.

Hasiči pokračují v čištění obcí. „Odhaduji, že máme vyčištěno 50 až 60 procent území obcí od následků tornáda,“ uvedl ředitel krajského hasičského záchranného sboru Jiří Pelikán. Hasiči také pracují na přemisťování materiálu z 11 provizorních skládek, které vznikaly v průběhu týdne. „Chceme tyto navezené sutiny postupně převézt a koncentrovat na třech k tomu určených místech, kde se začnou postupně likvidovat,“ dodal Pelikán.  Jak upozornil ředitel Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje Leoš Tržil, počet obětí ničivého živlu se zastavil na čísle 6. „Žádná další osoba není v pátrání ani není pohřešovaná,“ zdůraznil Tržil.

Stop materiální pomoci

Nejčerstvější info z jednání Krizového štábu z 29. června: Materiální pomoci je v postižených oblastech dost, potřeba je především stavební materiál a řemeslníci. „Jídla, pití, oblečení a drogerie je v tornádem postižených oblastech dost, další nenavážejte,“ to je asi nejdůležitější sdělení po dnešním jednání Krizového štábu Jihomoravského kraje, které se opět uskutečnilo v Podivíně. Spolu s hejtmanem Janem Grolichem před novináře s informacemi předstoupila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

„Je opravdu stop stav materiální pomoci. Obrovské haly jsou všechny přeplněny – není potřeba žádná drogerie, žádné potraviny, žádné balené vody, oblečení… Je toho obrovské množství. Krizové štáby v místech jsou zahlceny tím, že hledají nové haly, kam by se tato materiální pomoc navážela. Prosím všechny, co pořádají sbírky, aby tuto materiální pomoc nechali u sebe, v případě potřeby se jim ozveme. Jediné, co je potřeba ve velkém množství, je stavební materiál. Po sociálních sítích se šíří různé příspěvky, že lidem chybí jídlo a podobně, ale jedná se o staré příspěvky,“ řekl hejtman Jan Grolich, který vyzval především k finanční pomoci. Hejtman dodal, že velká poptávka je nejen po stavebním materiálu, ale také po řemeslnících, konkrétně v Mikulčicích pak akutně potřebují lisy na kov a suť.

Jedna webová adresa pro dobrovolníky

Na této webové adrese jsou od úterý 29. června soustředěny všechny informace k dobrovolné pomoci pro Hodonínsko a Břeclavsko. „Zájemci se tam dozví, jak postupovat v případě, když potřebují konkrétní pomoc, nebo když ji naopak chtějí nabídnout. Zjistí zde také, co z materiálu chybí a čeho je moc. Situace s potřebným materiálem se navíc na konkrétních místech mění v průběhu času. I prokliky na tyto informace jsou zde zveřejněny. Pomoci dobrovolníků si mimořádně vážíme a děkujeme jim. Bez nich by to nešlo. Teď jde jen o to, aby vynaložené síly a snaha pomoci byla produktivní a co nejefektivnější,“ říká hejtman Jan Grolich. Lidé, kteří chtějí pomáhat peněžním příspěvkem, na webu naleznou také seznam a prokliky na oficiální finanční sbírky.

 

Krajský krizový štáb zasedá v Podivíně

Už v průběhu neděle procházeli obce zasažené ničivým tornádem zástupci neziskových organizací. Problémy s ubytováním občanů těchto oblastí nenastal. „Včera nikdo ubytování nepotřebovat, spíše se bude jednat o dlouhodobější problém. Další požadavky z těchto domácností budou neziskovky vyhodnocovat a předávat nám je,“ vysvětlil hejtman Jan Grolich. 

Trabl je doprava

Tématem nedělního jednání Krizového štábu byla i průjezdnost obcí. Toto bylo vyřešeno odstavováním vozidel dobrovolníků v místech před samotnými obcemi. „Dovnitř se dopravují pěšky, v Moravské Nové Vsi pendluje autobus a doprava, která je do centra vozí,“ uvedl Jan Grolich.

 

Hejtman Jan Grolich (na snímku v modrém tričku) v městské části Pánov na okraji Hodonína, kterou se také prohnalo tornádo, foto Jihomoravský kraj

Za policii zatím vše OK

Jak uvedl ředitel Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje Leoš Tržil, v pondělí ráno byla zajištěna osoba v souvislosti s falešným QR kódem charity. „Mohu potvrdit, že v tomto případě ke zneužití finančních prostředků nedošlo. Policisté přes noc hlídali postižené lokality, došlo i k navýšení těchto policistů. Nezaznamenali jsme v této souvislosti v noci žádnou mimořádnou událost,“ uvedl Leoš Tržil, který opět apeloval na dobrovolníky v souvislosti s parkováním jejich vozidel na určených místech. Občané, kteří chtějí materiálně pomoci (jídlo, pití, lůžkoviny…), mají pro oblast Mikulčic a Lužic využít prostory vymezené ORP Hodonín – sběrné místo u benzínové čerpací stanice OMV v ulici Velkomoravská, pro Hrušky a Moravskou Novou Ves místo určené ORP Břeclav - objekt bývalé tržnice Rena hall. 

 

V terénu je teď momentálně nasazených 1200 hasičů, 350 kusů techniky, 311 policistů a přes 20 jejich krizových interventů

Novinky pondělního krizového štábu

Pondělní krizový štáb konstatoval, že fungují skládky suti, nově i sklad stavebního materiálu, dřeva a latí, které dostávají darem, během dne už by měla být na všech střechách a objektech provizorní plachta, evakuují se zbylé věci a materiály v hodonínském S-centru, nejpozději zítra, tj. v úterý 29. 6., by měl skončit průzkum statiků a zvýšili zásobu pohonných hmot. Děkují také moc dobrovolníkům a prosí, ať se předem vždy ohlásí přes telefonní linky a nejezdí na místo bez domluvy.

Benefiční Koncert pro Moravu pokořil rekord, vynesl téměř 12 milionů

Středeční benefiční koncert České televize na pomoc vesnicím postiženým tornádem vynesl díky 145 270 zaslaným DMS zprávám rekordních 11,75 milionu korun. V průběhu více než hodinového koncertu na pražské Kampě bez nároku na honorář vystoupili například Dan Bárta, Richard Krajčo, Adam Plachetka, Čechomor, Eva Burešová nebo Buty s Mňágou a Žďorp.

„Přípravy na včerejší koncert u nás odstartovaly okamžikem, kdy jsme se dozvěděli, jaká tragédie se prohnala Moravou. Okamžitě jsme začali informovat, co se stalo i co je v místě neštěstí potřeba a k tomu vymýšlet, jak pomoci. Během pandemie jsme se naučili, že rychlá pomoc je nejefektivnější. Chtěli jsme dát lidem na Moravě vědět, že na ně myslíme. Chtěli jsme poděkovat všem, kteří jsou pracovně nebo jako dobrovolníci na místě. A v neposlední řadě jsme chtěli podpořit tu velkou vlnu solidarity, kterou společnost ukázala. Výsledkem je bezmála dvanáct milionu korun a historicky nejvyšší výtěžek z dárcovských zpráv z jakékoliv benefice, kterou kdy Česká televize pořádala,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Více než hodinovým programem, který zároveň divákům pomocí živých vstupů i záběrů z dronu zprostředkoval aktuální situaci na jihu Moravy, provedla dvojice moderátorů Světlana Witowská a Daniel Stach. Kromě nich se v průběhu večera na pódiu vystřídaly na dvě desítky umělců. „Každý by měl pomáhat, pokud mu to jeho situace dovoluje. Pro mě je pomáhat naprosto přirozené, jakkoliv a vždy. Když jsem byla oslovena, neváhala jsem. Ať si myslíme o Česku cokoliv, když je potřeba, tak se vždy spojíme a pomáháme. Od počátku, kdy se katastrofa stala, jsem vnímala, jak lidi reagovali, jak sdíleli, pomáhali, darovali. A vlastně jsem nebyla vůbec překvapená, protože jsme skvělý národ,“ komentuje zpěvačka Eva Burešová.

Další možnost pomoci nabídne také sobotní přímý přenos benefičního Koncertu naděje, na němž na zámku Valtice zahrají orchestry České filharmonie a Filharmonie Brno. Česká televize jej uvede v sobotu od 20:10 hodin program ČT art.

 

Jak pomoci?

Město Hodonín zřídilo transparentní účet na pomoc občanům postiženým touto živelnou událostí nejen v Hodoníně, ale i v okolních zasažených obcích - Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves, Hrušky. Peníze můžete posílat na účet 123-3116270217/0100, do zprávy pro příjemce prosím uveďte, do které obce váš příspěvek směrujete, pokud nebude určena obec, bude příspěvek poměrově rozložen mezi těchto pět municipalit.

Sbírku na pomoc lidem zasažených čtvrtečním tornádem vyhlásila také Diecézní charita Brno. Dary lze směřovat na účet 4211325188/6800 s variabilním symbolem 2002. Lze i poslat dárcovskou SMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS DCHB 30, 60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku lidé chtějí přispět. Pozor, někdo okopíroval grafiku charity a vložil tam vlastní QR kód. „Doporučujeme lidem, aby peníze posílali přímo na číslo sbírkového účtu a QR kód nevyužívali. A pro jistotu se ještě podívali na stránku organizace, která tu veřejnou sbírku pořádá," sdělila v sobotu mluvčí Jihomoravského kraje Alena Knotková.

Podobně je možné pomoci také přes Diakonii Českobratrské církve evangelické, která zřídila účet 2100691426/2010, nebo můžete přispět online ZDE. I v tomto případě lze peníze poslat pomocí dárcovské SMS ve tvaru DMS DIAKONIEPOMOC 30, 60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku lidé chtějí přispět, na číslo 87 777.

Veřejnou sbírku na pomoc lidem ze zasažených oblastí vypsala také Nadace Via. Přispět je možné online skrze portál Darujme.cz ZDE či bankovním převodem na číslo účtu 200900222/0800.

Finanční pomoc organizuje i nadace ADRA, dary je možné poslat přímo na účet 66888866/0300 s variabilním symbolem 390 nebo online ZDE.

Nadační fond pomoci vytvořil na svojí dárcovské platformě znesnáze21.cz sbírku na pomoc zasaženým lidem a obcím. Přispět lze ZDE.

Veřejnou sbírku vyhlásil i Český červený kříž. Dary lze posílat na účet 333999/2700 s variabilním symbolem 2101.

Nadační fond Českého rozhlasu společně s Radiožurnálem připravily charitativní projekt s názvem ´Pomáhejte s námi Moravě´. Pomoc zahrnuje finanční sbírku ZDE a speciální web www.pomahejtesnami.cz, který bude spuštěn v sobotu 26. června, pro párování potřebných a dárců.

Člověk v tísni vyhlásil sbírku SOS Morava. Peníze můžete posílat na bankovní účet 713271329/0300 či darovat přímo na jejich webových stránkách ZDE.

Na stránkách donio.cz posílají lidé peníze přímo konkrétním rodinám. Přes pět milionů věnovali již na pomoc Mackovým z Moravské Nové Vsi, jejichž dcera se v době tornáda vracela autobusem z Hodonína a utrpěla těžká zranění. Bouře také poničila dům rodiny, kde zároveň provozovali prodejnu potravin.

 

Sbírku na poničenou Zoologickou zahradu Hodonín, kterou tornádo očesalo o přední část a útulek pro psy (žádné zvíře naštěstí nebylo zraněno), najdete ZDE

Různé nabídky pomoci (ubytování, těžká technika, motorové pily, dobrovolnictví, materiální pomoc…) lze nabídnout na krizové lince Jihomoravského kraje na telefonním čísle 800 129 921, na krizové lince města Hodonína na telefonním čísle 518 316 457, či na speciálním emailu města Břeclavi . Na Facebooku lidé vytvořili skupiny, kde lze nabídnout pomoc, konkrétně jde například o skupiny Břeclaváci, Pomoc Hodonínsku a Břeclavsku a Dobrovolnická pomoc po břeclavském tornádu.

Všichni dobrovolníci se v tuto chvíli mohou s nabídkou pomoci obracet na e-mail nebo volat na krajskou krizovou linku 800 129 921.  

5 pravidel pro dobrovolníky, kteří chtějí pomáhat ve zpustošených obcích, stanovil Jihomoravský kraj:

Nahlaste se v infocentru, spojte se s místními nebo se nahlaste v infocentru ve středu obce.

Zaparkujte mimo obec, vezměte spolujezdce, z odstavných ploch už běžte pěšky.

Nevozte materiální pomoc, kromě nářadí pro sebe.

Dodržujte bezpečnost při práci i pohybu v obci. Mějte pevnou obuv, pracovní oblečení, rukavice.

Nevolejte starostům, mají teď úplně jiné starosti.

 

Pět způsobů, jak stát pomůže obětem tornáda přímo

1. Ministerstvo financí: Daňový pardon 
Ministerstvo financí uleví postiženým občanům a firmám od daní. Posune jim splatnost daně z příjmu z konce června do konce srpna a posune také termín podání daňového přiznání, kontrolního hlášení a platby DPH za měsíc květen o jeden měsíc. Rovněž promine zálohu na silniční daň, jež je splatná 15. července. 

2. Ministerstvo pro místní rozvoj: Dotace až dvou milionů korun na hlavu
Ministerstvo pro místní rozvoj v pondělí spustí program na obnovu obydlí po živelní pohromě. Postižení lidé dostanou dotace až za dva miliony korun na hlavu, s možností navýšení o zvýhodněný úvěr až do částky pěti milionů korun. Tyto peníze jsou určeny na pořízení nového bydlení nebo rekonstrukci tohoto stávajícího. Celkově je na tento program vyčleněno 420 milionů korun. 

3. Lesy ČR: Dřevo zdarma pro zasažené, anebo peníze
Státní podnik Lesy ČR, který daruje lidem postiženým lidem až 50 kubíků kulatiny, kterou mohou využít při stavbě nové střechy, nebo finanční dar ve výši sto tisíc korun. Kubík stavební kulatiny nyní vyjde zhruba na 2500 korun. Každá postižená domácnost navíc může požádat o 20 kubíků palivového dříví zdarma.

4. Úřad práce: Až 58 tisíc korun okamžité pomoci
Příslušné úřady práce od včerejšího rána vyplácí okamžitou pomoc pro lidi v nouzi. Jedná se až o 58 tisíc korun na osobu. Přímo v zasaženém terénu se pohybují mobilní týmy, včetně sociálních pracovníků, které se snaží vyplatit hotovost i přímo na místě, po prokázání se občanským průkazem.    

5. Správa státních hmotných rezerv: Kontejner nouzového přežití
Vyslala do postižené oblasti kontejner nouzového přežití. Je vybavený kuchyňkou, sociálním zařízením jako sprcha či WC, základními potravinami.

(zdroj Lukáš Kovanda)

Vložil: Markéta Vančová